Nacsa Lőrinc: a külhoni magyar vállalkozások növekedési pályán vannak
Szükség van a mentorprogramra, mert a vajdasági magyar vállalkozók, a vajdasági magyar közösség, az egész magyar nemzet, Magyarország, de a többségi szerb társadalom és Szerbia is nyer vele - hangsúlyozta Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Palicson a vajdasági gazdasági mentorprogram negyedik fordulójának zárórendezvényén.
Ennek a programnak konkrét hatása van az ország gazdaságára, "mi azt szeretnénk, hogy a magyar programoknak mindenki a nyertese lehessen a Kárpát-medencében, és a nemzeti összetartozásból senkit ne zárjunk ki, hanem annak mindenki érezhesse a pozitív hatását" - mondta. Hozzátette, egységes nemzetben gondolkodnak, "a külhoni magyar közösségek megmaradásának egyik tartópillére a magyar tulajdonban lévő magyar vállalkozások".
A gazdaságfejlesztési és a mentorprogramnak köszönhetően az utóbbi 9 évben a csatlakozó vállalkozók foglalkoztatási és gazdasági súlya a térségben számottevő lett - magyarázta Nacsa Lőrinc. A legutóbbi kutatásokból kiderült, hogy 43 országban vannak üzleti kapcsolataik, a magyarországi cégekkel pedig a vállalkozók több mint kétharmada ápol valamilyen kapcsolatot - mutatott rá.
Dolgozni kell a jövőben is, mert hiány van szakképzett munkaerőből - jelentette ki. Mindazonáltal a külhoni magyar vállalkozások növekedési pályán vannak, és csupán töredékük számít a jövő években zsugorodásra - tette hozzá.
"A vállalkozóknak, akik magyarként magyar vállalkozást üzemeltetnek, magyar embereket is foglalkoztatnak, mindig van felelősségük az adott nemzetrész, a saját közösségük iránt, és ezáltal ez kiterjed egy össznemzeti felelősségre, mert ha az egyik nemzetrész meggyengül, akkor az egész magyar nemzet meggyengül" - mondta a nemzetpolitikai államtitkár.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke rámutatott: a mentorprogram során kiderült, hogy a vállalkozók nem önzők, és nem csak saját érdekeiket nézik, hanem hajlandók segíteni egymásnak. A programnak köszönhetően a vállalkozókból közösségileg elkötelezett emberek lettek.
"Jelentős mértékben járultak hozzá ahhoz, hogy a vajdasági magyar közösségnek még számottevőbb, még erősebb legyen a vállalkozói rétege, még több munkahelyet lehessen teremteni, és minél több munkahelyet meg lehessen tartani"
- húzta alá.
Hozzátette: a közelmúltban elkezdődött a gazdaságfejlesztési program aktualizálása, "ráncfelvarrása" annak érdekében, hogy "a vajdasági magyar közösség és azon belül a vállalkozói közösség meg tudja őrizni a versenyképességét, és reagálni tudjon időben azokra az új kihívásokra és arra a megváltozott helyzetre, amelyet a gazdaság hoz magával folyamatosan".
A vajdasági mentorprogram 2019-ben indult. Első ciklusában 25 mentor és 55 mentorált, a másodikban 27 mentor és 53 mentorált, a harmadikban 26 mentor és már 62 mentorált volt, míg a mostani, negyedik ciklusban 32 mentor és 44 mentorált vett részt.
A mentorprogramot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága indította el a magyar kormány gazdaságfejlesztési programját lebonyolító Prosperitati Alapítvánnyal együttműködve.
A program célja a vajdasági vállalkozói mentorhálózat kialakítása volt. A mentorprogramban egyrészt olyan nagyvállalkozók vettek részt, akik sikerrel pályáztak a gazdaságfejlesztési program támogatásaira, másrészt olyan kezdő és fejlődő vállalkozók, akik a gazdaságfejlesztési program kedvezményezettjei vagy a Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesületének tagjai voltak.
Az volt a cél, hogy a már tapasztalt és sikeres vállalkozók megosszák tudásukat a fiatalokkal, és ezzel segítsék fejlődésüket. A mentorok és a mentoráltak szakmai képzéseken vettek részt, hogy együttműködésük a lehető leggyümölcsözőbb legyen.
A magyar kormány gazdaságfejlesztési programjában több tízezer vállalkozó jutott támogatáshoz, ami hozzájárult ahhoz, hogy a magyar emberek a szülőföldjükön tudjanak boldogulni, és csökkenjen az elvándorlás.
A mentorprogram díjkiosztó gáláján egyebek mellet kiosztották a leginspirálóbb, a leggyakorlatiasabb és a legkitartóbb mentornak, a legnyitottabb mentoráltnak, valamint a legösszetartóbb csapatnak és a legelkötelezettebb párosnak járó díjakat.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A munkakeresés átlagos időtartama 13,1 hónap volt. Teljes cikk
Eddig 287 vállalkozás felelt meg a szakmai és pénzügyi feltételeknek. Teljes cikk
Egy friss kutatás szerint a munkáltatók a hibrid gyakornoki programokat részesítik előnyben. Teljes cikk
- Több vállalkozás számára lesz elérhető a GINOP Plusz kkv hitelprogram 3 hónapja
- Nem tükrözi a valóságot a technikumi rangsor? 5 hónapja
- Így hozzák helyzetbe a női egyetemistákat: mentorprogram indul immár kilencedik alkalommal 5 hónapja
- Fiatalokért felelős helyettes államtitkár: a vállalkozóvá váláshoz szükséges tanulást nem lehet elég korán kezdeni 7 hónapja
- Katás vállalkozók, őstermelők - segítséget kapnak a családosok 9 hónapja
- A női vállalkozókat támogatja az EY új programja 10 hónapja
- Potápi Árpád János: a vállalkozói mentorprogram gazdaságerősítő és közösségépítő 11 hónapja
- Idén 5 női vállalkozást díjazott a Visa 12 hónapja
- Felmérés: a magyarok szerint vonzó a vállalkozói pálya 12 hónapja
- Balogh Levente: általában a kitűnő tanulókból lesznek a menedzserek, a 3-as 4-es tanulókból a vállalkozók 1 éve
- A tipikus női vállalkozó 42 éves és 1 gyereke van 1 éve