Amikor biztosan ne menjünk be betegen dolgozni
„Csak egy kis nátha, nem vész.” vagy „Majd beveszek egy fájdalomcsillapítót, és bemegyek úgy dolgozni.” - ismerős mondatok, ugye? Holott betegen dolgozni nem csak ránk, a kollégáinkra is veszélyt jelenthet. Átfogó interjúsorozatunk e részében Dr. Nagy-László Nóra foglalkozás-egészségügyi szakembert kérdezi a HR Doktor blog arról, melyek azok a betegségek, amelyekkel mindenképp maradjunk inkább otthon.
Ez természetesen előfordulhat a nagyon gyorsan terjedő fertőzéses betegségek vonatkozásában, például a vírusos náthák, influenzaszerű megbetegedések, hányással-hasmenéssel járó betegségek, kiütéses gyermekbetegségek (pl. bárányhimlő), stb. Ilyen esetekben legfontosabb az otthoni gyógyulás és a fokozott munkahelyi higiénia elsősorban a közösen használt helyiségekben, tárgyak esetén (pl. étkező, mosdók, kapcsolók, kilincsek, tárgyalók, klaviatúrák, egerek, stb.).
Melyek azok a betegségek, esetleg balesetek, amelyekkel érdemes inkább otthon maradni, és melyek azok, amelyekkel még nem veszélyeztetjük kollégáink és saját magunk egészségét?
Fertőző betegségek, például a cseppfertőzéssel terjedő nátha, lázas betegség, vagy gyomor-, bélrendszeri vírusos betegség esetén mindenképpen maradjunk otthon, hiszen ezeket egyrészt nagyon gyorsan terjedő vírusok, baktériumok okozzák, másrészt tényleg szükséges a pihenés, ágynyugalom a gyógyuláshoz. Természetesen egyéb betegségek esetén az akut szakban is szükséges az otthoni pihenés, ilyenek például egyes mozgásszervi betegségek, gerincbetegségek, vagy műtét utáni állapotok. Baleset után csak az előírt kezelés, pihenés után, fokozatos terhelés mellett lehet visszatérni a munkába. Erről mindig az adott szakorvos, illetve ezt figyelembe véve a háziorvos dönt. Egyes esetekben - például munkabaleset, vagy 30 napot meghaladó táppénz esetén - a munkába való visszatérés előtt soron kívüli alkalmassági vizsgálat is kötelező, ez a munkáltató felelőssége.
Dolgozzunk-e otthonról betegen, balesetesen vagy inkább fókuszáljunk a pihenésre, gyógyulásra, hogy minél hamarabb mehessünk vissza a munkahelyünkre?
Rövid, akut betegségek, sérülések után, gyorsan lezajló betegségeknél egyértelműen a pihenés, a munka mellőzése javasolt. Hosszabb gyógyulási idejű betegség, baleset esetén kifejezetten fontos lehet a távmunka, hiszen így a dolgozó hasznosnak érezheti magát, ápolhatja a munkahelyi kapcsolatokat, kommunikálhat a kollégákkal, benne marad a körforgásban. Fontos, hogy ehhez - a lehetőségekhez képest - megfelelő munkakörnyezetet alakítsanak ki otthon is.
HR Doktor
HR Blog
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Mit lehet kikötni és mit nem? Van-e beleszólása a meghatározásban a munkavállalónak? Lehet a teljes fizetés is ebben a formában? Dr. Szabó Gergely... Teljes cikk
2025. július 1-től módosul a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) családi adókedvezményre vonatkozó... Teljes cikk
Az AI elveszi a munkát vagy épp segít megtalálni azt? A Hurrá, állást keresek blog szerzője az elmúlt hónapokban sokat tesztelte a Chat GPT-t, hogy... Teljes cikk
- A TAJ-kártya helyett a TB-kiskönyv szűnik meg jelenlegi formájában 3 hete
- Fizikai formájában megszűnik a TB-kiskönyv 3 hete
- Járványos túlmunka: az Egyesült Királyságban minden tizedik kiégett irodai dolgozó kórházba kerül 3 hete
- Az orvostudomány és a pszichológia kiemelkedő személyiségei – 1. rész 4 hete
- E betegségek miatt esnek ki a legtöbben a munkából 1 hónapja
- Elmehetek-e munkaidőben orvosi vizsgálatra? 2 hónapja
- A kultúra és nem a politika határozza meg, hogy a dolgozók beszélnek-e a mentális problémáikról 2 hónapja
- Az ápoló is írhat majd receptet? – bővül a szakdolgozók hatásköre 2 hónapja
- Így őrizhető meg a dolgozók mentális egészsége 2 hónapja
- 14 millió dolláros egészségügyi és wellness központot nyit dolgozóinak Alabamában a Hyundai 2 hónapja
- Mitől alakul ki és mit tehetünk a szemszárazság ellen? 3 hónapja