Munkahelyi balesetnek minősülhet a koronavírus-fertőzés
A félelem nem ok a home office-ra, járványveszély esetén a munkáltatónak ahhoz is köze van, mit csinálunk a szabadidőnkben. A munkahelyen elkapott koronavírus-fertőzés pedig munkahelyi balesetnek minősülhet. Munkajogi koronavírus-kisokos.
A munkáltató alapvető kötelezettsége az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek biztosítása. Amennyiben a munkahelyen, vagy annak környezetében megjelenik egy koronavírussal fertőzött személy, úgy ez olyan kockázatot jelent, amellyel a munkáltatónak foglalkoznia kell. A legtöbb cég már a legfontosabb intézkedéseket megtette, leállította az üzleti utakat és céges rendezvényeket, továbbá fertőtlenítőket, maszkokat biztosít a munkavégzés helyén.
A félelem nem ok a home office-ra
A munkáltató kötelezheti arra a munkavállalókat, hogy meghatározott ideig munkájukat otthon végezzék. Ez ugyanolyan munkavégzésnek minősül, mint normál esetben. Számos munkafolyamat azonban nem végezhető otthonról, például egy termelőüzem esetében.
Dr. Szűcs László, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje szerint
egységes a jogértelmezés azzal kapcsolatban, hogy csupán félelemből a munkavállaló nem tagadhatja meg a munkavégzést.
Fokozott veszélyhelyzet esetében azonban - tehát ha a munkahelyen a fertőzés kockázata kiemelten magas - az egészséges és biztonságos munkavégzés feltétele nem biztosítható. Ekkor a munkavállaló jogszerűen megtagadhatja a munkavégzést.
Ekkor is rendelkezésre kell azonban állnia, munkára képes állapotban, és várnia kell a munkáltató további utasításait, és munkabérre is jogosult lesz.
Munkabaleset lehet a vírusfertőzés
Ha a munkatársak járványügyi zárlat, karantén miatt nem tudnak megjelenni munkahelyükön, az a munkáltató által elháríthatatlan külső oknak minősül.
Ilyenkor - ha a kollégák más munkahelyen vagy munkakörben nem foglalkoztathatók -, keresőképtelennek tekintendők és táppénzre jogosultak. Tehát erre az időtartamra sem maradnak ellátatlanok.
Amennyiben a munkáltató a munkavállalót úgy kötelezi munkavégzésre, hogy fokozott fertőzésveszély áll fenn a munkahelyen, számolnia kell azzal, hogy a megbetegedés munkabalesetnek minősülhet.
Járványveszély alatt a szabadidőnk sem tabu
A járványveszély idején a munkáltató a munkahelyen kívüli tevékenységével, különösen külföldre történő utazásával kapcsolatosan információkat kérhet a munkavállalótól. Kérheti azt, hogy a munkavállaló jelentse be, amennyiben járvány szempontjából veszélyeztetett régióba utazik vagy onnan vendége érkezik.
Dr. Zsédely Márta, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédje szerint ezt a személyes adatot a munkavállaló a munkáltató előírásai szerint köteles átadni. A munkáltató szintén jogszerűen kötelezheti az embereket arra, hogy jelentsék be, ha családtagjaik, hozzátartozóik körében vagy közvetlen környezetükben koronavírusos megbetegedést észleltek.
A munkaidőn kívül tevékenységre, egészségügyi állapotra és a hozzátartozók egészségügyi állapotára vonatkozó adatokat a munkáltató a GDPR követelményei szerint kezelheti és a járványveszély elmúltával köteles azokat törölni.
A biztosítás sem véd
„Fontos kiemelni azt is, hogy a járványhelyzetet a biztosítások általában olyan vis maior kategóriaként kezelik, amelynek fennállása esetén a biztosító nem köteles helyt állni. Amennyiben tehát a foglalkoztatás, és ennek figyelembevételével a termelés megszakadása és kiesése miatt a munkáltatónál jelentős kár keletkezik, úgy a munkáltató nem tudja a kárát biztosítással fedezni” - hangsúlyozta dr. Szűcs László.
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Az irodai dolgozók 64 százaléka akár munkahelyet is váltana, ha a home office lehetőségét teljesen elvennék tőlük. Az irodai munkavégzéstől... Teljes cikk
2022. évben a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 13 889 munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók 71 %-nál tárt fel... Teljes cikk
Egy Linkedin posztból indult el egy kommentfolyam, majd Jobangel nálunk, a HR Portálon fejtette ki a véleményét a munkahelyi zaklatás, megfélemlítés... Teljes cikk
- Melyek a leltárhiányért való felelősség feltételei? 4 napja
- Felnőtt álmok már diákként is 4 napja
- 18-20 százalékkal nőttek a diákmunka bérek 5 napja
- Érdemes időben felkészülni az új panasztörvény élesedésére 2 hete
- A négynapos munkarend bevezetése munkajogi szemmel 2 hete
- Itt a 10 ezer eurós nyári álommunka! 2 hete
- Paks II.-t és a Budapest-Belgrád vasútvonalat is vendégmunkások építhetik 2 hete
- Hogyan NE veszítsük el a munkavállalót 10 nap alatt? - avagy a munkavállalók megtartásának munkajogi eszközei 3 hete
- Megszűnhet a kollektív szerződés az építőiparban 3 hete
- Túl fáradtak vagyunk, hogy egészségesen éljünk 3 hete
- Rugalmas foglalkoztatásban gondolkodik? A válasz: diákok alkalmazása! 3 hete