A tanárok jövedelme nőtt, a politikusoké csökkent
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb, majdnem minden munkaterületet felmérő statisztikájából megtudhatjuk, hogy melyek voltak tavaly a legjobban vagy a legrosszabbul fizető szakmák és milyen mértékben emelkedtek a bérek - írja a Világgazdaság.
A feldolgozóiparban 277 ezer forint volt az átlagkereset tavaly. Az információ-kommunikációban nem nőttek jelentős mértékben a keresetek: tavaly 439 ezer forint volt az átlag, ami 10 százalékkal több, mint öt éve. Jelentős a munkaerőhiány a szektorban, közel 20 ezer informatikus hiányzik.
Az építőiparban 13 százalékos béremelés történt 2012 óta, tavaly átlagosan 211 ezer forintot kerestek. A munkaerőhiánnyal leginkább sújtott kereskedelemben 21 százalékkal - 2016-ban 10 százalékkal - 255 ezer forintra nőttek az átlagkeresetek. A pénzügy és a biztosítás területén az átlagnál kisebb mértékű, 14 százalékos volt a keresetek növekedése 2012 és 2016 között, de így is jóval az átlag felett keresnek, 2016-ban 506 ezer forintot.
Mégsem ők keresik a legtöbbet, hanem a légiforgalom irányítók, akik 997 ezer forintot vihettek haza tavaly, még úgy is, hogy a szakmájukban csökkentek a keresetek 2012 óta. Tavalyig a második hely mindig a politikusoké volt, ám most 4 szakterület is megelőzte őket: a kutatás-fejlesztés, a vállalati stratégiatervezés, egyéb humán-egészségügyi társfoglalkozás és az IT részleg vezetője. A törvényhozó, miniszter, államtitkár pozíció így lecsúszott a hatodik helyre, de még így is havi 812 ezer forintot vihetnek haza, pedig ágazatukban 35 százalékos keresetcsökkenés ment végbe - írja az mfor.hu oldal.
Öt év alatt a mezőgazdaságban, az erdőgazdálkodásban, halászati ágazatban 35 százalékkal 219 ezer forintra emelkedtek a kerestek. 25 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban a humánegészségügyi, szociális ellátásban dolgozók (218 ezer forint), valamint az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységgel foglalkozók fizetése (234 ezer forint). Bár 23 százalékkal nőtt a vendéglátósok bére az elmúlt években, még így is kevesebbet keresnek mint az átlag, havi 190 ezer forintot - emlékeztet a Világgazdaság.
Az mfor.hu szerint 2015-ben a hivatásos nevelőszülők, főállású anyák kerestek a legrosszabbul, most ezt a címet a kádár, bognár szakma szerezte meg, ők bruttó 121 ezer forintot keresnek.
Leginkább a bányászokat és a kőfejtőket kerülték el a béremelések, 2012 óta a keresetek emelkedése 3,8 százalék, így tavaly az átlagkeresetük 255 ezer forint volt.
A Világgazdaság szerint a nők átlagkeresete 238 ezer, addig a férfiaké 286 ezer forint volt. Az elmúlt öt évben ez a különbség arányaiban alig változott. Tavaly a szellemi foglalkoztatottak majdnem kétszer annyit kerestek, mint a fizikai alkalmazottak.
Fotó Pixabay
Világgazdaság/mfor.hu
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A vállalkozások számára kiemelten fontos a vállalati gépjárműhasználat költségeinek pontos és NAV-kompatibilis elszámolása. Összegyűjtöttük... Teljes cikk
A sportbelépő továbbra is az egyik legkedveltebb eleme a cafeteria-rendszernek 2025-ben, hiszen adózási szempontból is kedvező keretek között segíti... Teljes cikk
A Bérgarancia Alap a magyar munkajogi védelem egyik sarokköve, amely megóvja a dolgozókat akkor is, ha munkáltatójuk váratlanul fizetésképtelenné... Teljes cikk
- Itt a tanév vége, pontozással értékelik a pedagógusok egyéni teljesítményét 2 napja
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 5 napja
- Balatoni Katalin: a pedagógusok digitális mentorok, lelki támaszok, kreatív alkotók 5 napja
- Íme az EU egyik legnőiesebb szakmája – Magyarország élbolyban 5 napja
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 6 napja
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 6 napja
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 7 napja
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 7 napja
- E betegségek miatt esnek ki a legtöbben a munkából 2 hete
- Egyre többen vannak, akik a szabadságuk alatt sem tudnak elszakadni a munkától 2 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 2 hete