Lassan, de nő a cégek száma Magyarországon
Az elmúlt évben nőtt a magyarországi cégek száma, annak ellenére, hogy az összes társaság 5,1 százalékát törölték - derül ki a feketelista.hu gazdasági adatbázis közleményéből.
A feketelista.hu elemzése szerint 2004 és 2008 között a törölt cégek köre évente a húszezret sem érte el, az elmúlt négy esztendőben viszont összesen 107 605-öt töröltek, vagyis évente átlagosan 26 901 vállalkozást. Eközben az elmúlt négy év alatt összesen 182 037 új céget jegyeztettek be, mintegy 79 százalékkal többet, mint amennyit töröltek.
A portál összesítéséből az is kitűnik, hogy tavaly a cégalapítási kedv jelentősen megcsappant; míg ugyanis 2011-ben 54 632 új cég lépett piacra, addig 2012-ben már csak 35 395. Ez a tendencia az idén is folytatódni látszik, hiszen az első két hónapban 2544 új vállalkozás indult, miközben ugyanez idő alatt 2724 cég dobta be a "törölközőt", 11 százalékkal több, mint az előző év hasonló időszakában. Először fordult elő, hogy többen adják fel vállalkozásukat, mint ahányan új alapításával próbálkoznak.
Az elemzésben megemlítik, hogy a korábbiakkal ellentétben már három olyan megye volt tavaly, ahol kevesebb cég alakult, mint amennyi lehúzta a rolót. Nógrád megyében például 436 céget töröltek, s mindössze 322 új vállalkozás lépett be a piacra. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 1603 cég jutott a töröltek sorsára, pótlásukra mindössze 1366 új vállalkozást indítottak. Komárom-Esztergom megyében 917 új vállalkozásba kezdtek, nem tudták az 1117 töröltet pótolni. Az adatokat összehasonlítva szembetűnő, hogy az utóbbi két megyében 2011-ben még kétszer annyi új vállalkozás indult, mint amennyi megszűnt.
Az a tendencia azonban még mindig érvényes, miszerint a legtöbb településen több új vállalkozásba kezdenek, mint amennyit bezárnak. A cégmozgásokat illetően a legélénkebb térség Pest megye, ahol a törölt 2486 céggel szemben tavaly is 92 százalékkal több új társaságot (4768) jegyeztek be. Igaz, ez alig több mint a fele a 2011-ben frissen alapított vállalkozásnak. A bezártaknál harmadával több cégbejegyzés (1395) volt Bács-Kiskun megyében és Győr-Moson-Sopron megyében, ahol 1056 céget töröltek és 1360 újat jegyeztek be. Hajdú-Biharban 27, Somogyban 26, Tolnában 25, Veszprémben pedig 24 százalékos többlet alakult ki az új cégek javára. 2012-ben alig változott a gazdasági társaságok száma Baranyában, Fejér-megyében, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Tolnában és Zalában.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egy friss kutatás szerint a munkaadók majdnem fele egészségügyi és jóléti juttatásokat használ, hogy a dolgozók hamarabb visszatérjenek a munkába. Teljes cikk
Magyarországra is kötelezően érvényes minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság, a... Teljes cikk
A megkérdezettek jelentős része azt mondta, szeretné, ha az AI kezelné a munkahelyi folyamatokat. Teljes cikk
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 1 hónapja
- A teljes munkaidőben dolgozók keresete és annak változása néhány kiemelt csoportban 2 hónapja
- A bruttó átlag-, valamint a reálkeresetek alakulása Magyarországon 2 hónapja
- Felülvizsgálta a keresetstatisztikát a KSH 2 hónapja
- A 3-22 éves népességből iskolarendszerű képzésben részt vevők aránya - grafikon 2 hónapja
- A nyugdíjban és egyéb ellátásban részesülők száma az ellátás típusa szerint - grafikon 3 hónapja
- Töretlenül bővül a takarítócég, az iparban csökken a létszám 3 hónapja
- A potenciális munkaerő-tartalék száma hazánkban - grafikon 3 hónapja
- A munkanélküliségi ráta változása vármegyénként az elmúlt egy évben - grafikon 4 hónapja