Megjelent: 15 éve

Villámválasz: a bérstop megállítja a recessziót?

A FigyelőNet új sorozatot indít: három szakértő véleményét kérjük ki egy-egy fontos, a válsággal kapcsolatos kérdésben. Elsőként azt boncolgatják, hogy a bérek befagyasztása segíthet-e egy ország gazdaságán a recesszióban. Vajon megmenthetők lennének a munkahelyek ezzel a lépéssel, vagy kérdéses a siker?

A munkaadók érdekképviselete nem kíván változtatni a jelenlegi 69 ezer forintos minimálbéren. Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) legutóbbi ülésén a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének főtitkára elmondta, hogy a pénzügyi és gazdasági válság, illetve a piacok befagyása miatt most a munkahelyek megtartására kell koncentrálni, és ennek elérése érdekében a szervezet bérbefagyasztást javasol – írta az MTI. A munkavállalói oldal viszont a minimálbér, illetve általában a fizetések emelését szorgalmazza.

Az FN három szakértőt kérdezett meg a témában: mi a véleményük a bérbefagyasztásról?

Adler Judit, a GKI kutatásvezetője

A bérbefagyasztás kétélű fegyver. A költségvetésben alkalmazható igazából, a vállalkozói szektorban viszont legfeljebb csak ajánlani lehet. A közszférában a kiadásokat csökkenti, ám már korábban, a válság előtt elkezdték a racionalizálást a leépítésekkel.

A bérstop gesztusértékű, az állam spórolását jelenti. A foglalkoztatást annyira érinti, hogy nem lesz vonzó a közalkalmazotti, köztisztviselői pálya a fiatalok számára – pedig a felsőfokú végzettségűek nagyon nagy számban dolgoztak ott. Egy jogász vagy közgazdász átnyergelhet a versenyszférába, ám a tanárok lehetőségei korlátozottak.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezetőelemzője

A béremelések elhalasztása és a 13. havi juttatás megvonása a közszférában megoldást jelenthet, a versenyszférában viszont nem. Visszaesne a fogyasztás, és ezzel bevernék a gazdasági növekedés koporsójába az utolsó szöget.

A fizetések emelését viszont az adóterhek miatt a vállalkozások többsége nem bírná ki a recesszióban. A proaktív válságkezelés egyik legfőbb eszköze az adócsökkentés kéne hogy legyen. A közterhek Magyarországnak versenyhátrányt okoznak a régióban, hiszen Romániában és Szlovákiában is kedvezőbb az adózási rendszer.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője

A válságban a bizalom helyreállítása a legfontosabb: ennek eszköze az állami intézményeknél a bérek befagyasztása, amely már megtörtént.

Ha mikroökonomikusan vizsgáljuk a kérdést, akkor a versenyszektorban ez nem mindig lehet megoldás, bár a munkahelyek megtartásában segíthet. Törvénnyel vagy rendelettel azonban nem lehet ráerőltetni a vállalkozásokra, a fizetésemelés összegének meghatározása az egyes cégek saját döntése. Makroszinten viszont a béremelés hiánya az infláció lassulását jelentené.

  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
EU-s minimálbérrel és munkavédelemmel kapcsolatos törvénymódosításokat fogadtak el

Az Országgyűlés 148 igen, 3 nem és 31 tartózkodó szavazattal elfogadta kedden a munkavédelmi törvény módosításáról szóló, valamint az EU-s... Teljes cikk

A kormány mindent megtesz a bérek növekedéséért, de nem becsülik a dolgozókat?

A kormány ezután is mindent meg fog tenni azért, hogy Magyarország gazdasága újra erős legyen, a magyar embereknek legyen munkája, és a bérek tovább... Teljes cikk

Maruzsa Zoltán: cél a köznevelés digitalizációja

A kormány ebben a ciklusban a magyar köznevelés digitalizációját tűzte ki célul - jelentette ki a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára hétfőn Szolnokon. Teljes cikk