Franciaország megnyitja munkaerőpiacát
Nicolas Sarkozy francia államfő szerdán Varsóban bejelenti, hogy országa teljesen megnyitja munkaerőpiacát az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott tíz ország, köztük Magyarország, munkavállalói előtt - értesült a Les Échos című párizsi napilap.
A francia munkaerőpiac részlegesen - hatvan munkakörben - már 2006. május 1-jén megnyílt a 2004-ben csatlakozott EU-tagállamok; Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia munkavállalói előtt, s 2008 januárjától már összesen 150 szakmában, többek között a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban vállalhatnak szabadon munkát a kelet-európaiak.
Reményteljes munkaerő-piaci határnyitás
A Les Échos adatai szerint az elmúlt két évben semmilyen robbanás nem volt tapasztalható Franciaországban a munkavállalói bevándorlás terén: 2006. május 1. és december 31. között alig 713 alkalmi, határozott időre szóló munkavállalási engedélyt adtak ki a francia hatóságok kelet-európai munkavállalóknak, és ezret tartós állásban elhelyezkedőknek. A lap szerint azonban a kelet-európai munkavállalók többsége külföldi cégek, nevezetesen holland vagy lengyel szolgáltatók alkalmazottjaként egy-egy konkrét munkán dolgozik Franciaországban. A kelet-európai munkavállalókat érintő korlátozások feloldását azért is várják nagyon a francia cégek, mert az intézkedéstől remélik a francia munkaerőpiac javulását, ahol bizonyos munkákra egyre nehezebb embereket találni - hangsúlyozza a Les Échos.
A francia elnök bejelentését követően a nyár folyamán vagy legkésőbb az ősszel, a kelet-európai munkavállalók automatikusan minden munkakörben meg fogják kapni a munkavállalási engedélyt, még abban az esetben is, ha a posztot esetleg egy francia állampolgár is betölthetné. Azaz a 2004-ben csatlakozott tagországok munkavállalóira ugyanazok a szabályok lesznek ezentúl érvényesek, mint az EU korábban csatlakozott 15 tagállamának állampolgáraira.
Aki kimarad, lemarad
Franciaország az intézkedéssel tulajdonképpen csak a szomszédjaival szembeni lemaradását hozza be, ugyanis Nagy-Britannia, Írország és Svédország már 2004-ben, korlátozások nélkül megnyitotta munkaerőpiacát az új tagállamok munkavállalói előtt, és ezzel a lap szerint be is szippantotta azt a fiatal és jól képezett kelet-európai munkaerőt, amely mobilizálható. Finnország, Spanyolország és Portugália 2006. május 1-jén oldotta fel a korlátozásokat, így a nagyobb tagállamok közül már csak Németország és Franciaország korlátozza a kelet-európaiak munkavállalási lehetőségeit.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A rendkívüli hőség miatt tucatnyi olaszországi tartományban a déli óráktól egészen délután közepéig korlátozzák a szabadtéri munkavégzést. Teljes cikk
A kutatás szerint a női munkavállalók kiégése évi 7,5 milliárd fontba kerül az őket foglalkoztató vállalatoknak. Teljes cikk
A vezérigazgató egy levelében arra buzdította az alkalmazottakat, hogy fogadják el a technológia által hozott változásokat, hogy versenyképesek... Teljes cikk
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 1 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Bán Zoltán, MOL Magyarország 2 hete
- A 15–74 évesek munkanélküliségi rátájának alakulása az EU tagországaiban - grafikon 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 2 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 3 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 3 hete
- Új vezérigazgató a Roche Magyarország gyógyszeripari divíziójánál 1 hónapja
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Szinte másik világ: hol keresnek a legjobban és legrosszabbul a magyarok? 1 hónapja