A korral nő a nemek közti bérszakadék - hátrányban a nők
Magyarországon 8%-kal keresnek kevesebbet a nők ugyanabban a pozícióban, mint férfi kollégáik, derül ki a Paylab.com nemzetközi bérösszehasonlító portál eredményei alapján. A pályakezdők körében a legkisebb a differencia, míg 35-44 éves korban a legnagyobb a különbség.

A közép-kelet-európai országok közül a legnagyobb bérszakadék Észtországban (24%), illetve a négy visegrádi országban (Csehország, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország) mutatkozott, a legkisebb differencia pedig a balkáni államokban. Magyarországon átlagosan 22%-kal kevesebb a nők átlagfizetése, mint a férfiaké.
A pozíciók szerinti összehasonlítás alapján kiderült, hogy a nők átlagosan mennyivel kapnak kevesebbet ugyanazért a munkáért: ez az arány Európában 2% (Lengyelország) illetve 11% (Észtország) között mozog, Magyarországon 8%.
Legkisebb a bérszakadék a pályakezdők között
A kutatásból kiderült, hogy a férfiak és nők a tanulmányaik befejeztével egyforma eséllyel indulnak a munkaerőpiacon, azonban a férfiak sokkal magabiztosabbak a bértárgyalások során: átlagosan 14%-kal magasabbak a fizetési igényeik. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha egy nő elfogadja a havi bruttó €900 fizetést és egy férfi 10%-kal magasabb bért harcol ki magának, akkor ő évente €1,080-val többet keres majd, ami egy újabb havi fizetésnek felel meg.
A korral nő a nemek közti bérszakadék
A legnagyobb bérszakadék férfiak és nők között a 35-44 éves korcsoportban mutatkozott. Ez annak köszönhető, hogy ez a korosztály többnyire már túl van a szülési szabadságon, így lemaradnak és hátrányba kerülnek a férfiakkal szemben a karrierépítésben.
Néhány szakmában jobban állnak a nők
Vannak olyan pozíciók, ahol többségben vannak a nők, így azokban többet keresnek a férfiaknál. Ezek közé tartozik az adminisztráció, a könyvelés, az egészségügy és a szociális ellátás, a gyógyszeripar, az oktatás, a HR, az ingatlanközvetítés, valamint a ügyfelekkel való kapcsolattartás (eladók, banki ügyintézők, recepciós, ügyféltámogatás). A pénzügy valamint a felsővezetés területén azonban (ahol a legkisebb a nők aránya) a legnagyobb a két nem közti bérszakadék.
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Évente több mint 2 ezer milliárd dollárral növelné a nők keresetét, ha a béreiket az OECD országokban a férfiakéval azonos szintre hoznák. A... Teljes cikk
Az Európai Unió 13 tagállamában a bérszakadék átlagosan szűkebb volt vidéken, mint a városokban. Míg az előbbiben 4 százalék volt az átlagos... Teljes cikk
Akad munkaadó, amely már emelt idén, sok helyen pedig most teszik le a cégek az asztalra a javaslatokat és április 1-től változtatnak.... Teljes cikk
- Magyarországon a legvastagabb az üvegplafon a régióban 3 hete
- Egyenlő fizetésekért tett erőfeszítéseiért kapott elismerést a Schneider Electric 2 hónapja
- Női kvóta - ezért kell 2 hónapja
- Új életszakaszok, új életfeladatok, új világ, új év 3 hónapja
- Ha nő vagy, novembertől ingyen dolgozol 5 hónapja
- Magyarországon a nők 17 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál óránként 6 hónapja
- Németországban háromezer, Magyarországon 800 euró az átlagfizetés 8 hónapja
- Felmérés: alig emelkedett a női vezetők aránya a vállalatoknál és a közigazgatásban 11 hónapja
- GKI: Valójában ennyit keresnek a magyarok 12 hónapja
- Minden nyolcadik vállalatból teljesen hiányzik a női vezető 1 éve
- Ennyi ideig kell mediánbért keresni egy budapesti házért 1 éve