A koronavírus után a hóviharok is betettek az amerikai munkaerőpiacnak
Jelentősen, a várakozásoknál jóval nagyobb mértékben csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten a járványügyi helyzet javulásával párhuzamosan, de az egyelőre még nem világos, hogy az ország déli részén tomboló hóviharok rövid távon milyen hatást gyakoroltak a munkaerőpiacra.
Elemzők ennél jóval kisebb csökkenést, 838 ezres számot vártak. Egy évvel ezelőtt még csupán 220 ezerre rúgott az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma.
A kérelmek száma továbbra is jócskán meghaladja a 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági világválság idején mért csúcsokat, akkor 8,7 millió álláshely szűnt meg, és 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma. A világjárvány utáni csúcshoz, a tavaly március végi 6 millió 867 ezerhez viszonyítva azonban erőteljesen, majdnem 90 százalékkal csökkent a kérelmek száma.
Az Egyesült Államokban január közepén tetőzött a koronavírus-járvány második hulláma, azóta csökken a fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma. A járványügyi mutatók a hálaadás és a karácsonyi ünnepek előtti szintre javultak, ami lehetővé tette, hogy a szolgáltatási ágazat vállalkozásai közül egyre több újraindítsa a munkát.
Jól tükrözi a helyzet javulását, hogy januárban az utóbbi hét hónap legerősebb ütemével nőtt a kiskereskedelmi forgalom, a fogyasztók pedig februárban kedvezőbben ítélték meg a munkaerőpiac helyzetét.
A segélykérelmek makacsul nagy számát részben az magyarázza, hogy Ohio államban több autógyárban is le kellett állítani a termelést a globális csiphiány miatt. A következő hetekben pedig a hóviharok miatti kényszerszünetek növelhetik a munkanélküliek számát. A déli Texas állam nagy részén napokig nem volt áram- és ivóvíz-szolgáltatás.
A gyorsan terjedő koronavírus-járvány és a megfékezését célzó intézkedések tavaly márciusban minden átmenet nélkül vetettek véget a foglalkoztatottság rekordhosszú, 113 hónapig tartó növekedésének. Márciusban és áprilisban több mint 22,3 millió munkahely szűnt meg, ennek valamivel több mint felét, 12,3 milliót sikerült azóta visszaállítani. A kongresszus költségvetési hivatala úgy becsüli, hogy a foglalkoztatottság 2024-re állhat vissza a járvány előtti szintre.
Az Egyesült Államokban a koronavírus-járvány kirobbanása óta több mint 28,9 millióan fertőződtek meg a SARS-CoV-2 vírussal. A gyógyultak száma meghaladja a 19,34 milliót, a halottaké pedig az 518 ezret.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Kevesebb legyen a munkaszüneti nap? Így növelnék a gazdaság teljesítményét 3 hete
- Csökkentheti-e a segély, a gyed vagy a gyes a nyugdíjat? Itt a válasz 3 hete
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Ez már "figyelmeztető jel" - repedezik a magyar munkaerőpiac? 1 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban 1 hónapja
- Szinte teljesen eltűntek az egyetemista és a 30 év feletti nyelvvizsgázók 2 hónapja
- A foglalkoztatottak száma korcsoportonként - grafikon 3 hónapja
- Íme a legfrissebb adatok az álláskeresők számának változásáról - grafikon 3 hónapja
- Álláskeresési járadék 3 hónapja
- A munkanélküliek számának alakulása hazánkban - grafikon 3 hónapja