Bíztató fejlemények az Egyesült Államok munkaerőpiacán
Lendületesen bővült a foglalkoztatottság májusban az Egyesült Államok munkaerőpiacán.
A washingtoni munkaügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma 444 ezerre süllyedt a május 15-vel zárult héten, ami 34 ezerrel kevesebb az egy héttel korábbi 478 ezernél. Tavaly március 14. óta ez a legjobb érték.
Már a harmadik egymást követő héten állt 500 ezer alatt az új segélykérők száma, de még mindig messze meghaladja a 200 ezer és 250 ezer közötti értéket, amely elemzők szerint az egészséges munkaerőpiacra jellemző adat volna. A világjárvány idején mért csúcshoz, a tavaly március végi 6,867 millióhoz viszonyítva azonban szinte eltörpül a kérelmek száma.
A 2007-2009-es pénzügyi és gazdasági világválság idején 8,7 millió álláshely szűnt meg, és 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők heti száma az USA-ban.
A következő hetekben valószínűleg tovább csökken a kérelmek száma. Legalább 21 államban leállítják a következő hónapban a szövetségi kormány által finanszírozott munkanélküliségi programokat, mivel a bőkezű juttatások nem ösztönzik munkakeresésre az embereket. A megemelt munkanélküli segélyek összege jelenleg meghaladja a minimálbért, amely munkától függően óránként 7,25 és 15 dollár között mozog.
Az amerikai gazdaság újult erővel lábal ki a pandémiás válságból, emelkednek a fogyasztók kiadásai, tovább erősödik a feldolgozóipar, a munkaadók pedig bővítik a létszámot. Áprilisban 266 ezerrel emelkedett, az áprilissal zárult három hónapban pedig átlagosan 524 ezerrel nőtt a nem mezőgazdasági ágazatokban foglalkoztatottak száma, amely már meghaladta a 144,3 milliót. Ez a koronavírus-járvány kirobbanása előtti, tavaly februári szinttől még mindig 5,4 százalékkal, azaz 8,2 millióval marad el. A kongresszus költségvetési hivatala úgy becsüli, hogy a foglalkoztatottság 2024-re állhat vissza a járvány előtti szintre.
A kormányzat az elmúlt egy év alatt közel hatezer milliárd dollárt fordított a járvány sújtotta gazdaság megsegítésére. Részben ennek hatására az első negyedévben szezonális kiigazítással számolva 6,4 százalékos évesített ütemben nőtt az amerikai gazdaság. Ez a második legerősebb ütem 2003 harmadik negyedéve óta, ezt csak a tavalyi harmadik negyedév múlja felül, amikor a koronavírus-járvány első brutális hullámát követő felpattanás 33,4 százalékos rekordnagyságú növekedést eredményezett.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Kevesebb legyen a munkaszüneti nap? Így növelnék a gazdaság teljesítményét 3 hete
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban nemek szerint - grafikon 4 hete
- Felszólították a németeket: dolgozzanak többet és hatékonyabban 1 hónapja
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- Veszélyes tendencia: nőtt a fiatal munkanélküliek aránya az EU-ban 1 hónapja
- Ez már "figyelmeztető jel" - repedezik a magyar munkaerőpiac? 1 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban 1 hónapja
- Megjöttek a KSH friss adatai, ekkora volt a munkanélküliek száma 2025 áprilisában 1 hónapja
- Rekordszinten dolgozik Európa népe – melyik ország húzza le az átlagot? 2 hónapja
- Szinte teljesen eltűntek az egyetemista és a 30 év feletti nyelvvizsgázók 2 hónapja
- A munkanélküliek száma hazánkban korcsoportonként - grafikon 2 hónapja