Évente százezrek halnak bele a túlórákba
Több százezer ember hal bele a túlórákba évente - derül ki a WHO és az ENSZ Munkaügyi Szervezete, az ILO közös tanulmányából. Ez az első olyan globális elemzés, ami a túlórákat a halálozással és egészségkárosodással összefüggésben vizsgálta.
A jelentés megállapítása szerint 2016-ban a sok munka közvetlen hatásaként kialakuló betegségekbe 745 ezren haltak bele világszerte: stroke-ban 398 ezer, szívbetegségben pedig 347 ezer ember hunyt el, mert legalább 55 órát dolgozott egy héten.
2000 és 2016 között a hosszú munkaidő miatti halálozás a szívbetegségek esetében 42 százalékkal, a stroke esetében 19 százalékkal nőtt. A Délkelet-Ázsiában és a nyugat-csendes-óceáni régióban élők a leginkább érintettek.
Ez a trend ráadásul a WHO szakemberei szerint a koronavírus-járvány miatt még rosszabb irányt vehet. Ha valaki legalább 55 órát dolgozik egy héten, annak 35 százalékkal nagyobb esélye van arra, hogy stroke alakuljon ki szervezetében és 17 százalékkal jobban veszélyezteti a szívbetegség általi halál, mint azokat, akik csak 35-40 órát dolgoznak hetente. Az Egyesült Királyságban például megállapították, hogy a járvány alatt a karantén miatt otthonról dolgozók átlagosan hat óra nem fizetett munkával dolgoztak többet egy héten, mint korábban.
A rengeteg munka miatt kialakuló egészségügyi komplikációk a férfiakat és a legalább középkorúakat veszélyeztetik elsősorban. Sokszor az áldozatok csak évtizedekkel azután az időszak után halnak meg, amikor túl sokat dolgoztak - mutat rá a jelentés.
Azok, akik túl sokat dolgoznak, a WHO becslése szerint a világ népességének mintegy kilenc százalékát teszik ki.
Fotó: unsplash.com