Átszervezik a cégemet, nem akarok átmenni az új szervezetbe, mit tehetek?
Kérdésem az lenne, hogy a cégem ahol megszakítás nélkül 40 éve dolgozom, most az egységemet kisorolja Leányvállalati ZRT-nek. 3 és fél évem van az öregségi nyugdíjba menetelig, összesen visszaigazolt munkaviszonyom 46 év és ha mód nyílna rá, szeretnék kilépni, illetve az új leányvállalati egységbe nem átmenni. Van arra mód, - méltányosság...., egyéb, ... - hogy végkielégítéssel eljöhessek, illetve milyen módon kell felmondanom, hogy hátrány ne érjen?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Végkielégítés a munka törvénykönyve 77.§-a alapján akkor jár, ha a munkaviszonya a munkáltató felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése okán szűnik meg. Jár még abban az esetben is, ha a munkáltató jogutódlás esetén kikerül az Mt. hatálya alól. Ez ritka. Ebből viszont látható, hogy alapvetően akkor jogosult végkielégítésre, amennyiben a munkáltató mond Önnek fel és nem fordítva. Nem jár ugyanakkor végkielégítés annak, aki a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének az időpontjában nyugdíjasnak minősül. EZ a szabály lényegében az öregségi nyugdíjra vonatkozik. Akkor sem jár végkielégítés, ha a felmondás indoka a munkavállaló magatartása vagy nem egészségi állapottal összefüggő képessége. Ezek valószínűleg nem fognak fennállni.
A munkáltató jogutódlására azonban speciális szabályok is vonatkoznak. Az Mt. 36-40 §-ai szerint a munkáltató személyében bekövetkező változás automatikus folyamat, amely nem igényli a munkavállaló hozzájárulását. A törvény azonban lehetővé teszi, hogy a jogutódlás időpontjából számított 30 napon belül az érintett munkavállaló felmondással éljen, ha a változás a munkafeltételeiben súlyos változást idéztek elő. Ezt az esetet a törvény úgy tekinti, mintha a munkáltató érdekkörében felmerült okból szűnne meg a munkaviszony, ezért a munkavállalót megilleti a munkáltatói felmondás esetén járó felmentési idő (Mt. 70. §) és alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is (77. §). Ezeket a juttatásokat ráadásul a jogutód (átvevő) munkáltató köteles biztosítani. Fontos, hogy a megfelelő indokláson túlmenően a munkavállaló a jogát csupán a munkáltató személyében bekövetkező változás időpontját követő 30 napon belül gyakorolhatja. A felmondás tehát akkor jogszerű, ha az indokolás világosan tartalmazza, hogy a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt a munkavállalóra irányadó munkafeltételek lényegesen és hátrányosan megváltoztak, és így a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartása aránytalan sérelemmel járna vagy lehetetlenné válna. Nem vagyok abban ugyanakkor biztos, hogy ez Önre nézve fennáll-e. Amennyiben élne a lehetőséggel, abban az esetben érdemes ezt a munkaügyi papírok birtokában jogásszal átbeszélni.
A nyugdíj előtt nem igazán szerencsés kilépnie, mivel ezek az évek hiányozni fognak Önnek, és védett korban nem igazán lehetséges állást találni. Jól gondolja át a lépéseit.
Szép hetet kívánok.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Kormányzati szolgálati jogviszonyban állok, köztisztviselőként. A 2018-as Kttv. 105. § szerint lenne lehetőség közös megegyezésre, de a... Teljes cikk
Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem... Teljes cikk
Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért... Teljes cikk
- Kinek jár özvegyi nyugdíj külföldön? Így változnak a szabályok országonként 4 napja
- Magyar szakember is bekerült a világ legjobb munkahelyeit értékelő zsűribe 4 napja
- Új otthont kap a Medve sajt – 160 munkahely szűnik meg Répcelakon 1 hete
- Lehetne-e Férfi40? Rövidebb a férfiélet, de nagyobb a női teher – hol az igazság? 1 hete
- A dolgozók többsége szerint nyugdíjasként nem lesz elég megtakarításuk 2 hete
- Átszervezés és felmondás: milyen jogai vannak a munkavállalónak? 2 hete
- Új törvény az özvegyi nyugdíjról: ki lesz jogosult rá 2026 után és ki nem? 2 hete
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 3 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 3 hete
- Ezekben az európai országokban a legnagyobb a nyugdíjas szegénység 4 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 1 hónapja