kapubanner for mobile
Megjelent: 10 éve

A gazdasági fellendülés nem ér el a munkahelyekig

Hiába volt a világgazdaság lassú fellendülése, a globális munkaerőpiacok továbbra is stagnáltak, állapítja meg az ILO (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, ENSZ) Globális foglalkoztatási trendek 2014 című jelentése, amely szerint sürgősen át kell állni a foglalkoztatást jobban előtérbe helyező politikákra.

Az ILO új jelentése szerint a mérsékelt gazdasági fellendülés nem vezetett a globális munkaerő-piaci helyzet javulásához, és 2013-ban a munkanélküliek száma globálisan megközelítette a 202 milliót.

A Globális foglalkoztatási trendek 2014 című jelentés beszámol arról, hogy a foglalkoztatás növekedési szintje alacsony marad, a munkanélküliség – főként a fiatalok körében – tovább nő, és rengeteg olyan elkeseredett potenciális munkavállaló van, akik továbbra is kiszorulnak a munkaerőpiacról.

Számos ágazatban termelnek profitot, ez azonban főként az eszközpiacokra kerül, nem pedig a reálgazdaságba, ami negatív hatással van a hosszú távú foglalkoztatási kilátásokra. Így a jelenlegi trendek szerint 2018-ra 200 millió új munkahellyel számolhatunk. Ez azonban kevesebb, mint ahhoz kellene, hogy a munkaerőpiacra újonnan belépők egyre nagyobb tömegét felszívja.

„Sürgősen át kell gondolni a stratégiát. Komolyabb erőfeszítésekre van szükség a munkahelyteremtés felgyorsításához és a munkahelyteremtő vállalkozások támogatásához” – jelentette ki Guy Ryder, az ILO főigazgatója.

A jelentés hangsúlyozta, égetően fontos, hogy a fiatalok bekerüljenek a munkaerőpiacra. Jelenleg mintegy 74,5 millió 25 év alatti munkanélküli férfi és nő van, ami 13 százalék fölötti globális ifjúsági munkanélküliségi rátát jelent. Ez több mint kétszerese a globális munkanélküliségi rátának.


Fontos tények és adatok


  • Világszerte a munkanélküliek száma 2013-ban 5 millióval nőtt, közel 202 millióra, amely 6 százalékos munkanélküliséget jelent.
  • Mintegy 23 millió munkavállaló esett ki a munkaerőpiacról.
  • Az álláskeresők száma 2018-ra várhatóan több mint 13 millióval nő.
  • A 15 és 24 év közötti korcsoportban mintegy 74,5 millió munkanélküli volt 2013-ban, ami 13,1 százalékos munkanélküli rátát jelent.
  • Körülbelül 839 millió munkavállaló élt családjával együtt kevesebb mint napi 2 amerikai dollárból 2013-ban.
  • Mintegy 375 millió dolgozó élt családjával együtt kevesebb mint napi 1,25 dollárból 2013-ban.

    A fejlődő országokban az informális foglalkoztatás továbbra is széles körben elterjedt, és a munkahelyek minősége lassabban javul. Ez azt jelenti, hogy kevesebb ember képes kitörni a munkavállalókat sújtó szegénységből. 2013-ban a rendkívüli szegénységben – napi 1,25 dollárból – élők száma globálisan csak 2,7 százalékkal csökkent, amely a válság éveit kivéve az elmúlt évtized egyik legalacsonyabb rátája volt.

    A munkaerőpiacok globális fellendülését hátráltatja az aggregált kereslet hiánya. Számos fejlett gazdaságban a közkiadások drasztikus csökkentése, valamint a jövedelem- és fogyasztási adók súlyos terhet rónak a magánvállalkozásokra és a háztartásokra.


    Milyen politikák segíthetik a foglalkoztatás és a termelékenység előmozdítását?



    Emellett a monetáris és fiskális politikák összehangolatlansága jelentősen növelte a munkaerőpiac bizonytalan helyzetét, mivel gyakran előfordul, hogy a munkaadók nem szívesen vesznek fel új munkaerőt, illetve nem fektetnek be hosszú távra.

    Sokkal tovább elhúzódik a munkanélküliség, és egyes országokban – például Görögországban és Spanyolországban – az álláskeresőknek kétszer annyi időbe telik munkát találni, mint a válság előtt. És e potenciális munkavállalók közül egyre többen veszítik el a reményt, és rekednek kívül a munkaerőpiacon, ami Ekkehard Ernst, a jelentés vezető szerzője szerint a szaktudásuk elértéktelenedéséhez és elavulásához, és hosszú távú munkanélküliséghez vezet.


    Az álláskeresők készségei és a munkaadók igényei közötti összhang hiánya, elkeseredettség és a munkaerő-piaci politikák



    „Mivel 23 millióra becsüljük azoknak a számát, akik kiestek a munkaerőpiacról, elengedhetetlen, hogy nagyobb lendülettel valósítsuk meg az aktív munkaerő-piaci politikákat, hogy kezelni tudjuk az inaktivitásból és a készségek és kereslet közötti összhang hiányából fakadó problémákat” – közölte Ernst, az ILO Kutatási Osztálya foglalkoztatási trendekkel foglakozó részlegének vezetője.

    A jelentés szerint az átállás a foglalkoztatásbarátabb politikákra és a munkabérek emelkedése elősegítené a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést. A feltörekvő és a fejlődő országokban kulcsfontosságú a szociális védelmi minimumok erősítése és az átkerülés előmozdítása a hivatalos foglalkoztatásba. Ez szintén pozitívan hatna az aggregált igényekre és a globális növekedésre.


    Trendek az egyes régiókban



  • A fejlett gazdaságokban és az Európai Unióban nem javultak a munkaerő-piaci körülmények 2013-ban.
  • Közép- és Délkelet-Európában (nem EU tagállamok), valamint a FÁK-országokban a munkanélküliségnek a válság 2009-es tetőzése óta tapasztalt csökkenése 2013-ban megfordult.
  • Latin-Amerikában és a karibi térségben a foglalkoztatás emelkedése továbbra is gyorsabb a munkaerő növekedésénél.
  • Kelet-Ázsiában a foglalkoztatás növekedése alacsony maradt, ami összhangban állt a munkaerő alacsony szintű növekedésével.
  • Délkelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben a foglalkoztatás 2013-ban 1,6 százalékkal bővült, és az előrejelzések szerint a következő években az emelkedése túlszárnyalja a munkaképes korú lakosság növekedését.
  • Dél-Ázsiában a munkaerőpiacokat továbbra is sújtja a magas arányú informális/mezőgazdasági foglalkoztatás, ahol a bérek alacsonyak, és a munkavállalók kiszolgáltatott helyzetben vannak.
  • Közel-Keleten és Észak-Afrikában 2013-ban túl lassúnak bizonyult a gazdasági növekedés ahhoz, hogy elegendő álláslehetőséget teremtsen a gyorsan növekvő népességnek, és a munkanélküliség továbbra is itt a legmagasabb a világon.
  • Fekete-Afrikában kevés a fizetett munkalehetőség, és a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalók aránya, amely 2013-ban 77,4 százalékos volt, az összes régió közül itt a legmagasabb.
    • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

    A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk

    A foglalkoztatottak és munkanélküliek száma is nőtt februárban

    2024 februárjában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 32 ezerrel, 4 millió 723 ezerre nőtt. A... Teljes cikk

    Nőnapi cikkcsokor a HR Portáltól - így fest a nők helyzete a munka világában 2024-ben

    Nőnap alkalmából csokorba gyűjtöttük a dolgozó nők helyzetét taglaló legfrissebb cikkeket. Mekkora a bérszakadék, mely országokban mélyül és... Teljes cikk