Ezekre a változásokra lenne szükség az építőiparban
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által az építőipar számára kidolgozott ajánlások akár 20-40 százalékkal is javíthatják az építőiparban működő kis- és közepes vállalkozások (kkv) termelékenységét, és megoldást jelenthetnek a kapacitáshiányra is - írja az MTI.
A minisztérium ajánlásai közül kiemelte, az építőiparra jellemző elaprózódott cégstruktúra megszüntetését. A kormány azt szeretné elérni - magyarázta -, hogy a 4, 6 vagy 8 munkavállalót foglalkoztató vállalkozások helyett 10, de inkább 20 dolgozót foglalkoztató cégek jöjjenek létre. Azzal érvelt, hogy csak nagyobb cégek tudnak félkész, kész elemek mozgatására alkalmas eszközökbe beruházni. Szólt arról is, hogy az építőipar kisebb szereplőinek meg kell tanulniuk a nagyoktól a beruházás menedzsmentet. Fontosnak nevezte, hogy a kkv-k már a tervezésnél is modern eljárásokat és eszközöket használjanak. Ezáltal az államtitkár szerint mintegy 20 százalékkal csökkenthetők a munkaerőköltségek.
György László hangoztatta, a kormány a magyar vállalkozásokat akarja helyzetbe hozni, ezért olyan megoldások alkalmazására ösztönzi a cégeket, amelyek növelik a termelékenységüket, felszámolják kapacitáskorlátaikat, és hozzájárulnak az ágazatban dolgozók bérének az emelkedéséhez. A sajtótájékoztatót követően tartották az ÉVOSZ kibővített elnökségi ülését, amelyen György László is részt vett.
Az ülésen a szakszövetség tagjai arra hívták fel az államtitkár figyelmét, hogy a munkaerőhiány a közeljövőben már nem csak a szakmunkásokra, hanem a diplomás mérnökökre is kiterjed. György László szerint a munkaerőhiány az országot sújtó demográfiai problémából ered. A jelenlegi kormány számára ezért a legfontosabb a demográfiai kérdés megoldása - mondta.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke az ülésen arról számolt be, hogy levélben fordult Varga Mihály pénzügyminiszterhez az építőipari cégek eszközbeszerzését támogató, 20 milliárd forint keretösszegű pályázat felgyorsítása miatt. Az ÉVOSZ és Varga Mihály által tavaly novemberben aláírt megállapodás értelmében a kormány három lépésben biztosítja a 20 milliárd forintot (2018-ban 8 milliárd forint, 2019 és 2020-ban pedig 6-6 milliárd forint) az építőipari cégek hatékonyságának növelésére.
Az ÉVOSZ az elnök elmondása szerint szeretné elérni, hogy a kormány már az idén tegye lehetővé, hogy a cégek a teljes 20 milliárd forintos keretre nyújthassanak be eszközbeszerzési pályázatokat. A kérést azzal támasztják alá, hogy már eddig 136 pályázat érkezett be mintegy 13 milliárd forint értékben.
MTI
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Megnyílt a 155 milliárd forintos keretösszegű vállalkozói program 1 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 1 hete
- Trükközés a tanári fizetésekkel? – a szakszervezet szerint erről nem volt szó 2 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 1 hónapja
- Béremelést kapnak a falvak és kistelepülések köztisztviselői 1 hónapja
- NGM: erre van szükség a vállalkozások növekedéséhez 2 hónapja
- Elindult az ÉVOSZ fenntarthatósági tagozata 2 hónapja
- Új vezérigazgatóval folytatja a BÁV 2 hónapja
- Június végéig pályázhatnak a vállalkozások az Év Felelős Foglalkoztatója elismerésre 2 hónapja