Agilis munka - emberek és szervezetek
Az „agile working” terjedésével milyen új készségekre, képességekre van szükség, és hogyan sajátíthatóak el ezek a kompetenciák a versenyképesség megtartása érdekében. A témáról bővebben is beszél a BaBér Panoráma tavaszi rendezvényén Szeleczki Zsolt, független szervezeti és változás menedzsment tanácsadó.
A technológiáknak köszönhetően gyorsul körülöttünk az élet. A szervezeteknek - különösen a nagyobb, hierarchikusabb cégeknek - ez új kihívásokat vet fel. Főként innovációban, de egyéb üzleti alkalmazkodásban is, már nem elég gyorsan reagálni. Hasonlóan a versenysportokhoz, intelligensen kell előre látni az ellenfél / piac mozgásait és ennek alapján előre cselekedni. Ez az intelligens reagáló-készség az úgynevezett Agilitás (Agiliy) ami egyre inkább a különbséget jelenti a siker és kudarc között, cégek, csapatok és egyének esetében is. De ez NEM technológia csak, épp ellenkezőleg. A sport hasonlatot folytatva, technika és erőnlét kell hozzá, de az nem elég. Ésszel kell játszani és a fontos pontokon, fontos pillanatokban összpontosítani.
Milyen szervezeti megoldások segítik elő az agilisabb működést?
Az említett definíció alapján, három eleme van. Először is az anticipáció, az előre becslés szokása, sebessége és gyakorisága. Másodszor az energiák gyors mozgósítása. Harmadszor a hibákból tanulás képessége. Hogyan képeződik ez le szervezetekben? Az első az adatok gyűjtése, rendszerezése és elemzése, az úgy nevezett Big Data. Persze lehet intuitív módon is, de az nagy szervezetekben nehezen követhető, nagy kockázatú opció ( lásd vízionárius vezetők bukása). A mozgósításhoz rugalmas szervezeti modellek bevezetése, mint pl.: az Uber, vagy Deliveroo. Ilyen “on-demand” szervezeti modelleket kitalálni nem is nehéz, de egy meglévő szervezetet átalakítani ilyen formába már nehezebb. Mint egy mozgó kocsit áttervezni. Végül a tanulási készség: ami főleg kollektív, működő online és fizikai közösségek tudatosabb feltérképezését és fejlesztést jelenti.
Mit tehetnek a munkavállalók, akik ebben a környezetben versenyképesek akarnak maradni?
Először is ne várják a sült galambot. Bár a szervezetük ajánlhat nekik képzéseket, vagy on-the-job tanulási lehetőségeket projektekben, de a felelősség és a karmesteri pálca a dolgozónál van. Olyan készségek mint a Tervezői mentalitás (Design Thinking), Adatvizualizáció, Virtuális csapatmunka és még pár hasonló készség tekintetében aktívan kell kísérletezni, a cégen belül és magánéletünkben is. Milyen alkalmazásokat használok és miért pont azokat? Hogyan épül be jól munkámba vagy életembe? Mivel kell felhagyni, azért hogy új dolgokra jusson idő (to-stop-list nem to-do-list). Esetleg több idő eltöltése más generációs, más szakterületi vagy más kulturális hátterű emberekkel. Szóval sok a lehetőség, és számos hasznos mód van magunk fejlesztésére, de mint sok minden más, ez is fejben dől el. Ezekről fogunk a a HR Portal és Soft Consulting közös konferenciáján beszélni.
Bővebben a rendezvényről és jelentkezés.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
“Szívügyem, hogy a csapaton belül mindenki ki tudjon teljesedni a szakmájában” - mondja Gyarmati Katalin, a kecskeméti Nissin Foods Kft. HR... Teljes cikk
A KSH adatai szerint tavaly 41 300 magyar vándorolt külföldre, és 2020 óta folyamatos a növekedés. Sokakat vonz a magyarországinál magasabb fizetés... Teljes cikk
Hatalmas lehetőségeket látnak a HR vezetők abban, hogy a készségeknek nagyobb szerep jusson a HR-ben. Az átfogó készségalapú stratégia... Teljes cikk
- Új ügyvezető a Praktiker élén 4 hónapja
- Kimerülő szervezetek, technostressz - új kihívások a vállalati világban 5 hónapja
- Hankó Balázs elmondta, hogy lesz erős az európai gazdaság 6 hónapja
- Változás - mostantól így védi a magyar gazdálkodókat a törvény 6 hónapja
- Vezetőváltás a Central Dabasi Nyomda Zrt.-nél 9 hónapja
- Változásmenedzsment: az AI hatása a munkavállalói elégedettségre és elkötelezettségre 11 hónapja
- Magyarország az Európai Mesterséges Intelligencia Testület első levezető elnöke 11 hónapja
- Magyarország feladatának tekinti, hogy az európai diploma kapcsán vitát indítson 11 hónapja
- Így kell feldolgozni a változást, ha kopogtat az ajtón 12 hónapja
- Orbán Viktor: "az ember a saját alkalmazottját ne tekintse ellenfélnek" 13 hónapja
- A hozzáállás és az AI tudás lesz a döntő az állásra jelentkezésnél 13 hónapja