Újabb intézménybezárásoktól tart a PDSZ
A finanszírozási feltételek romlása miatt újabb intézménybezárások, összevonások, az osztály- és csoportlétszámok növelése várható a következő tanévtől is - prognosztizálta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke hétfőn az idei évi közoktatási kilátásokat összegezve. Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára ugyanakkor azt mondta: 2009-ben jelentősen javul a közoktatás finanszírozási helyzete.
Kerpen Gábor azt mondta, nyilvánvalóan nagy a probléma abban a rendszerben, amelyről a kormány azt állítja, hogy nagyon komoly pénzügyi forrásokkal támogatja és eközben minden szereplő azt érzi, hogy romlik a minőség. Az érdekvédő az oktatási tárca statisztikai gyorsjelentéseire hivatkozva kitért arra is, hogy a 2008/2009-es tanévben négyezerrel kevesebb a főállású pedagógusok száma a közoktatási intézményekben, így nyilvánvalóan nagyobb az egy pedagógusra jutó diákok száma, különösen pedig az egy csoportra jutó gyermekeké. Ez pedig rontja az oktatás ellátásnak minőségét - fűzte hozzá.
Megjegyezte: az Új Tudás program, és az abba bevonandó több száz milliárd forint legtöbb elemében nem egy rendszerszerű átalakítást valósít meg, hanem a jelenlegi rendszer nagyon sok negatív elemének befagyasztására alkalmas. Kerpen Gábor szólt arról is: várják, hogy az oktatási miniszter végre eleget tegyen ígéretének és elkezdhessék a pedagógusok munka- és munkaidő terhelésére vonatkozó közös kutatást. A PDSZ már októberben letette az asztalra kutatási javaslatát.
SZMM: A válság ellenére sem romlik a közoktatás finanszírozása
Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára azt mondta, hogy a közoktatás finanszírozási helyzete javul idén, a normatívák enyhén növekednek. A költségvetési törvényben a normatívák teljes összege az eddigi 460 milliárd forintról 463 milliárd forintra nő. Az államtitkár azt elismerte, hogy az alapnormatívák és például a gyógypedagógiai normatíva csökken, ez azonban igen kismértékű csak.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a közszolgálati szakszervezetekkel kötött megállapodás alapján a 13. havi bért a központi büdzséből kompenzálják idén, s ez mintegy 35 milliárd forinttal növeli meg a közoktatási forrásokat. A fenntartók pozicíói így érdemben javulnak - mondta. Arató Gergely összegzése szerint az idén a gazdasági válság ellenére sem romlik a közoktatás finanszírozása, sőt az Új Tudás Program által érintett területeken javulás várható.
Arra a felvetésre, hogy négyezerrel kevesebb főállású pedagógus van a közoktatási intézményekben, azt mondta, hogy a gyermekek létszáma is csökken, ez tehát nem jelenti feltétlenül az egy tanárra jutó diákok számának növekedését.
A pedagógusok munka- és munkaidő-terhelésére vonatkozó kutatás januárban elindulhat - válaszolt az érdekvédő kifogására Arató Gergely.