ILO: harc a globális munkaerő-piaci válság ellen
Az ENSZ Munkaügyi Világszervezete (ILO) olyan megállapodást fogadott el június 19-én, amely támpontot ad az egyes országoknak és nemzetközi szervezeteknek, hogyan gyorsíthatják a gazdaság helyreállítását, különös tekintettel a munkahelyteremtésre és a dolgozók jogainak, életkörülményeinek megóvására, adja hírül a Média Age - HR Press.
A "Globális Munkahely Egyezményt" egy három napos csúcstalálkozó záróakkordjaként fogadták el, amin állam- és kormányfők, munkaügyi miniszterek, munkaadói és munkavállalói szervezetek vezetői vetek részt. A megállapodás mellett a résztvevők azt is szorgalmazták, hogy az ILO-nak jusson nagyobb szerep a G20 csoport munkájában.
- Önök, a reálgazdaság szereplői fognak kivezetni minket a válságból - mondta Somavia a mintegy négyezres hallgatóságnak. - Önök dolgozókat és családokat, cégeket és munkaadókat, kormányzatokat képviselnek. A világ vezetői azt mondták, változásra van szükség, a lehetőségek szélesítésének, a munkahelyteremtésnek és a ma dolgozók védelmének ötvözésére, hogy tartós megoldást nyújtsunk a válságra. Ez a kihívás, amivel ma szembe kell néznünk, és ez a feladatunk a jövőre nézve - fogalmazott a főigazgató.
Az elfogadott egyezmény az idén 90 éves ILO történetének legsürgetőbb és legszélesebb körű reagálása egy gazdasági válságra. Arra szólítja fel a kormányokat, a munkaadókat és munkavállalókat, hogy közösen vegyék fel a harcot a globális munkaerő-piaci válsággal, összhangban az ILO Tisztességes Munka cselekvési tervével.
A megállapodásra azután került sor, hogy kiderült, példátlanul megugrott a munkanélküliség szintje világszerte, és nem csökkent a szegénység sem. Mivel évente 45 millió álláskereső lép be a globális munkaerő-piacra, a világban 300 millió állást kellene létesíteni a következő öt évben, hogy a munkanélküliség a válság előtti szintre süllyedjen vissza, fogalmazott a főigazgató.
Média Age - HR Press