Javítani kellene az ország kollektív szerződéses lefedettségén
A munkavállalók kevesebb mint harmada, nagyjából 900 ezer ember dolgozik kollektív szerződéssel, ebből 650 ezren úgynevezett vállalati, egy munkáltatóval megkötött kollektív szerződés hatálya alatt - írja a Világgazdaság.
Kollektív szerződést az a szakszervezet köthet a munkaadóval, amelynek az adott munkáltatónál több mint 10 százalékos a szervezettsége.
Az állami cégeknél (pl. az MVM, a Volán, a MÁV, a BKV vagy a Magyar Posta) a munkavállalók csaknem 100 százaléka tartozik kollektív szerződés hatálya alá. A versenyszférában, leginkább a kereskedelemben, a vendéglátásban és az építőiparban minimális az ilyen formában foglalkoztatottak száma.
A munkajogász szerint minőségi problémák is vannak a kollektív szerződésekkel: sokszor feleslegesen másolják, megismétlik a munka törvénykönyve szövegét, máskor érvénytelen, ki nem kényszeríthető megállapodásokat tartalmaznak, vagy nyelvezetük, fogalomhasználatuk hagy kívánnivalót maga után - írják.
A Munkatörvénykönyve számos kérdésben lehetővé tenné kollektív szerződést alkalmazását pl. munkaidő mértéke, beosztás, pihenőidő.
Világgazdaság
- 2026.03.18Six Sigma Green Belt képzés A KÉPZÉS CÉLJA: A tréning résztvevői megismerik a TQM-ben, mint menedzsmentrendszerben rejlő lehetőségeket. A tréning résztvevői gyakorlati jártasságra tesznek szert a 6 Sigma módszertan alkalmazásában, és képesek lesznek önállóan 6 Sigma projekteket vezetni a vállalatuknál.
Részletek
Jegyek
- 2026.03.26recruiTECH x HRTECH konferencia A recruiTECH x HRTECH konferencia HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding és L&D szakembereknek szól, akik a munkaerőpiaci kihívásokra már technológia-alapú, jövőálló megoldásokat keresnek, és hatékonyabb HR működésben gondolkodnak.
Részletek
Jegyek
- 2026.04.23BGE Állásbörze SPÓROLJ IDŐT ÉS ENERGIÁT! Érd el a BGE összes karának hallgatóit egyetlen nap alatt!
Részletek
Jegyek
- 2026.05.08Benchmarking képzés A képzés során a résztvevők megismerik a benchmarking alkalmazásában rejlő lehetőségeket és konkrét gyakorlati példákon és feladatokon keresztül sajátíthatják el a benchmarking alkalmazásához szükséges legfontosabb ismereteket és készségeket, amiket azután a saját szervezetüknél is képesek lesznek alkalmazni.
Részletek
Jegyek
Milyenek lesznek a munka világának mindennapjai egy bértranszparens országban? Ismét kölcsönvesszük korábbi főhősünk, Réka szemüvegét annak... Teljes cikk
A felmondás menete különbözik attól függően, hogy a munkavállaló vagy a munkáltató mond fel vagyis szünteti meg a munkaviszonyt. Összeszedtük a... Teljes cikk
Egy nagy presztízsű amerikai HR-szervezet, az SHRM ellen indul per, miután egy volt dolgozó szerint faji megkülönböztetés és retorzió érte a... Teljes cikk
- Elutasítod a MI képzést? Akár az állásod bánhatja! Kötelezni vagy ösztönözni kell a munkavállalót? 6 napja
- Nők a munkában: sokat javítottunk, de Izland még messze van 1 hete
- A legtöbb munkáltató nem áll készen a menopauza-megfelelési határidőre 1 hete
- Szakszervezet alakult a Samsungnál – egyre több dolgozó csatlakozik a gödi botrány után 2 hete
- KSH: így változtak a gyermekes nők foglalkoztatási mutatói 2 hete
- A meglepő igazság: Miért jelennek meg szülők a Z generáció állásinterjúin? 2 hete
- A kecskeméti Mercedes-gyár munkavállalóinak száma elérte az ötezret 2 hete
- A wellbeing-paradoxon: kinek a dolga, hogy jól legyünk a munkahelyen? 3 hete
- A munkahelyi ivás kora lejárt? Átalakul, hogyan barátkoznak ma a kollégák 3 hete
- Ezek a munkaadók nem jelentették be dolgozóikat 4 hete
- Foglalkoztatási ráta Magyarországon 2025 harmadik negyedévében - grafikon 1 hónapja
Egy életmentő szakma egy napja: Vészhelyzet Pittsburghben