Sok a kérdőjel a tanárok teljesítményértékelésénél
A tanári munkát minősítő teljesítményértékelési rendszert vezet be az oktatási tárca 2008-tól. A helyzet azonban nem egyszerű: bár a cél érthető, a szándék nemes, a pedagógus szakszervezet alelnöke nem tudja, miből fogják jutalmazni a tanárokat. A szaktárcától egyelőre nem tudtunk meg konkrétumokat.
Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke ennek kapcsán az nyilatkozta, a teljesítményértékelési rendszer bevezetése indokolt, de az eltérő társadalmi helyzetű régiók és diákok miatt korántsem egyszerű. "Egy elitgimnázium tanulóinak eredményes oktatása nyilván kevesebb gondot okoz, mint a hátrányos helyzetű, problémás családi hátterű tanulóké"- mutat rá.
Gyakorlatiasságot hangsúlyozó tanárokat értékelnének
Az alelnök szerint a működőképes teljesítményértékelés a diákok helyzetével is számoló, a hangsúlyt a hozzáadott értékre tevő rendszer alapján jöhet létre. "A jó pedagógusi munka nyilvánvalóvá teszi, melyik diák honnan jött, meddig jutott, miközben lexikális ismeretek mellett a mindennapokban hasznavehető készségeinek fejlesztésére teszi a hangsúlyt. " A rendszer tehát azokat a pedagógusokat jutalmazná, akik a számon kért tananyagon túl a mindennapi életben jól kamatoztatható gyakorlati tudással gazdagítják a tanulókat - például olvasási, szövegértési készségfejlesztéssel, nyelvismerettel, kommunikációval.
Csak évi bruttó 5200 forint jut a jól dolgozóknak
Árok Antal hozzátette: bár a teljesítményértékelési rendszer elképzelhetetlen pénzbeli jutalom nélkül, jelenleg a nemes szándék ellenére sem nagyon várható többletkereset a legjobbaknak. A hatályos jogszabályok értelmében a jól teljesítő pedagógusok teljesítményének értékelésére fejenként bruttó 5200 forint fordítható az oktatási intézmények pénzügyi keretéből - mindez éves szinten.
A jutalom hiánya ellenérzéseket szülhet
A PSZ elnöke szerint félő, a teljesítményt gyakorlatilag nem jutalmazó értékelési rendszer inkább ellenérzést, mintsem motivációt szül majd a tanárokban. Ez azonban nem meglepő, ugyanis a kemény szellemi megterheléssel járó munkáért senki nem szeret csupán vállon veregetést kapni elismerésül. A Pedagógusok Szakszervezete egyébként jelenleg is keresi a módját, miként lehetne a teljesítményértékelés mellé pénzügyi forrásokra is szert tenni.
Szerettünk volna az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól konkrétumokat is megtudni a tervezett teljesítményértékelési rendszerről, ám megkeresésünkre egyelőre nem érkezett válasz.
Takács Gabriella
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
A négynapos munkahetet alkalmazó cégek dolgozói egyre hosszabb hétvégéket élvezhetnek, és különböző módon töltik azokat. Van, aki pihenésre és... Teljes cikk
Egy friss, hazai kkv-kat kérdező felmérés szerint a vállalatok közel harmada megfontolná a rövidebb munkahét bevezetését. A felmérésből az is... Teljes cikk
Először ítélte oda Az Év Leginspirálóbb Vezetője Díjat a PwC Magyarország 267 hazai vezérigazgató véleménye alapján. Teljes cikk
- Többlet béremelést kaphatnak a pedagógusok a legleszakadottabb térségekben 5 napja
- Pedagógusok Szakszervezete: nagy a különbség a magyar és a román pedagógusok sztrájklehetőségei között 6 napja
- Felmérés: a kormánypárti szavazók többsége is emelné a pedagógusok bérét 1 hete
- A PSZ kongresszusa továbbra is az oktatás átfogó reformját követeli 1 hete
- Tanítanék Mozgalom: a státusztörvényt teljes egészében el kell utasítani 1 hete
- Megnyílt a jogorvoslati lehetőség a polgári engedetlenség miatt kirúgott tanárok előtt 2 hete
- Maruzsa Zoltán szerint még a tavaszi ülésszakon dönthetnek a pedagógus-életpályamodellről 2 hete
- A PSZ vezetői a Kúriához fordulnak az oktatási népszavazás ügyében 3 hete
- Az állami alkalmazottak bérezése és juttatásai Magyarországon 3 hete
- Pedagógus szakszervezetek: a pedagógusbérek emelésének nem feltétele az uniós támogatás 3 hete
- Státusztörvény: Kisebb engedményeket tett a kormány a pedagógusoknak 1 hónapja