Nagy árat fizetnek azok a cégek, akik korlátozzák a rugalmas munkát
Az International Workplace Group (IWG) által készített tanulmányban a megkérdezett munkaerő toborzók arról számoltak be, hogy a tehetségek könnyebben hagyják ott azokat a vállalatokat, amelyek nem kínálnak rugalmas munkavégzési lehetőséget az alkalmazottaknak.
A több mint 500 HR-es között végzett kutatásban a résztvevők 67%-a azt tapasztalta, hogy megugrott az új munkahelyet keresők száma, ahol megkövetelik a munkavállalóktól, hogy mindennap bejárjon a cég központi irodájába.
A kutatás rámutat arra is, hogy a hibrid munka egyre fontosabbá válik a tehetségek megszerzésében és megtartásában. Az állást kereső és kínáló toborzók háromnegyede (75%) szerint a jelentkezők elutasítják azokat az álláslehetőségeket, amelyek nem kínálnak rugalmas munkavégzést, és 72%-uk szerint ezek a cégek egyre kevésbé versenyképesek a munkaerőpiacon.
Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója és alapítója: "A rugalmas munkavégzés már nem csak egy opcionális előny a munkavállalók számára. Sokan fontolóra sem veszik az olyan álláslehetőségeket, amelyek napi hosszú és rendszeres bejárást igényelnek. A munkavállalók olyan munkahelyi környezetet szeretnének, amely lehetővé teszi számukra a motivált és produktív munkavégzést, és viszonylag közel van az otthonukhoz."
A hosszú ingázás és a rugalmatlanság az elvándorlás fő okai
Az International Workplace Group egy másik, jelenleg heti öt napot a központi irodában töltő irodai munkavállalók körében végzett kutatása szerint a válaszadók csaknem fele (46%) azt mondta, hogy aktívan keres olyan új munkahelyet, amely nem igényel rendszeres ingázást, míg közel kétharmaduk (63%) szerint a munkáltatójuk a legjobb tehetségek elvesztését kockáztatja.
Az International Workplace Group legfrissebb kutatása is igazolja, az ingázással járó plusz költségek (44%) és az utazási idő (40%) a leggyakoribb ok, amiért a dolgozók nem szívesen akarnak naponta a zsúfolt és távoli irodákba utazni. Ezt követi a munka és a magánélet egyensúlyának hiánya (33%). Minden ötödik (21%) munkavállaló mondta, hogy rendszeresen tapasztal kiégést, amiben kétségtelenül nagy szerepet játszik a rendszeres, napi hosszú ingázás.
Mindössze egynegyedük (25%) mondta azt, hogy mindennapi irodába járás hatékony munkavégzést eredményez, míg a válaszadók több mint fele (55%) vélekedett úgy, hogy jobban érezné magát, ha a munkáltató más lehetőséget is javasolna. A munkavállalók továbbá frusztráltak amiatt is, mert úgy érzik, munkáltatóik nem bíznak meg bennük.
Az IWG által több mint 500 vállalatvezető körében végzett friss kutatás szerint a hibrid modellre áttérő vállalatvezetők háromnegyede (75%) a szervezetük termelékenységének javulásáról, míg Bloom professzor kutatása 3-4%-os termelékenységnövekedésről számolt be.
2025-re fordulat várható
Nicholas Bloom, a Stanford Egyetem vezető professzorának kutatása szerint az ötnapos irodai jelenlétet előíró vállalatoknál 35%-kal nőhet a felmondási arány. Előrejelzése szerint a merev irányelveket alkalmazó vállalatok, mint például az Amazon, a növekvő lemorzsolódás miatt 2025 közepére visszavonhatják ezeket az szabályokat.
Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója és alapítója: „A rugalmas munkavégzés a munkavállalók megtartásán túl, más fontos előnyt is kínál a vállalkozások számára. A hibrid modell bizonyítottan növeli a munkaerő termelékenységét és a munkával való elégedettséget, miközben jelentősen csökkenti mindkét fél költségeit. Nem meglepő, hogy egyre több vállalkozás alkalmazza a hibrid munkavégzést hosszú távon, miközben megadja alkalmazottainak azt a lehetőséget, hogy ne kelljen mindennap hosszú időt ingázással tölteniük.”
Dom Ashfield, a bluewaveSELECT SAP toborzó specialista hozzátette: „A munkavállalók már nem csak a jó fizetést keresik, hanem azt a szabadságot is, hogy maguk alakíthassák a munkakörnyezetüket. A rugalmas és hibrid munkamodellek iránti kereslet gyorsan növekszik, és azok a munkáltatók, akik nem alakítják át szabályaikat, azt kockáztatják, hogy lemaradnak a tehetségek megszerzésében. A rugalmasság nem csak arról szól, hogy hol dolgozol - hanem arról is, hogy a munkavállalók számára lehetővé tesszük, hogy maguk irányítsák az idejüket, valamint a magán- és a szakmai életüket.”
fotó: unsplash
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Miközben egyre több cég visszaterelné dolgozóit az irodába, milliók keresnek olyan munkahelyet, ahova nem kell bejárni. A rugalmas időbeosztás, a... Teljes cikk
Óvatosabbak lettek a cégek a szellemi munkavállalók felvételében: kivárnak vagy sokszor csak projekt alapon alkalmaznak, a hirdetések száma is... Teljes cikk
Miközben világszerte egyre több vállalat próbálja visszarendezni a munkavégzést az irodai keretek közé, a Grant Thornton Magyarország... Teljes cikk
- Új év, új élet? Munkát kínálnak egy teljesen lakatlan szigeten 1 hete
- Ezzel a 7 lépéssel képernyőmentes lehet a karácsonyi ünneplés 1 hete
- Ez a 10 szakma adja a leépítések ötödét – sokan nem számítanak rá 2 hete
- Az AI csak fedősztori: ez az igazi oka a leépítéseknek 2 hete
- Egy anya, aki karácsonykor is dolgozott – és az elismerés, ami nem maradt el 2 hete
- Így spórolj a munkaidő-tervezéssel 3 hete
- A csendbe menekülnének az állandóan elérhető dolgozók 3 hete
- Új rendszer jön: ezért dolgozik majd több elítélt a vasútállomások környékén 4 hete
- Meglepő álláshirdetések, valódi történetek – a CIB Bank válasza a munkaerőpiaci kihívásokra 4 hete
- Szabadság kiadása: erre figyelj még ebben az évben 1 hónapja
- Fények és eszközök a kreatív munka szolgálatában 1 hónapja

A tudás törvényei: a megértés kulcsa