Megjelent: 5 éve

Munka és kereset meteorológusként

Szabadtéri programokat kevesen terveznek előrejelzéseik nélkül. Ők tényleg tudják, merről fúj a szél és sejtik, merről fog fújni a következő napokban. Időjárás-jelentéseik nem kuruzsláson, hanem alapos és bonyolult számításokon alapulnak. Munkájuk a földrajzhoz kötődik, emellett a matematika- és a fizikatudás is elengedhetetlen. Szakmabemutató sorozatunkban nagyító alatt a meteorológusok.

Szabadtéri programokat kevesen terveznek előrejelzéseik nélkül. Ők tényleg tudják, merről fúj a szél és sejtik, merről fog fújni a következő napokban. Időjárás-jelentéseik nem kuruzsláson, hanem alapos és bonyolult számításokon alapulnak. Munkájuk a földrajzhoz kötődik, emellett a matematika- és a fizikatudás is elengedhetetlen. Szakmabemutató sorozatunkban nagyító alatt a meteorológusok.


A szakma "nagy öregje" Vissy Károly, aki 1957 óta vezető munkatárs az Országos Meteorológiai Szolgálatnál. Sok szakmai elismerést tudhat magáénak és jelenleg is aktív: a Magyar Televízióban havonta nyolc alkalommal tűnik fel a képernyőn.

Így csöppent a szakmába Vissy Károly

Az időjárás iránti érdeklődése már gyermekkorában kialakult."1945-ben 10 éves voltam, és a szüleimmel egy bajor kisvárosban éltünk. Rendszeresek voltak a bombázások, amelyek miatt mindenki rettegve menekült az óvóhelyekre. Ebben az időben egyszer csak azon vettem észre magamat, hogy érdekelnek az időjárás jelenségei - nyugalmasabb, bombamentes periódusokban állandóan az eget kémleltem. A napsütés aggasztott, de ha felhős volt az ég vagy a közelgő esőzésre utaló jelek mutatkoztak, ujjongtam örömömben, hogy nem lesz bombázás."

Az "időjóslás" iránti szerelem nem is múlt nyomtalanul. "1947-ben már Diósgyőrben éltünk. Nem sokkal később, a középiskolás években bekapcsolódtam egy amatőr csillagász-meteorológus szakkörbe: tulajdonképpen itt tudtam meg, hogy a meteorológia tudománya foglalkozik azokkal a jelenségekkel, amelyek már korábban is nagyon érdekeltek." Innen egyenes út vezetett az ELTE TTK meteorológia szakára 1953-ban, ahol 1957-ben diplomázott. "Nagy szerencsém volt, hogy felvettek - a mi évfolyamunk után ugyanis 12 évig nem is indult meteorológusképzés. Ez persze nem jelenti azt, hogy a köztes időszakban nem folytathatott senki ilyen tanulmányokat - de nekik nehezebb dolguk volt, mert csak a matematika vagy a fizika mellé vehették fel a meteorológiát szakpárnak. Ebbe a körbe tartozott például a szintén ismert Németh Lajos is" - magyarázza Vissy Károly.

Csak egy helyen oktatják az országban

Meteorológusnak tanulni egyébként most is az ELTE TTK Meteorológia Tanszékén lehet egyedüliként az országban. 2006-tól itt is a kétszintű képzés folyik. Az első 3 év alatt BSc képzésben folytathatják tanulmányaikat a hallgatók- méghozzá a földtudományi, fizikus vagy környezettan alapszakok meteorológus szakirányán. Okleveles meteorológussá csak ezután, a plusz 2 éves mesterképzésben (MSc) végzendő meteorológus szak elvégzése után válhatnak. A szakokra a belépő rendszerint az emelt szintű matematika és fizika felvételi-érettségi. Emellett reáltantárgyak - így a kémia, a biológia és a földrajz iránti, átlagon felüli érzék is elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki jó szakemberré váljon. "Nem lehet jó meteorológus abból, aki nem szereti a matematikát és a fizikát. A tanulmányok és a napi munka során rengeteg számítási feladattal kell majd foglalkozni. Geofizikát, differenciál, - és valószínűségszámítást, analízist is tanulnak majd. Ez gyakran kicsit le is lombozza azokat a fiatalokat, akiknek pályaválasztási előadásokat tartok és személyesen is odajönnek érdeklődni. Többnyire olyan elképzeléseik vannak, hogy a szakma összességében inkább földrajzhoz áll közelebb. Valóban van ilyen vonulata is, de nem ezen van a fő hangsúly"- fűzi hozzá Vissy Károly.

Matek és fizika nélkül nem megy

Mindezt Kánai Gábor, az Ozonenetwork meteorológusa is megerősítette. "Elengedhetetlen a szakmához a matematika és a fizika iránti affinitás. A szakma bármelyik területén - többek közt az előrejelzésekkel foglalkozó szinoptikus meteorológusként, vagy klimatológusként, agrometeorológusként, kutatóként, esetleg modellfejlesztőként - dolgozzon is valaki, a reáltudományokra jellemző gondolkodásmód rendszeresen előkerül. Emellett persze nem árt a természeti jelenségek szélsőséges megnyilvánulásai irányában érzett, már-már extrém érdeklődés. Ez nálam már középiskolásként is mindvégig jelen volt. Igaz, a gimnázium harmadik osztályáig a szintén reálérdeklődést feltételező építészet érdekelt még: de amint megtudtam, hogy van meteorológus szak, ez egyből eldöntötte a kérdést."

Médiamunkás időjósok

Jellemző még a szakmát kívülről szemlélőkre, hogy a meteorológusok munkáját csupán a televíziós időjárás-jelentésekre korlátozzák. "A naprakész jelentéseket rengeteg, időigényes háttérmunkával, számtalan médium számára kell közérthető nyelvezettel interpretálnunk majd eljuttatnunk "- mondja Kánai Gábor.

A kereskedelmi televíziózás új médiaszereplőket hozott a képernyőre: olyan időjárás-jelentőket, akik nem meteorológusok, viszont attraktív megjelenésükkel a tévé előtt tartják a nézőt. Kánai Gábor ettől nem idegenkedik. "A meteorológia és a kommunikáció két külön szakterület. Lehet valaki jó szakember, ha a kamera előtt lámpaláza van, és meg sem tud szólalni - eközben egy médiaképes műsorvezető időjárás-jelentő munkája sem ér önmagában sokat a meteorológusok hozzáadott szakértelme nélkül. Én inkább úgy látom, hogy jót tesz mindkét félnek, ha belekóstol kicsit a másik területébe. Megfelelő lehet a nem szakmabeli időjárás-jelentő is, ha megvan mellette a megfelelő szakmai kontroll."

Vissy Károly ezzel szemben úgy véli: mindig az adott médium felelőssége, hogy mit szeretne. "El kell tudniuk dönteni, hogy szakmailag, tudományosan is megalapozott, de közérthető időjárás-jelentést szeretnének vagy helyette show-műsort. Előbbi attitűd a közszolgálati, utóbbi a kereskedelmi médiumokat jellemzi. Én azonban úgy gondolom, nem tud hiteles időjárás-jelentést készíteni, aki nem ért a szakmához."

Pályakezdés meteorológusként

A hazai meteorológusok előtt, tanulmányaik befejezése után több lehetőség is áll. A becslések szerint a szakmában dolgozó, közel 400 meteorológus nagyobb része az állami szférában, besorolása szerint köztisztviselőként helyezkedik el. Keresetük bruttó 320 ezer forint az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint. (A piaci szférában a becslések szerint alig 10 százalékuk dolgozik.) A szakemberek csaknem fele az Országos Meteorológiai Szolgálatnál helyezkedik el. Közülük sokan már az egyetemi évek alatt gyakornokoskodnak, kisebb munkákat vállalnak itt - az OMSZ-szel például már a tanulmányok harmadik évfolyamától lehet együttműködni. Itt ösztöndíj fejében, végzés után vállalhatják a munkát meghatározott időre. Nyitva áll még a pálya a Magyar Honvédségnél, a repülőtereken vagy különböző, vízgazdálkodással és természetvédelemmel foglalkozó cégeknél is.

560 regisztrált tag a szakmai szervezetnél

Pontos számot a szakmában dolgozók létszámáról mégsem könnyű mondani. " Pillanatnyilag 560 regisztrált tagunk van, de ezek közül nem mindenki hivatásos meteorológus. Vannak köztük diákok, amatőr meteorológusok és olyan szakemberek, akiknek a munkájukhoz valamilyen szempontból kötődik a meteorológia - például mezőgazdászok, földrajztanárok és agráriummal foglalkozók is "- tudtuk meg Pusztainé H. Magdolnától, a Magyar Meteorológiai Társaság főmunkatársától. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a meteorológiai törvény - ellentétben 83 más országgal - itthon egyelőre nem létezik. Meteorológiai szolgáltatást így szinte bárki nyújthat a médiumok számára, ha ilyen céllal alapít egy céget és megbízást kap.

Takács Gabriella

  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó Kíváncsi vagy, hogy kié lesz Az Év Irodája díj, érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai? Akkor ott a helyed! KIKET FOGUNK DÍJAZNI?info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.23Humán controlling mutatószámok a gyakorlatban A képzés célja: A HR munka modern személetének és mérésének, számításának gyakorlati ismerete. A humán controlling egyes eszközeit konkrét példákon mutatjuk be, a résztvevőkkel közösen értékeljük azok alkalmazását.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Diákmunka tanulás mellett Dániában

Mrsán Zoltán egy évvel ezelőtt költözött ki Dániába. Multimédia szakon tanul Kolpingban és részmunkaidőben dolgozik. Hogyan jutott ki? Mennyi... Teljes cikk

Álláslehetőségek Dániában

Dánia május elsejétől megnyitja álláspiacát a 2004-ben csatlakozott uniós tagországok - köztük Magyarország - munkavállalói előtt. Ez azt... Teljes cikk

Munkajogi kisokos (új) dolgozóknak

Pályakezdők körében nagyobb, ám még több éves munkatapasztalattal rendelkező körében is megfigyelhető bizonytalanság, mit tehet meg a főnök a... Teljes cikk