kapubanner for mobile
Megjelent: 3 hónapja

Isten hozott január! Íme pár tipp, hogy éljük túl a legdepressziósabb hónapot

Tudományos és áltudományos kutatások sora látott már napvilágot és vitatkozik arról, hogy melyik januári napot nevezzük meg az év legdepressziósabb napjának. Minden esetre tény, hogy bár hosszabbodnak a nappalok, a természet még kevés energiát küld, vége az év végi szabadságoknak, a többség csak keresi önmagát a munkahelyén és produktív munka helyett azon agonizál, miért pörög már megint a mókuskerék. Olvassuk el egy szakember tippjeit arról, hogyan közelítsünk pozitív szemlélettel a januári napokhoz!

Január 6-a az év legdepressziósabb napja-

Az év legszörnyűbb napját, a Blue Monday-t először 2005-ben határozta meg Cliff Arnall kutató. Ő ezt január utolsó teljes hetének hétfőjére tette. Az okok között szerepelt, hogy már messze a karácsony, még nem jött fizetés, rossz az időjárás, legtöbben újévi fogadalmaiknak is búcsút mondtak. Más kutatások szerint az első januári munkanap a legdepressziósabb. Ekkor térnek vissza legtöbben év végi szabadságukból. Emellett jogi szakértők szerint ezen a napon indul el a legtöbb válóper (összességében január kiugró hónap e téren) és az emberek hatszor többet panaszkodnak az időjárásról.

Matt Gill pszichológus blogjában a pozitivitás alapjairól beszél, és meghatározza az élet pozitív szemléletű megközelítésének számos előnyét, valamint néhány tippet és technikát mutat be a pozitív gondolkodásmód kialakítására 2025-re.

A pozitív gondolkodás a világ szemlélésének egy olyan módja, amelyben minden helyzet jó és reményteli aspektusaira összpontosítunk. A pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy mindig úgy teszünk, mintha minden tökéletes lenne. Normális és rendben van, ha vannak olyan napok, amikor rosszul érezzük magunkat. A kulcs az, hogy hogyan reagálunk a kihívásokra.

A pozitívan gondolkodó emberek jobban tudják kezelni a stresszt és a kihívásokat, és általában boldogabbak és egészségesebbek. Ha pozitív gondolkodást gyakorlunk, akkor hiszünk abban, hogy még akkor is van remény és lehetőség, amikor a dolgok nehezek.

Ha negatív gondolatokkal küzdünk, az optimistább szemlélet megtalálása gyakran könyörtelen küzdelemnek tűnhet. A pozitív gondolkodás arról szól, hogy az életet produktívabb és reményteljesebb módon közelítsük meg. A megfelelő stratégiák (például a pozitív megerősítésekhez hasonló technikák) alkalmazásával gyakorlati módszereket találhatunk a negativitás leküzdésére, és gyakorlottá válhatunk a negatív önbeszéd átformálásában.

A pozitív gondolkodás néhány előnye a következő lehet:

  • csökkentett stressz
  • jobb megküzdési készségek és nagyobb ellenálló képesség
  • javuló mentális egészség
  • javuló kapcsolatok
  • egészségesebb életmódválasztás
  • fokozott problémamegoldó képesség
  • fokozott termelékenység
  • javuló életminőség

Bár a pozitív gondolkodásnak számos előnye van, vannak esetek, amikor káros lehet, például amikor a pozitív gondolkodás erőltetett, vagy arra használják, hogy figyelmen kívül hagyják vagy elutasítsák a valós érzelmeket és problémákat.

Ha valaki még nehéz vagy kihívást jelentő helyzetekben is ragaszkodik a pozitív gondolkodásmód fenntartásához, az mérgező pozitivitáshoz vezethet. Amikor folyamatosan arra kényszerítjük magunkat vagy másokat, hogy csak a jó oldalát lássuk, lehet, hogy figyelmen kívül hagyjuk vagy elutasítjuk a szomorúság, a düh vagy a csalódottság valódi érzéseit.

Minden érzelemnek értéke van, és természetes. Szomorúnak, frusztráltnak vagy dühösnek lenni rendben van, mert ezek az érzelmek a tapasztalatainkról vagy szükségleteinkről árulkodnak, így tanulhatunk belőlük, és megfelelő lépéseket tehetünk, vagy megfelelő támogatást kaphatunk.

Ha nehéz időszakon megyünk keresztül, hallgassuk meg és érvényesítsük az érzéseinket ahelyett, hogy elutasítanánk azokat.

Hogyan alakítsuk át a negatív önbeszédet?

A negatív önbeszéd komoly akadálya lehet a pozitív gondolkodásnak. Ez az a kritikus belső hang, amely leronthatja az önképünket.

Rengeteg módszer létezik arra, hogy megváltoztassuk ezt a fajta gondolkodást, és pozitívabb, reálisabb gondolataink legyenek. Az ilyen típusú változtatások gyakorlása elkezdheti megváltoztatni a gondolkodásunkat, és bár időbe és gyakorlásba telik, hogy elsajátítsuk, az ilyen típusú készségek elsajátítása valóban segíthet a jólétünkön.

Például:

„Nem tudom, hogyan kell ezt csinálni”. ➝ Átalakítható ➝ „Lehetőségem van arra, hogy megtanuljak valami újat”.

Az ilyen típusú gondolkodásmód megváltoztatása a tudás hiányát fejlődési lehetőséggé változtathatja.

Vagy

„Ezt nem tudom megcsinálni.” ➝ Átalakítható ➝ „Bármit meg tudok csinálni, amire összpontosítok és amire rászánom magam”.

Ez a fajta átkeretezés segíthet abban, hogy elszántabbnak és cselekvőképesebbnek érezzük magunkat. Próbáljunk meg úgy tekinteni a nehéz feladatokra, mint olyan kihívásokra, amelyeket erőfeszítéssel és kitartással képesek vagyunk leküzdeni.

A pozitív megerősítések egyszerűek, mégis erőteljesek, és segíthetnek megváltoztatni a gondolkodásmódunkat egy pozitívabb és erőteljesebb látásmód felé.

„Mindenem megvan, amire szükségem van ahhoz, hogy a mai napom nagyszerű legyen”. Ez a megerősítés arra ösztönhet, hogy felismerjük, megvan a képességünk arra, hogy a külső körülményektől függetlenül jó napot varázsoljunk magunknak. Próbáljuk ki, hogy minden reggel ezt mondjuk magunknak, amikor elkezdjük a napot.

„Úgy döntök, hogy arra összpontosítok, amit irányítani tudok, és elengedem azt, amit nem tudok.” Segítsünk magunknak csökkenteni a szorongást és a stresszt azzal, hogy finoman arra ösztönözzük magunkat, hogy a jelenre és arra koncentráljunk, amit befolyásolni tudunk.

Néhány tipp a negatív gondolatok megállításához és a pozitívabb gondolkodásmód kialakításához

  • Fogadjuk el a pozitív hatásokat! Vegyük körbe magunkat pozitív emberekkel és tartalmakkal. Ez jelentheti azt, hogy olyan barátokkal töltsünk időt, akik felemelően hatnak ránk, vagy olyan médiát fogyasszunk, amely jó érzéssel tölt el.
  • Érezzük át minden érzésünket! Ismerjük el minden érzésünket, még a kellemetleneket is. Figyeljük meg, hogyan érezzük magunkat a nap folyamán, és nevezzük meg az érzéseinket, akár pozitívnak, akár negatívnak érezzük őket, anélkül, hogy megítélnénk közben önmagunkat.
  • Építsünk be egészséges szokásokat! Vállaljunk olyan tevékenységeket, amelyek fokozzák fizikai és mentális jólétünket. Kezdjünk egy apró változtatással, például egy napi 10 perces sétával vagy azzal, hogy minden héten 15 perccel korábban fekszünk le.
  • Ismételjük naponta a pozitív megerősítéseket! Fejlesszük ki saját megerősítéseinket, hogy elősegítsük az önbizalmat és a pozitivitást. 
  • Jelentkezzünk be önmagunkba! Szánjunk időt arra, hogy bejelentkezzünk önmagunkba, hogy felismerjük, hogyan érezzük magunkat, és mire van szükségünk. Fontos, hogy időt szánjunk erre a pozitív gondolkodásmód kialakításához és a nehéz érzések felismeréséhez, amikor azok felmerülnek.
  • Nézzünk előre! Ez nehéz lehet az ünnepi időszak után, de engedjük meg magunknak, hogy izgatottan várjuk a 2025-ös és az azon túli jövőbeli eseményeket vagy tevékenységeket. A várakozás a boldogság forrása lehet, ezért tervezzünk be minden hétre valami apróságot, aminek örülhetünk.
  • Gyakoroljuk az odafigyelést! Maradjunk jelen az életünkben!
  • Vezessünk hálanaplót! Írjuk le azokat a dolgokat, amelyekért hálásak vagyunk, hogy segítsünk átterelni a fókuszt a rossz dolgokról a jó dolgokra.
  • Maradjunk a jelenben! Kerüljük a múlton való rágódást vagy a jövő miatt való aggódást, ez nehéz, de próbáljunk meg arra koncentrálni, amit most tudunk irányítani.
  • Ismerjük fel az erősségeinket, és összpontosítsunk rájuk! Ha a gyengeségeink helyett az erősségeinkre összpontosítunk, az segíthet az önbizalom építésében.

Fontos megjegyezni, hogy a pozitív gondolkodásmód kialakítása nem arról szól, hogy állandóan boldogok vagy vidámak legyünk. Arról van szó, hogy elismerjük, hogy nem leszünk mindig boldogok, és megtanuljuk elfogadni a nehéz érzelmeket, amikor azok előjönnek.

Mindenekelőtt arról van szó, hogy növeljük az irányítást a saját hozzáállásunk felett, bármivel is kell szembenéznünk.

Mi történik, ha az egész „munkahely” érzelmekből áll? Nézzük meg egy kicsit más szempontból az Agymanók 2 című filmet!

  • 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Isten hozott január! Íme pár tipp, hogy éljük túl a legdepressziósabb hónapot

Tudományos és áltudományos kutatások sora látott már napvilágot és vitatkozik arról, hogy melyik januári napot nevezzük meg az év... Teljes cikk

Itt a bizonyíték, hogy változtatni kell, különben elrohasztja az agyunkat az internet

Az Oxford University Press szerint az idei év szava a "brain rot", vagyis az "agyrohadás" - amely a közösségi média tartalmainak korlátlan és... Teljes cikk

Napi 10 perc mindfulness észrevétlenül megváltoztatja minden reakciónkat

A vezetők világszerte úgy érzik, hogy a gyorsan változó környezeti hatások miatt olyan mértékű nyomás hárul rájuk, ami miatt csak reaktívak... Teljes cikk