Külföldi kutatók szabadon vállalhatnak munkát a jövő évtől Ausztriában
Az osztrák kormány szerdai ülésén olyan módosítást hagyott jóvá a külföldiek foglalkoztatását szabályozó törvényhez, amelynek értelmében külföldi kutatók és tudósok a jövő év elejétől korlátozás nélkül vállalhatnak munkát Ausztriában.
Egyes kimutatások szerint az alpesi országnak nagy szüksége van magasan képzett külföldi szakemberekre, mert az igényeket hazai "forrásokból" nem tudják fedezni. Az osztrák rektori szövetség és a gazdasági kamara képviselői máris üdvözölték a döntést. A minisztertanácsi ülés utáni sajtóértekezleten Wilhelm Molterer alkancellár utalt arra, hogy a kutatók foglalkoztatására vonatkozó törvénymódosítás az osztrák munkaerőpiac fokozatos megnyitásának folyamatába illeszkedik.
Martin Bartenstein gazdasági és munkaügyi miniszter nemrégiben arról beszélt, hogy a hiányszakmákban mutatkozó igények kielégítésére tágabbra szándékozik nyitni az alpesi ország munkaerőpiacának kapuját az új európai uniós tagországok előtt. Szándéka szerint jövőre újabb szakmákra terjesztenék ki a munkavállalási lehetőséget, 2009-ben pedig teljesen kitárnák a piacot a közép- és kelet-európai országokból érkező szakmunkások előtt, számukra eltörölnék az éves kontingenst. A foglalkoztatási tilalom csupán a segédmunkások egy részére maradna fenn, 2011-ben pedig megtörténne a megkötések teljes körű lebontása.
A miniszter elmondta, hogy a jó konjunktúrának köszönhetően jelentős mértékben csökkent a munkanélküliség Ausztriában, sőt a kilenc tartományból ötben - EU-s mérce szerint - teljes a foglalkoztatottság, mert az állástalanok aránya nem éri el a három százalékot. Országos szinten is alig 4,3 százalékot jelez a munkanélküliségi ráta. Megemlítette, hogy a kutatóintézetek becslése szerint az osztrák gazdaságnak pótlólag 350 ezer foglalkoztatottra lesz szüksége 2020-ig, ám a belső kapacitásból csak 200 ezer igény tűnik fedezhetőnek, a maradék kielégítésére külföldről kell embereket toborozni, illetve a hiányt bevándorlókból kell pótolni.