Ésszerűség túlfejlesztés helyett
A lean célú fejlesztések sikere érdekében a felsővezetésnek, a középvezetőknek és minden dolgozónak leanes szemüvegen át kell néznie a folyamatokat. Az új fajta látásmódnak köszönhetően észrevehetőek lesznek a veszteségek a napi munkában, azaz megtanuljuk látni az oda nem illő dolgokat, amiket aztán kiveszünk a folyamatainkból.
Megtesszük ugyanezt akár tízszer, húszszor is ugyanazzal a területtel, beleássuk magunkat kollégáinkkal együtt a részletekbe, keresve a potenciált. Ez a tevékenység egy súlyos veszélyt is rejt magában: szakmai vakságot idézhet elő! Egyre makacsabbul, vadászkutya módjára keressük azt a kis apróságot, ami még korrigálásra vár, amitől újabb és újabb fejlődést várunk a jövőben, de közben előfordul, hogy nem vesszük észre azt, hogy már rég rossz irányba halad a teljes folyamat értékteremtése.
A TPS (Toyota Production System) alapvetően 7(+1) veszteségformát azonosít: várakozás, túltermelés, selejtgyártás, szállítás, felesleges mozgások, raktározás, felesleges műveletek. Ezekre keresünk a folyamatfejlesztések során példákat, és ezeknek a veszteségeknek a felszámolásán dolgozunk állhatatosan.
Álljunk meg egy szóra!
Időnként nem árt tehát felhagyni az optimálással, a "túlfejlesztéssel", lépjünk hátra egy kicsit, nézzünk globálisan az értékteremtési folyamatunkra. Ilyenkor legjobb, ha lekerül a lean-szemüveg, és józan ésszel, szakmai köd nélkül értékelünk, rácsodálkozunk arra, amit végzünk. A részletekbe menő elemzések, a kis apróságok utáni kutatás közben ugyanis az ember könnyen elveszti a célt, vagyis előfordulhat, hogy miközben egy adott kis eltérést (vagy "annak látszó dolgot") felszámolunk, az egész rendszerre hatással levő veszteséget idézünk elő. A folyamat input-outputok itt komoly hangsúlyt kapnak.
Einstein azt mondta: "Nem lehet megoldani problémákat ugyanazzal a gondolkodásmóddal, amivel csináltuk őket" - és ezzel a lean elvű működéshez is kapcsolódhatott volna. Keressen minket bizalommal az alábbi internet címen.
Tömpe László
LeanCenter
www.leancenter.hu
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Nem csak az alkalmazottaknál, de a vezetőknél is gyakori jelenség a kiégés. De vajon hogyan lehet felismerni a jeleit és mit lehet tenni ellene a cégen... Teljes cikk
Az adatközpontúvá válás nagyban segíti az emberközpontúságot – állítják a szakértők a KPMG 2023 tavaszi, sorrendben 11. sajtóbeszélgetésén.... Teljes cikk
A Covid-19-világjárványon kívül is számos krízis nehezítette a szervezetek életét az elmúlt években – a munkavállalók megtartása és... Teljes cikk
- Lezárult az IT-s startup cégek piaci terjeszkedését támogató Input Program 3 hónapja
- Magyar Posta: Mégsem lesz csoportos leépítés 5 hónapja
- Egyre fontosabb a profi dokumentum menedzsment: trendek a jövő irodájában 7 hónapja
- Így működjünk válság idején: avagy mit jelent a krízisreziliencia? 8 hónapja
- Változáskezelés apró lépésekkel: mi is az a mikrováltozás-menedzsment? 8 hónapja
- A 6 legnagyobb hiba a változásmenedzsmentben 10 hónapja
- 15. LEAN FÓRUM FOLYAMATFEJLESZTÉSI KONFERENCIA - DIGITÁLIS TRANSZFORMÁCIÓ 1 éve
- Hogy ne szúrjuk el a képzéseinket? 1 éve
- Ennyit keres a milliárdos Jászai Gellért és Mészáros Lőrinc cégvezetői 1 éve
- Nem bizalmat kell szerezned, hanem bizalomról indulsz - így kezdődik a munka az Audi Hungariánál 1 éve
- Milyen interimnek lenni? 1 éve