Burkoltak Horthy villájában, márványoztak CBA-ban
Carrarai márvánnyal borított pizza pult a CBA-ban, mesterien burkolt Horthy-villa és Operaház. Először adták át a kimagasló építőipari szakmunkáért járó Mesterek Mestere Díjat.
Elő a vízmértékkel!
Filó Mihály 1973-ban mestervizsgázott hidegburkolásból, 2 évre rá önálló kisiparosként dolgozott, vagyis maszekként kezdte. Önálló vállalkozásában maga keresett megbízást és minden saját kezűleg oldott meg. Pár év egyedüllét után munkatársakat – akkoriban 3 főt lehetett – meg tanulókat fogadott. 1991-ben csinált kft-t. Fürdőszobákkal, konyhákkal kezdte, innen jutott el a márványig.
Ipari tanulóként a 60-as években volt utoljára mestere, azóta autodidakta módon tanult meg mindent. Mozaikkal foglalkozott, művészi szintre vitte ezt is, de főiskolára, egyetemre nem volt lehetősége. Önerőből jutott el addig, hogy keramikusoknak, festőművészeknek dolgozzon.
1978-ban a kispesti templomban intarziás berakásokkal csinált márványpadlót egy festőművész tervei alapján. „Mindig arra törekedtem, még egy fürdőszobánál is, hogy ne legyen olyan egyszerű. A megrendelőimnek tetszett, állandóan volt munkám. A legfontosabb, hogy én szeretem a szakmámat. Nehéz munka. Régen maltert, misungot (homok, cement és víz keveréke – a szerk.) kellett keverni, ma már felhúzza a glettvassal a ragasztót és rakja egymás után a csempéket. De azért a vízmértéket elő kell venni, ha valaki becsületes munkát akar végezni” – mondja Filó Mihály.
Márvánnyal, gránittal foglalkozott, innen jöttek olyan nagy megrendelései, mint a MÜPA és az Operaház. Ide azonban a Tescókon át vezetett az út. Olaszországban divat volt, hogy a kőpadlót lerakták és összecsiszolták. A 90-es éveke elején Filót érdekelte a téma, és vásárolt helyszíni csiszológépeket. A 90-es évek végén kezdődött a „Tesco-program”, ’98-ban megkereste egy burkolócég, mely lerakta a mozaiklapokat (népiesen cementlap). „Amikor a műszaki ellenőr meglátta, milyen munkát csinálok, azt mondta, ez az etalon. Ettől kezdve csak a Filó csiszolhat. ’99-ben 60 ezer négyzetméter csiszoltunk, ez kb. tíz Tesco” – emlékezik a régi szép időkre.
Carrarai márvány a CBA-ban
Egy munkája meglepett a Mesterek Mestere honlapján. Fém zártszelvény bútorokat beburkoltak carrarai márvánnyal a CBA Nova Áruháznak Szegeden. Volt köztük kávézó pult, látványkonyha, pizzás pult. A mester szerint ez nem gyakori, de nem is akkora cucc. „A carrarai márványnak van tucatnyi fajtája. Egy 2 cm vastag táblának 12 ezer forint is lehet négyzetmétere, de van 150-200 ezer forintért is. Különben van minőségi kínai márvány 100 ezerért, a minőségi görög „tassosi fehér extrából” 150 ezer egy négyzetméter” – magyaráz, hogy a laikusok is értsék.

Az is a hozzá nem értő problémája, ha elmér valamit. De nem a mesternek. Filó szerint ez benne van a pakliban: „Ha van egy másik tábla, kiméri abból, ha nincs, összeragasztja az ember műgyantával, amit olyan színre ki lehet keverni, hogy senki nem veszi észre. De a tökéletes munkára törekszünk.”

Azt gondoltam, hogy egy módos nagyvállalkozóval beszélek, aki már hódolhat a művészet iránti szenvedélyének, utazik, esetleg műalkotásokat vásárol. „Meg fog lepődni, most 73 évesen mindennap dolgozom, én viszem a hátamon a cégemet. Éppen kevesen vagyunk. A módos nagyvállalkozó messze van tőlem. Most hónapok óta csúszik a bérkifizetés, mert nincs pénz. Van egy kis telephelyünk a 11. kerületben, gépekkel” – úgy látja nem rontott el semmit azzal, hogy nem lett gazdag, az a dolgok természetre, hogy nem jön mindig a nagy pénz.
Bevallása szerint szigorú mesternek számít. Amikor nagyon sok székely és csángó jött át Magyarországra, sokan megfordultak nála, most is vannak. Van olyan, aki már 24 éve. Segédmunkásból lett burkoló és kőfaragó szakmunkás. Egy ügyes kezű szakmunkás ma 150-400 ezer között keres nettóban: „Ezért nem vagyok módos vállalkozó, mert nekem az az első, hogy a munka tökéletes legyen, és aki csinálja, meg legyen fizetve”.
A technikával mindig szerette tartani a lépést. Büszke arra, hogy vízsugaras vágógéppel intarziákat csinálnak. Filó Mihály szerint a művészi szinten ez a csúcs: „A Krisna tudatú hívőknek csináltunk egy oltár előteret és egy oltár fedkövet. A számítógépes tervezés után én rakom össze, van benne kézimunka”.

Nem értem, miért indult a mesterek mestere címért, amikor egyértelműen spíler: „Nem tudom. A fiam találta ki, hogy induljak” – válaszolta nevetve.
Burkolt egyet a Horthy-villában


Mivel a város terve a felújításkor az volt, hogy a Thanhoffer villa exkluzív vendégházként működjön, ahol magas rangú vendégeket is el lehet helyezni, ezért a burkolatok kialakításakor különösen figyelni kellett az apró részletekre is. Az akár 5 csillagos szálloda minőségével vetekedő épületben magas minőségű burkolatok felhasználásával dolgoztunk, ezek pedig aprólékos, precíz munkát kívántak.” Spanyol és olasz kerámialapokat használtak az épületben. Retifikált, azaz méretpontosra csiszolt, nagyméretű lapokkal dolgoztak.

Parkettás az Országházban
Révész Gyula nem kapott díjat, de olyan életút áll mögötte, ami csak egy parkettásnak jut ki. Révész evolúciója így néz ki: „Négykézláb kezdtem, aztán felálltam, de nem lustaságból” –’79-ben volt ipari tanuló, aztán kisiparosnál dolgozott, cég alapított. A 2006-os gazdasági válság előtt 10 fős céget irányított. Előfordult, hogy 100 parkettás is dolgozott neki. „Aztán lecsökkentek a munkák, váltottam, 6 évig voltam pénzügyi vállalkozó a Brókernetnél, magas szintre jutottam” – ennek során megtanulta az MLM rendszert, ezt hasznosítja a vargabetű után is. A volt kollégáiból vállalkozók lettek, 3 éve visszaállt a cégbe. Olyan profi árajánlatot, videó anyagokat ad megrendelőinek, mint kevés parkettás, és jól bánik a marketing eszközökkel webáruházában.

2002 környékén oldotta meg a Gazdasági Minisztérium miniszteri szintjének dísz folyosóját egyedi intarzia parkettával, többféle fával. A szilva, körte, cseresznye ritka anyagnak számít, mert kevés van belőle. A csiszolásnál fontos, és hogy azonos keménységű legyen a fa, különben hullámos lesz. Ezek a gyümölcsfák harmonizáló, rózsaszínes bevonatot képeznek, míg az egzotikus fák sötétebbek. Árban is fenn vannak, a cseresznye 20 ezren. Révész Gyula szívesen emlékezik rá, hogy még megvan, de: „a kormányváltással más váltás is volt, aki bekerül, hozza a saját embereit. 4 évig kizárólagos kivitelezői voltunk a Gazdasági Minisztériumnak és az Országháznak. Hiányzik anyagilag, és az is, hogy ezeknél a munkáknál nincs „a jó az oda” szemlélet” – és az se, hogy a konkurencia gyengébb minőségű anyagokkal versenyezhet.
Az Országházban irodákat parkettáztak, a könyvtárban egy 450 négyzetméter egyterű parkettát raktak le. A régi mestereket dicséri – meg Révész szerint a slag vízmértéket –, hogy 5 milliméter szintkülönbség volt a két szoba aljzata között, pedig akkor még nem volt lézeres mérés. Itt bizony nem lehetett betonozni, OSB-zni.
Révésznek hiányoznak a nagyberuházások, mert annyival jobban tartották a határidőket a szakiparosok, míg a lakosságnál gyakran csúsznak, és ez a parkettásnak nagy gond. „A becsület fontos sok szakember számára, olyan mint egy fizetés. Amire a lakossági megrendelők az építkezések vége felé érnek, kimerülnek idegileg, annyiszor átverik őket. Sokakat meglep, amikor előveszünk egy derékszöget. Ilyet a korábbi munkásoknál nem láttak” – mondatja vele a tapasztalat.
A díj mögé állt a gazdasági tárca

Barkács Gyula az ÉVOSZ Építésügyi Munkabiztonsági és Az Épített környezet fenntartható Fejlesztése Bizottságának titkára
Magyar Ákos építőmérnök, környezetgazdálkodási- környezetvédelmi szakmérnök, Magyar Mérnöki Kamara elnökségi tagja
Szalay Tihamér építész, -az MD Stúdió Építésziroda ügyvezetője és a Magyar Építészkamara alelnöke
Fazekas Kira a Lakáskultúra Magazin főszerkesztője, Mediaworks Kiadó Kft.
Ratskó Istvána Ratskó Bau Kft. ügyvezetője és tiszteletbeli Mesterek Mestere díjazott
A szakmai zsűri egybehangzó döntése alapján Filó Mihály lett Magyarország Mesterek Mestere. A zsűri indoklása szerint munkáiban két szakmai véglet kiemelkedő megvalósítása volt látható: a szinte szobrászi szintű kőfaragó munka új technológiák használatával, valamint a lassan eltűnő helyszíni terrazzó készítése.
A szakmai zsűri a pályaművek elbírálásnál figyelembe vette a szakmaiságon és a bemutatott munkákon felül, hogy az adott mester alkotásaival és munkásságával mennyire lehet a szakma számára példakép, követendő életút.
„A legfontosabb az alkotási vágy. Ezt mondom a munkatársaimnak is, hogy legyen bennük alkotási vágy. Aki csak a pénzért dolgozik, abból soha nem lesz senki. Ha létrehozok valamit és az a megrendelőnek tetszik, az nekem is örömet okoz” – mondta a díjazott.
A Mesterek Mestere közönségdíját 29 pályázó közül Kiss Tamás nagykereki burkoló kapta. Kiss Tamás pályázatában sokoldalúságát mutatta be, referenciái között családi ház teljes körű felépítése, burkolása, járda és teraszépítés valamint borospince burkolás is szerepelt. Kiss Tamás Nagykerekin él, 34 éves. 17 éve dolgozik burkolóként, munkái között többségében lakossági megbízások szerepelnek. „Számomra a munka alkotás. Őszintén megvallva, nem jó, hanem a legjobb akarok lenni” - mondta.
A díjazottak erkölcsi és anyagi elismerésben, valamint tárgyjutalomban részesültek a Bosch Magyarország Kft. jóvoltából.
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Továbbra is többségben vannak azok a dolgozó fiatalok, akik kellően fixnek gondolják az állásukat: a K&H ifjúsági index legfrissebb, 2024 év végi... Teljes cikk
A megújult magyar szakképzés Európa második legjobbja, és benne van a világon az első tízben - jelentette ki Hankó Balázs kulturális és... Teljes cikk
Donald Trump választási győzelme után elindult egy trend az USA-ban. Egyre több cég int búcsút a sokszínűség és a befogadás elősegítését... Teljes cikk
- Három ábra, ami elárulja, mennyire éri meg szakinak lenni Magyarországon 1 éve
- Óriási növekedés - mennyit keresnek a mesteremberek? 1 éve
- Idén több kárt okoztak a kontárok az építőiparban 1 éve
- A rezsikrízis ellenére nem építettek le a cégek 2 éve
- Megvannak a "csúcsszakik": átadták az év szakembere díjakat 2 éve
- Új szakmákat tanulnak az energiaválság miatt a mesterek 2 éve
- Építőipar: Ha megszűnik a kata, nőni fognak az árak és vállalkozások dőlnek be 3 éve
- Burkolóknak és kőműveseknek szóló díjat alapítottak 3 éve
- Kiemelt jelentőségű beruházás lett a Mapei Kft. sóskúti gyárbővítése 3 éve
- Egyre több nő dolgozik az építőiparban 3 éve
- Fejenként 750 ezer forint kárt okoznak az építőipari kontárok 3 éve