Kihal a bányászszakma Magyarországon?
Szinte teljesen eltűntek Magyarországról a bányászfamíliák, a fiatalabb generációnak ugyanis semmilyen jövőképet sem biztosít ez a szakma. A kiemelt fizetés és a korai nyugdíj már a múlté, ráadásul az idei év végén az utolsó mélyművelésű bánya is bezár, így munkahely is alig lesz. Ugyan több politikus is megígérte, hogy beindítja a hazai bányászipart, a jelentős veszteségek miatt erre nem sok az esély.
Miért menjek bányásznak?
Az átlagnál jóval magasabb fizetés, korai nyugdíj – szinte mindenkinek ez jutna eszébe, ha érvelnie kellene, hogy miért választja valaki a nehéz körülmények ellenére is a bányászszakmát. A fizetések erodálódása és a nyugdíjtörvény átlakítása miatt viszont már erre sem lehet számítani. Rabi Ferenc, a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke a HR Portálnak kifejtette, hogy jelenleg nettó 170 ezer forint körül visz haza egy bányász, azaz az ágazat átlagfizetése alig magasabb a 150 ezer forintos nemzetgazdasági átlagnál. A kiemelt fizetés tehát már a múlté, csakúgy mint a korai nyugdíjazási lehetőség.
A korábbi nyugdíjszabályok szerint ugyanis háromféle kedvezményben bízhatott egy bányász. A korengedményes nyugdíj azt tette lehetővé, hogy 5 évvel a nyugdíjbamenetel előtt megállapodhatott a munkavállaló és a vállalat, hogy a cég fizeti a dolgozó nyugdíját, így ő hamarabb elmehetett nyugdíjba. Ezt a lehetőséget elsősorban a cégek átszervezésénél, leépítéseknél használták, viszont egy törvénymódosítás teljesen eltörölte.
A másik lehetőség a korkedvezményes nyugdíj, amely még mindig létezik, viszont a végrehajtási törvény hiánya miatt januártól nem lehet korkedvezményes nyugdíjéveket gyűjteni.
A harmadik, a bányászok körében leginkább elterjedt opció a szakmai nyugdíj volt. Ezzel a bányászok már 30 év bányában ledolgozott idő után nyugdíjba mehettek, viszont egy 2012-es módosítás úgy korlátozta ezt a kedvezményt, hogy az csak az úgynvezett mélyművelésű bányák dolgozóira vonatkozott. Az utolsó ilyen bánya év végén bezár, a külszini fejtésben dolgozóknak pedig marad a 62 éves nyugdíjkorhatár.
Ez viszont szinte elérhetetlen a bányászok számára, miután a testük néhány évtized alatt teljesen elhasználódik. A külszini fejtést vizsgáló tanulmányok bebizonyították, hogy az itt dolgozó bányászok szervezetét károsíthatja a három műszakos munkavégzés, a radioaktivitás, valamint az a mélyben töltött idő, amelyet gyakran 10 emelet mély, nyílt gödörben kénytelenek eltölteni. Magas a vérnyomásuk, és a rákos megbetegedés is gyakoribb a körükben.
Rabi Ferenc szerint emiatt érthetetlen, hogy a döntéshozók miért vették el a korai nyugdíj lehetőségét és azt is nehezményezi, hogy a kormány megszüntette a bányászok kedvező nyugdíjátlag-számítását. Ennek az a lényege, hogy akik legalább 15 évet dolgoztak a föld alatt, de a nyugdíjuk nem érte el az átlagos bányásznyugdíjat, azok megkapták az átlagos összeget. Ráadásul a bányászokat a III. csoportos rokkantsági nyugdíjasok járandóságának megvonása is sújtja. Két évvel ezelőtt ugyanis havi 120-130 ezer forintos juttatást veszítettek el azok a bányászok, akiket munkára alkalmasnak minősített az orvosi bizottság. Ehelyett 30 200 forintos ellátást kapnak.
A korábbi kedvezmények visszaállításáért január végén utcára vonultak a bányászok, ám a HR Portál információi szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) érdemi válasz nélkül hagyta a demonstrációt. Pedig a mintegy kétezer tüntető követelése csak 14 millió forinttal növelnék az idei büdzsé kiadási oldalát – mondta Rabi Ferenc, hozzátéve, hogy a teljes kifutás 320 millió forint lenne. Eddig hiába kértük, nem kaptuk vissza az embertelenül nehéz körülmények között dolgozó bányászok szakmai nyugdíját, holott sokan éppen ezért vállalják a nehéz munkát – tette hozzá. Az EMMI azzal indokolta a megszorításokat, hogy a kormány 2010-ben több százmilliárd forintos hiánnyal vette át a nyugdíjkasszát, ami szerintük az egész nyugdíjrendszert veszélybe sodorta. Ezt sürgősen orvosolni kellett, így a hosszú távú fenntarthatóság érdekében a kormány valamennyi korhatár előtti nyugdíjat kivezette a nyugdíjrendszerből, és azóta korhatár előtti ellátásként folyósítják azokat – áll az EMMI közleményében. „Az úgynevezett szénkülfejtésen dolgozó bányászoknak a kevésbé veszélyes munkakörülményeik miatt nem indokolt olyan jellegű kedvezmény nyújtása, mint a mélyművelésű bányában dolgozóknak” - tették hozzá.
Nincs értelme újranyitni a bányákat
Szakértők szerint a valaha jelentős bányaipar újraindítása nem lenne kedvező a gazdaság számára, miután az ásványivagyon kitermelése túl drága lenne a gazdaságos üzemeltetéshez. A szén- és ércvagyon minősége gyenge, a nyersanyagok kitermelési költségét befolyásoló tényezők pedig rosszak. Ennek ellenére rendszeresen napirendre kerül a hazai bányászat felélesztése, legutóbb például Orbán Viktor miniszterelnök beszélt a vájárképzés újraindításáról, valamint modern bányászat létrehozásáról. A kormányfő szerint Magyarországon kultúrája volt a bányászatnak, nemzetközileg elismert szakemberek és jól képzett vájárok dolgoztak egykor, húsz éve azonban kitalálták, hogy a bányászatnak nincs jövője, mára pedig a képzésük is megszűnt. "Már szinte szégyellni kell, ha egy országnak szene van, és ki akarja bányászni" - fogalmazott, beteges dolognak nevezve mindezt.
A nosztalgiát azonban felülírja a piacgazdaság, a magyar bányák újranyitása ugyanis nem jövedelmező. Az Ózd melletti Farkaslyuk megnyitásakor például ezer új munkahelyről beszéltek, csaknem három évvel később viszont csak 48-an dolgoznak ott. A sivár jövőkép miatt jelenleg nem is működik bányászokat képző középiskola, Magyarországon megszűnt a vájárképzés. Komlón ugyan nemsokára ismét elindul a bányászképzés, de hogy hol dolgoznak majd 20 év múlva, még nem tudni.
A Dunántúli Napló információi szerint ősszel ismét lesz vájárképzés Komlón, azonban egyelőre nem önálló osztályban, csupán egy szakmacsoport létrehozásában gondolkodnak, amelynek létszáma 12-15 fő körül alakulhat. A kidolgozás alatt álló tanterv az első évben a bányákban nélkülözhetetlen egyéb szakmák alapjainak elsajátítását írja elő, mint például a faipari, építőipari vagy gépészeti alapképzés. A bányászati ismeretek második évtől induló oktatásának pedig a közeli külszíni bánya lehet a terepe. A tanulók tanulmányi ösztöndíjra is jogosultak lesznek. Az állam ugyanis hat megyében, így Baranyában is a támogatott szakmák körébe sorolta a bányászmesterséget, így a 2015/16-os tanévtől akár több tízezer forintot is kaphatnak havonta a bányászatot tanuló fiatalok.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Alig ért véget a tanév, máris több mint 2500 pedagógiai álláshirdetés jelent meg a közszféra állásportálján – derítette ki a Népszava. A... Teljes cikk
Az európai fuvarozási és logisztikai ágazatot súlyosan érinti a kamionsofőr- és mozdonyvezető-hiány, amely a termelékenységet és a bevételeket is... Teljes cikk
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
- "Tanévnyitó az utcán": tüntetések és sztrájkfenyegetés a kormány megszorításai miatt 3 napja
- Kinek jár özvegyi nyugdíj külföldön? Így változnak a szabályok országonként 4 napja
- A bruttó átlag- és mediánkereset alakulása 1 hete
- Lehetne-e Férfi40? Rövidebb a férfiélet, de nagyobb a női teher – hol az igazság? 1 hete
- Mennyit keresnek az értékesítők? 2 hete
- A dolgozók többsége szerint nyugdíjasként nem lesz elég megtakarításuk 2 hete
- Dupla béremelés jön – tízezreknek nő a fizetése a közigazgatásban 2 hete
- Kutatói fizetésemelés jön – elhúzódó per és ingatlanvita után 2 hete
- Ennyi pénz kellene a nyugodt élethez Magyarországon 2 hete
- Új törvény az özvegyi nyugdíjról: ki lesz jogosult rá 2026 után és ki nem? 2 hete
- Meddig lehet majd beváltani a nyugdíjasok 30 ezres utalványát? 3 hete