Megjelent: 4 éve

160 ezren vándoroltak el a spanyoloktól

Tavaly közel 900 ezer bevándorló érkezett az Európai Unió területére, s 2012-ben ők jelentették a népességnövekedés legfőbb motorját - olvasható az Eurostat közleményében. A déli és a keleti tagállamokból nagy az elvándorlás. Spanyolországból 160 ezren vándoroltak ki .

A születések és halálozások adatai alapján számolt természetes növekedés mintegy 200 ezerre tehető - közölte az EU statisztikai hivatala. Az EU lakossága 505,7 millió főt tett ki 2013. január elsején, így tavaly 1,1 millióval nőtt a huszonnyolc tagállam lakosainak száma. Ez jelentős gyarapodás a 2011-es közel 1,8 milliós visszaesést követően.


Az Eurostat adatai arra is rávilágítanak, hogy már második éve csökken a regisztrált, legális bevándorlók száma, miközben az illegális bevándorlás egyre nagyobb mértéket ölt, elsősorban a dél-európai államokban. Az Európai Unió belső és külső határait érintő migrációt tavaly erősen befolyásolta az eurózóna több mint másfél éven keresztül húzódó pénzügyi válsága.


Főleg a fiatalok mennek el Spanyolországból


Spanyolországból 2012-ben több mint 160 ezren vándoroltak ki a gazdasági válság következtében, s az országban minden tízből hat 25 év alatti fiatal munkanélküli. A spanyolokon kívül Görögországot, Írországot és Portugáliát érintette leginkább az elvándorlás, habár az ír szigeten a születések száma jócskán pótolta az emigrálók sokaságát.


A litvánok közel tizede elvándorolt


Litvániában hárommillió alá csökkent a népesség száma, ami annak tulajdonítható, hogy a balti állam 2004-es csatlakozása óta mintegy félmillió litván kereste a boldogulást az ország határain kívül, Nagy-Britanniában, Írországban és más uniós tagállamban. A népességszám visszaesése a válság sújtotta déli államokon kívül a 2004 után csatlakozott országokat érintette leginkább: Magyarországon, Romániában, Bulgáriában, Észtországban, Lengyelországban, Horvátországban és a balti államokban is csökkent a lakosság aránya. Magyarország esetében 3,9 százalékos csökkenést mért a brüsszeli statisztikai hivatal.


Németország, Olaszország: a fő célpontok


A bevándorlók elsődleges célpontjainak Németország és Olaszország bizonyult. Annak ellenére, hogy a halálozás mindkét országban meghaladta a születések számát, a németeknél 390 ezerrel, míg az olaszoknál 370 ezerrel nőtt a lakosság száma.


400 ezerrel lettek többen a britek


A természetes gyarapodást és a bevándorlókat is figyelembe véve Nagy-Britanniában mérték a legnagyobb népességnövekedést: tavaly közel 400 ezer fővel nőtt a brit lakosság száma. A legnagyobb EU-tagországok közül Németországban (80, 5 millió fő), Franciaországban (65,6 millió fő), Nagy-Britanniában (63,9 millió fő) és Olaszországban (59,7 millió fő) emelkedett a lakosság aránya. Tavaly összesen 5,2 millió gyermek született az EU területén. (MTI)


2013. november 21.

  • 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1. Részletek Jegyek
  • 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása Részletek Jegyek
  • 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll. Részletek Jegyek
  • 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés. Részletek Jegyek