Kérhetek-e fizetés nélküli szabadságot gyermekgondozás céljából apaként?
Feleségem jelenleg otthon van CSEDen gyermekünkkel és a GYED ideje alatt is fizetés nélküli szabadságon lesz. Kérhetek-e munkáltatómtól fizetés nélküli szabadságot én is gyermekgondozás céljából vagy egyszerre csak egyik szülő igényelheti? Mennyi időre előre kell jeleznem igényemet, meg kell-e adnom a benyújtáskor mikor szeretnék visszatérni a munkába?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
"(1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. "
A törvény nem differenciálja, hogy melyik szülő igényelheti az ön által kérdezett esetben a fizetés nélküli szabadságot, illetve nem is zárja ki, hogy mindkét szülő egyszerre legyen ugyanazon a távolléten. Tehát igen, ön igényelheti a szabadságot, a munkáltatónak a távollét engedélyezésében mérlegelési jogköre nincs. Társadalombiztosítási ellátások szempontjából azonban fontos megjegyezni, hogy csak az egyik szülő kérhet ellátást, így önnek egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik. A fizetés nélküli szabadság tényét - párhuzamos, ön által igénybevett tb ellátás hiányában - a munkáltatónak jelentenie kell a NAV felé, a hivatal július 1. óta automatikusan kiértesíti önt a keletkező kötelezettségéről és annak rendezési lehetőségéről.
Az igénylés beadását legalább 15 nappal korábban írásban kell bejelentenie a munkáltatója felé és legkésőbb a gyermek hároméves korát jelölheti meg visszatérési időpontként. A fizetés nélküli szabadság - ebben az esetben -, a gyermek hároméves korának betöltésekor automatikusan megszűnik és másnap ön köteles munkába állni. Amennyiben korábban szeretne visszatérni aktív állományba, azt az ön írásos kérelme alapján megjelölt időpontban teheti meg, de legkésőbb a szabadság megszüntetésére irányuló nyilatkozat közlésétől számított 31. napon (Mt. 133. §. 1-2.).
A gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság időszaka alatt ön felmondási védelem alatt áll, valamint a szabadság első hat hónapja alatt az időarányos szabadságára is jogosult, amelyet a munkáltató a további bennmaradt szabadságaival együtt köteles a visszatérésekor kiadni és azt az éves fizetésemelésekkel korrigált bérével elszámolni (ha történt ilyen).
Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a kerdes@hrportal.hu címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Antalóczy Adrienn válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus és a Saldo Zrt segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Saldo Zrt válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Közszolgálati kérdésekkel kapcsolatban Dr. Hódosi Anikótól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.