kapubanner for mobile
Megjelent: 2 hónapja

Hullámlovasok és rallyversenyzők: HR-t vezetni időnként extrém sport

A HR vezető feladata lassítani a túl sok szervezeti változáson, meghallgatni, a miértről kérdezni, hosszú távon gondolkodni. De hány szerepet is tölt be a HR vezető? Milyen az első számú vezető és a HR irányítójának együttműködése? A múlt csütörtöki HR Fest két programjába hallgattunk bele.

HR Fest HR vezetői-

Hogy mennyi és milyen szerepben találja magát egy HR vezető, arról egy HR vezetői kerekasztalon kaptunk ízelítőt. 
 
Felvezetésként a kis színes kategóriában: “Ki mit csinált 10 évvel ezelőtt? - hangzott el az első kérdés. Erdei Katalin (Richter Gedeon) korábbi munkaadója, a Mars európai központjában dolgozott Münchenben. Egyebek mellett kíváncsi volt arra, hogy külföldön mennyiben más a HR, mint Magyarországon (aki ezért menne külföldre, annak eláruljuk a választ is: semmiben). Pécsi Judit éppen az Union Biztosító két felvásárlási tranzakciója után próbálta megtalálni a szinergiákat a három szervezet között három laptoppal és három külön irodába járva. Szentpétery Boglárka (Danone) pedig két és fél éves ikergyermei után rohant a budai parkokban tele kételyekkel, hogyan tud majd visszatérni a munkába. Hogy ez mennyire sikerült arra azt a példát hozta fel, hogy néhány napja online vezetői meetinget vezetett egy futballpálya széléről, ahol éppen gyermekei rúgták a labdát a délutáni edzésen.

Hogy mire számíthatunk, arra már a beszélgetés címe orientációt adott, amelyben a szervezők így illették a HR-es pozíciót: chief of everything(else) officer - minden(más) igazgatója. Szentpétery Boglárka elmondta, már egy vezetői megbeszélésen legalább három szerepben találja magát: felelős a people stratégiáért,ő a vezetői csapat coacha, aki megfigyeli a dinamikát, visszajelez. Ezen kívül a vezetők hajlamosak minden addig ismeretlen probléma felmerülése esetén a HR-t megtalálni a feladattal. 

Egyszerűsítés és lassítás

Erdei Katalin az egyszerűsítésben és a lassításban látja mostanság a HR vezető szerepét. “A vezetők rengeteg szervezeti változást indítanának. Úgy gondolják, hogy ezzel lehet az új helyzetre, kihívásokra reagálni. A munkavállalók azonban nem tudják a túl sok változást követni. Az üzletet időnként ki kell rángatni a rövid távú gondolkodásból és a hosszú távú perspektívára helyezni hangsúlyt.” A HR-nek további hozzáadott értéke: “Mi a HR-es látjuk át a legjobban a szervezetet. Sokszor olyan szempontból, amit a vezetők nem érzékelnek a saját egységükben.” 

Erdei Katalin (Richter Gedeon Nyrt.): Irodánk költözésekor a kezembe akadt egy 1957-es mappa, amelyben vállalatunk személyügyi prioritásai szerepeltek: vezetőfejlesztés, utánpótlásmenedzsment, a fiatalok és a nők integrációja. A fő irányok közel 70 év alatt nem változtak meg, a hogyan persze igen. A vezetőfejlesztés mindig a HR legfontosabb feladata lesz."

Pécsi Judit, az Union Biztosító HR igazgatója is az egyszerűsítést és a lassítást emelte ki, bár utóbbi nem ritkán szélmalomharc. “Én csak vágyom a lelassulásra. Úgy érzem azonban magam mint egy rallyversenyző: nyomd a pedált, támogasd az üzletet, jönnek a kanyarok, a bukkanók. A legnagyobb értékünk, ha megkérdezzük, miért is csináljuk ezt és mi van utána, ha ezt elértük.” A rally mellett a szakács szereppel is érzékeltette a HR vezetői munka összetettségét: “Főzd meg hozott vagy választott anyagból a legfinomabbat a leghatékonyabban. Tőlünk várják a Michelin-csillagot menza költségvetéssel olyan fűszerekkel, amely másnak nincsen és úgy dolgozva, hogy az összes szabálynak megfeleljünk.” 

Elhangzott, hogy a HR-nek “chief celebration officer” szerepet is tulajdonít a felsővezetés, azaz a munkahelyen elvárják, hogy a HR szervezze meg a projektek sikeres lezárásának megünneplését, a csapatépítő programokat. Erdei Katalin hozzátette, tíz évvel ezelőtt meg lehetett ünnepelni a projektek végét, most azonban folyamatosak, véget nem érőek.

Pécsi Judit egy újabb képet villantott fel: a HR-esek a változások hullámlovasai, hol annak a tetején, hol a mélyben. Kihívásként az AI hatását említette: "Szervezetileg sokat kell legóznunk, a munkát kell kisebb fázisokra bontani, és megvizsgálni, mit vesz át a gép, mit nem, mit kezdünk a felszabaduló idővel."

CEO és HR vezető: kéz a kézben?

Szintén a HR vezető szerepét valamint az első számú vezetővel való kapcsolatát érintette egy másik panelbeszélgetés. Azzal a csavarral, hogy az egyik CEO korábban HR vezető volt. Mészáros Mariann 25 évet töltött a több ezer főt foglalkoztató Magyar Telekom Csoport cégeinél, ebből sok évet HR igazgatóként, mielőtt három évvel ezelőtt a 260 fővel működő Dorsum Zrt-hez váltott. “Nagyon fontos számomra a HR vezetővel való kapcsolat, először vele ültem le beszélgetni a vezetői csapatból” - mondta Mészáros Mariann. “Azzal kezdtem, hogy milyen jó, hogy engem nem kell meggyőznöd a HR fontosságáról a szervezetben.” Addig egyébként a HR a pénzügyi vezető alá tartozott, ami aztán Mészáros Mariann érkezése után közvetlenül a vezérigazgató alá került. 

HR Fest 2025
Balról jobbra: Mészáros Mariann, Belovai Csaba és a beszélgetés vezetője, Gombás Éva

 

Belovai Csaba idén júliustól vezeti a Zwack Uniqum Nyrt. Több mint két évtizede áll a szeszesital-gyártó cég alkalmazásában, kereskedelmi igazgatói pozíciója után nyerte el a vezérigazgatói posztot. Elmondása szerint a vezetői pályázatban egy HR-es téma hozta meg számára a kinevezést. A Z generációsok szervezetbe integrálásáról kellett kidolgozni egy stratégiai tervet. A Zwack is eredendően egy tradicionális magyar vállalati kultúrát vitt évtizedeken keresztül. A felsővezetői réteg 70 százaléka azonban az utóbbi néhány évben nyugdíjba ment.

Mindkét cégnél közös, hogy az első számú vezető a kultúra változtatásán dolgozik. A világ, az üzleti környezet, a munkavállalók ugyanis változnak és erre a szervezeti működésben is reagálni kell. Mészáros Mariann erre a “kultúraformálás”, Belovai Csaba a “kultúraváltás” szavakat használta. 

Belovai Csaba elmondta, hogy nála a HR vezető ott van a stratégiai döntéseknél, mert ő látja a személyügyi szempontból a következményeket, a határokat és ezzel minimalizálhatóak a konfliktusok. Ehhez persze az is szükséges, hogy a HR vezető értse az üzletet, az értékteremtést, képes legyen az ügyvezető nyelvén beszélni, elképzeléseit számokkal alátámasztani. 

Mészáros Mariann számára HR vezetője stratégiai partner, aki a kontroll funkciót is betölt, amire két példát hozott “Egyszer például azt javasolta, hogy lassítani kellene a kultúraformálás tempóján, mert az embereknek ez túl gyors. Másik alkalommal egy nemzetközi értékesítési vezetői pályázaton a számomra befutó jelöltre mondta, hogy hiába szakmailag ő a legjobb jelölt, de nem “Dorsum-fit” (azaz nem illik személyiségében, attitűdjében a cégbe - a szerk.) és nem vettük fel.”

A nyitóképen a HR vezetői kerekasztal résztvevői. Balról jobbra: Szentpétery Boglárka, Pécsi Judit, Erdei Katalin és a beszélgetés vezetője: Kalmár Elvira

  • 2025.11.25Pannon HR Konferencia Budapest A Pannon HR Konferencia Budapest 2025 a humánerőforrás-szakma egyik kiemelt találkozója, ahol elismert szakértők – Tari Annamária, Molnár Attila, Gácsi Anna, Dr. Sipka Péter és Sipka Bence – osztják meg tapasztalataikat a legaktuálisabb HR-trendekről és kihívásokról. Egy nap, amely inspirációt, tudást és értékes szakmai kapcsolatokat kínál minden HR-szakember számára.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.12.03Humán controlling A képzés során megtanulhatja, miként támogathatja a controlling szemlélet a HR-stratégiát. Megmutatjuk, hogyan tervezze és kontrollálja a személyi jellegű ráfordításokat, elemezze a munkaerő költségeit és megtérülését, valamint, hogyan alkalmazza a teljesítménymenedzsment és a humán tőke elemzés legfontosabb módszereit a vállalati hatékonyság növelése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Miért utálják mindenhol a HR-t – és miért nélkülözhetetlen mégis?

Két tűz között áll a HR: a dolgozók gyakran nem bíznak benne, a vezetők pedig kételkednek a szavaiban. Pilita Clark, a Financial Times újságírója... Teljes cikk

Távozik az RTL-től Endrei-Kiss Judit HR vezérigazgató-helyettes

Közös megegyezéssel, december elsejei hatállyal távozik az RTL Magyarországtól Endrei-Kiss Judit, a szervezetért felelős vezérigazgató-helyettes... Teljes cikk

Hullámlovasok és rallyversenyzők: HR-t vezetni időnként extrém sport

A HR vezető feladata lassítani a túl sok szervezeti változáson, meghallgatni, a miértről kérdezni, hosszú távon gondolkodni. De hány szerepet is... Teljes cikk