A munkajogi szabályokat nem a jelenlegi szélsőséges helyzetre alkották
A távoktatás bevezetése és a gyermekek otthoni tanulása különös méltánylást érdemlő családi körülmény, emiatt a munkavállalót hátrány nem érheti, és erre hivatkozva a munkaviszonyt sem lehet megszüntetni. A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői az elmúlt napok tapasztalatait összegezték.
„Az óvodák, iskolák zárva tartása miatt a munkáltatók vegyes gyakorlatot követnek. Aki tudott, munkavállalóinak otthoni munkavégzést rendelt el, de volt olyan munkahely is, ahol a munka- és pihenőnapok átcsoportosításával oldották meg a dolgozók otthonmaradását. Egyes munkáltatók a szabadság kiadásáról állapodtak meg, míg mások olyan egyezséget kötöttek dolgozóikkal, hogy otthon maradhatnak, viszont bérük alacsonyabb lesz” - meséli tapasztalatait dr. Szűcs László, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje.
A távoktatás bevezetése és a gyermekek otthoni tanulása különös méltánylást érdemlő családi körülmény, ezért erre tekintettel a munkavállaló jogosult otthon maradni. Ezért őt hátrány nem érheti, és munkaviszonya sem szüntethető meg erre hivatkozással.
Ha tehát a munkavállaló kifejezetten erre hivatkozással kéri az otthon maradást, a munkáltató köteles őt elengedni. Ez a távollét viszont csak átmeneti megoldás lehet, mivel erre az időtartamra nem jár munkabér. Ezért a munkavállalók oldaláról is megfontolandó, hogy mikor élnek ezzel a jogosultsággal. Megoldás lehet továbbra is, hogy a gyermek felügyeletét mindig csak az egyik szülő vállalja el, vagy ahol több gyermek felügyeletét egy szülő tudja vállalni, ott a szülők egymás közötti rotációs rendszerben oldják meg a felügyeletet.
Több határmenti magyar munkáltató szembesült azzal a körülménnyel, hogy a határok lezárása miatt a szomszédos országból jövő munkavállalókat nem tudja foglalkoztatni. A határok lezárása olyan közhatalmi intézkedés, amelyre a munkáltatónak ráhatása nem lehet, ezért ilyen esetben a munkavállalók állásidejének elrendelése szükséges, díjazás ugyanakkor nem jár részükre. A felek ilyenkor is köthetnek megállapodást a munkavégzés alóli mentesülésre. A megállapodásból ki kell derülnie, hogy milyen időtartamra szól és mennyi a fizetendő munkabér. A díjazás a felek lehetőségeitől függ. A munkavállalóknak is érdeke, hogy a megállapodás létrejöjjön, hiszen sok helyen ezzel biztosítható a munkahely fennmaradása.
„A biztonságos munkakörnyezet fenntartása valamennyi munkáltató jogos gazdasági érdeke. Ebből a célból számos munkáltató vezette be, hogy megméri a munkavállalók lázát beléptetés előtt. Üdvözlendő ez a gyakorlat, azonban még hasznosabb lenne, ha a munkáltatók azt írnák elő, hogy a munkavállalók már indulás előtt mérjék meg a lázukat, és el se induljanak a munkahelyükre, ha a vírus tüneteit észlelik magukon. A beléptetés előtti lázmérést nemcsak a munkavállalóknak, hanem a külsős beszállítóknak is elő lehet írni és tájékoztatni kell a beléptetéskor az érintetteket az adatkezelés feltételeiről is” - hívja fel a figyelmet dr. Zsédely Márta, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje.
A veszélyhelyzet előrehaladtával csak az élelmiszerboltok, a drogériák és a patikák lesznek nyitva. Az itt dolgozó munkavállalók egészségének védelme érdekében különösen fontos, hogy a munkáltatók azonnali munkavédelmi intézkedéseket tegyenek. Azaz gondoskodjanak az üzletben tartózkodó vásárlók számának korlátozásáról, illetve maszk, kesztyű és fertőtlenítő készítmények folyamatos biztosításáról dolgozóik számára. Különösen körültekintően kell eljárni a védett korú, tehát nyugdíj előtt álló munkavállalókkal, akikre a vírus nagyobb veszélyt jelent. Náluk megfontolandó, hogy egyáltalán nem, vagy csak olyan munkafeladatokra osszák be őket, amelynél vásárlókkal, ügyfelekkel közvetlenül nem érintkeznek.
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
A HR Portál a magyar sajtóban elsőként tudósított az Európai Unió Bírósága március 2-i, C-477/21. számú ítéletéről, amely szerint a... Teljes cikk
Az Országgyűlés által tegnap elfogadott törvény értelmében valamennyi, 50 főt meghaladó vállalkozás köteles lesz decembertől... Teljes cikk
Gyakran felmerül az ügyvezetők részéről az a kérdés, hogy fennáll-e és ha igen, milyen mértékben áll fenn a felelősségük az üzleti... Teljes cikk
- Paks II.-t és a Budapest-Belgrád vasútvonalat is vendégmunkások építhetik 2 hete
- Hogyan NE veszítsük el a munkavállalót 10 nap alatt? - avagy a munkavállalók megtartásának munkajogi eszközei 3 hete
- Felmérés: alapelvárás lett a rugalmas munkaidő, sokakat frusztrál a munkahelyi technika minősége 4 hete
- Mire szolgál a leltárfelelősségi megállapodás? 4 hete
- Megváltoztathatja a főnök a kiadott szabadság időpontját? 1 hónapja
- Sikkasztás, zaklatás a munkahelyen? Most minden kiderülhet 2 hónapja
- Új szabályok a munkáltatói felmondás indoklása körében 2 hónapja
- Az elmúlt 15 év legnagyobb növekedését tapasztalták a családi cégek tavaly 2 hónapja
- Egy év fizetés nélküli szabadság után mondtak fel azoknak a katonáknak, akik nem oltatták be magukat covid ellen 2 hónapja
- Megtámadható a közös megegyezéses felmondás utólag? 2 hónapja
- A munkaszerződés módosítását kérheti a gyermeket nevelő munkavállaló 3 hónapja