Amikor a B-tervből lesz az A-terv
Mindig legyen B-terved, mondják a tapasztalt stratégák. Aztán vannak olyanok is, akik szerint nem kell B-terv, ha az A-tervedet mindig meg tudod valósítani. Nem kell más hozzá – állítják ők határozottan, – mint nagyon akarni és megtenni mindent a sikerért. A legtöbbünk azért valószínűleg nem ennyire szerencsés, és bár mindig nagyon akarjuk, néha másként alakul, mint terveztük. Maradjunk tehát abban, hogy jó az a B-terv, ha másért nem is hát azért, hogy legyen egy megnyugtató alternatíva, szükség esetére.
Hol lehet vajon az a bizonyos inflexiós pont, amelyen átlendülve, sokszor szinte észrevehetetlen mértékben elkezdenek a dolgok megváltozni? Amikor egyre többször ejtjük ki a szánkon, hogy régen valahogy jobb volt. Amikor egyre nehezebb rávenni magunkat arra, hogy a következő negyedéves vagy éves tervet összerakjuk, a soron lévő elemzést, megírjuk, vagy az aktuális csatát megharcoljuk a büdzséért, erőforrásért, emberért.
Vagy például észrevesszük-e, hogy csökken irányunkban a bizalom, feladatok, felelősségi körök kerülnek át máshová, és egyre ritkábban hívnak meg a fontos értekezletekre.
Felismerjük-e pozícióink meggyengülését, és nem keverjük-e össze a gyakorlottság adta rutinnal?
10-15-20 év vezetői gyakorlat után érdemes egyfajta önvizsgálatot is tartani: erre van nekem szükségem? Ez tesz boldoggá? Erre akarok tovább menni? A válasz minden esetben egyedi, de a menedzser normál „életciklusát” hiba lenne figyelmen kívül hagyni. Ugyanabban a pozícióban óhatatlanul veszítünk versenyképességünkből, már csak a biológia okán is.
Jó az, ha van B-terv. Na, de mi legyen ez? A lehetőségek persze számosak. Horizontálisan lépni, vagyis maradni a szinten, de máshol szerencsét próbálni. Vagy feljebb lépni, amihez általában szerencse, csillagok együtt állása, és persze kivételes tudás, képesség kell. Sok szép történetről lehet hallani egy-egy ilyen váltás sikereiről, amikor az ember szárnyakat kap, már csak a környezetváltás, az új feladatok okozta izgalom miatt is. Az alkalmazotti küzdőtéren maradásnak persze megvannak a kockázatai is, hiszen nem mindig lesz olyan az új hely, mint amilyennek eladták nekünk. Ilyenkor pedig a hibás árut már nem lehet garanciában visszacserélni…
Ott van aztán a nagy váltás, a saját lábra állás, saját vállalkozás indítása. Milyen jó, hogy ma már nem csak a startupoknak van divatja, de egyre többet olvasni az „ezüst generációt”, a 45-50 felettiek vállalkozásindítását támogató kezdeményezésekről. Óriási ebben a potenciál, ám egy dolgot ne felejtsünk el: sokkal kevesebben valók alkalmasak vállalkozónak, mint vezetőnek. Mert a vállalkozás nem más, mint védőháló nélkül naponta átkelni a szakadék fölött. És a menedzserek, vezetők nagy része éppen ahhoz szokott hozzá, hogy teljes figyelmével a szakterületére koncentrálhat, sem eladni, sem adminisztrálni, sem „rendszergazdáskoni” nem kell, arra megvannak a kollégák. És persze jön a fizetés minden hónap tizedikéig, ha esik, ha fúj. Na, a vállalkozás nem ilyen: ott nincs kinek hátradobni a feladatot. Sokan ezért imádnak vállalkozni, de még többen éppen ettől rettegnek.
Hát, ha nem ez, akkor mi? Nekik való a szabadúszó szakértői státusz, amely ötvözi a relatív kiszámíthatóságot a szabadsággal. Ők az interim menedzserek, akik sok év tapasztalatával, rendszerszemlélettel, komplex gondolkodásmóddal épülnek be hosszabb rövidebb ideig egy szervezetbe, pont annyira megtartva kívülállóságukat, hogy a legjobb döntésekhez segíthessék az adott menedzsmentet vagy épp betöltsék az éppen adódott átmeneti vezetői erőforráshiányt. Nem csoda, hogy a legjobbakért versenyeznek a megbízók.
Interim menedzsment, mint B-terv? Miért ne, sőt, könnyen lehet ez az A-terv is.
Kristóf Györgyi
Hammel & Hochreiter
Business & Management
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A 2024-es évben a visszaélés-bejelentések 55%-a HR-hez kapcsolódó panaszokból származott, ami jól mutatja, hogy a hagyományos HR-keretek már nem... Teljes cikk
Ha bizonyos tényezők teljesülnek, a munkavállalók hajlandóbbak nagyobb erőfeszítést tenni a célok elérése érdekében, ha viszont valamelyik elem... Teljes cikk
Nincs könnyű feladata a HR-nek egy nagy szervezeten belül, ha arra gondolunk, hogy egyfajta közvetítői szerepet kell betöltenie a munkavállalók és a... Teljes cikk
- Szabados Richárd: minden vállalkozásnak legyen saját honlapja 3 hónapja
- A valaha mért legalacsonyabb szintre zuhant a munkanélküliség ebben a vármegyében 3 hónapja
- Kiskapu: családi vállalkozásoknál milliókat lehet majd kifizetni teljesen adó és járulékmentesen 3 hónapja
- Az ebben a szegmensben dolgozók aránya még mindig az uniós átlag alatti Magyarországon 3 hónapja
- Továbbra is jelentős a szakadék a férfi és női vállalkozások között 4 hónapja
- Mentesülnek a kkv-k az ESG adatszolgáltatási feladatok alól - itt vannak a részletek 4 hónapja
- Mennyit keresnek a karrierváltó informatikusok? 4 hónapja
- Szerver megoldások: bérlés vagy saját? 4 hónapja
- Ekkora fizetésre számíthat, aki átképzi magát informatikusnak 4 hónapja
- Karrierváltás, új munkahely? Erre figyelj, ha megléped 4 hónapja
- Több mint 440 milliárd forint értékben indítanak pályázatokat vállalatok számára 4 hónapja