Az álláskeresők harmada egy nyelvet sem beszél
Két állásportálok közös felmérésében azt vizsgálta, mennyire elvárás a nyelvtudás az álláshirdetésekben illetve milyenek az álláskeresők nyelvi készségei. Kiderült, hogy bár az állások többségében nyelvtudást kérnek, az álláskeresők egyharmada semmilyen idegen nyelvet nem beszél.
A Monster.hu-n megjelenő álláshirdetések túlnyomó többségében elvárás valamilyen szintű nyelvismeret: a pozíciók 73 százalékában kérik az angolt, 29 százalékában a németet, 5 százalékában a spanyolt, 3 százalékában az olaszt. (valahol több nyelv az elvárás, így magasabb az összeg 100 százaléknál).
Az álláskeresők nyelvi kompetenciái ettől némileg elmaradnak. A Monster oldalára az utóbbi két hétben feltöltött önéletrajzokban 53 százalék jelölt meg angoltudást, 26 százalék németet, 3-3 százalék spanyolt és franciát, 2 százalék olaszt.
A Workania.hu adatbázisába 2013-ban feltöltött önéletrajzokból kiderült, hogy az álláskeresők harmada nem beszél egy idegen nyelven sem. A főleg alacsonyabb pozíciókban állást kereső pályázók között az angol alap- és közép-, valamint a német középfok a leggyakrabban megjelölt tudásszint. Érthető okokból a fiatalok jobban beszélnek más nyelveket: legnagyobb arányban a 17-24, valamint 25-34 évesek beszélnek e két nyelv valamelyikén.
Az adatbázisban szereplő minden második álláshirdetésben szerepel követelményként legalább egy idegen nyelv. Az angol alapfok ritkán szerepel, 45 százalékban a közép, 21 százalékban pedig a felsőfokú tudást jelölik.
Buda Szabolcs, a Monster ügyvezetője elmondta, az állások többségéhez legalább középfokú szintű nyelvtudás szükséges. Hozzátette, hogy a vállalati szférában nem a nyelvvizsga, hanem a valós nyelvismeret számít. A cégek többféle módon mérik a nyelvi kompetenciát a kiválasztás során: teszttel, telefonos interjúval vagy személyesen állásinterjún. „A sikeres nyelvvizsga azonban fontos mérföldkő és motiváció a nyelvtanulásban. Ráadásul akik nyelvvizsgát tesznek, ők azonnal alkalmazni tudják a nyelviskolában tanultakat az állásokra pályázás során” – mondja Buda Szabolcs.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Megjelentek a Nemzeti Tehetség Program idei pályázatai 3 hete
- Mind-Diák: Szakemberhiány? Nézz körbe a gyakornoki csapatodban 1 hónapja
- "Könnyű munka otthonról" - ezért kell vigyázni az álláshirdetésekkel 1 hónapja
- Újabb pályázati felhívást indítottak a kkv-k megerősítésére 1 hónapja
- Hogyan vonzzuk be a megfelelő jelölteket a digitális térben? 2 hónapja
- Jó fizetés vagy valami más? Ez a legfontosabb a magyar munkavállalóknak 2 hónapja
- Így ne vessz el pályakezdőként az álláspiacon: az első lépések a karrier felé 2 hónapja
- Czomba Sándor: a regisztrált álláskeresők jelentős része komplex hátránnyal küzd 2 hónapja
- Csapatépítés másképp – a társasjáték mint munkahelyi eszköz 2 hónapja
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 2 hónapja
- Többszörös a túljelentkezés a Demján Sándor Program pályázataira 2 hónapja