Kikapcsolódás felsőfokon: így kell pihenés közben a munkára gondolni
A munka utáni teljes kikapcsolódás sokak számára kihívás. Kutatások szerint azonban nemcsak a munka elfelejtése, hanem a pozitív munkatapasztalatok felidézése is segít feltöltődni. Így a pihenés közben a jó dolgokra fókuszálva könnyebben érhetjük el a lelki és testi harmóniát.

Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! - címmel írt cikkünk rámutat, a "rugalmas munka" nem hozta meg a várt szabadságot: a munkanapok egyre inkább összeolvadnak a szabadidővel, és a "végtelen munkanap" fogalma vált a mindennapok részévé. A távmunka és digitális eszközök térnyerése miatt sokan már nem tudják leválasztani magukat a munkáról, ami a kiégés egyik fő oka lehet.
Több felmérés is beszámolt arról az elmúlt években, hogy a munkavállalók mintegy negyede rendkívül nehéznek találja a munkától való pszichológiai elszakadást, és ez az arány még rosszabb a szociális szektorban, illetve a nevelési, oktatási területeken dolgozóknál - írja a Telex. A lap Sabine Sonnentag német pszichológust idézi, aki szerint ha a munkaidőn kívül nem gondolunk a munkára, annak fontos helyreállító, azaz tehermentesítő funkciója van: megszünteti a munkavégzéshez kapcsolódó pszichológiai és fiziológiai terhelést, és alapállapotba kapcsolja például a szív- és érrendszer működését. Ennek eredményeképpen a munkától való fizikai és pszichológiai elszakadás tulajdonképpen a testi és lelki jóllét fenntartását szolgálja.
A Sabine Sonnentag vezette német kutatás egyik eredménye szerint éppen a munkához kapcsolódó stressz, így például a fokozott túlterheltség, az interperszonális konfliktusok és az ezekhez kapcsolódó negatív érzelmek tudják megnehezíteni, hogy elszakadhassunk a munkától, amikor éppen nem dolgozunk.
Az úgynevezett munkaruminációval, azaz a munkához kapcsolódó kérdéseken való rágódással foglalkozó szakirodalom többek között megkülönbözteti az affektív rágódást a problémamegoldásra irányuló töprengéstől. Csupán a definíciók alapján is feltételezhetjük, hogy a problémákon való töprengésnek más következményei lehetnek, mint a munkával kapcsolatos negatív érzelmi történéseken való tépelődésnek.
Kutatások felvetik azt a lehetőséget, hogy a munkahelyi stressz (más stresszforrásokhoz hasonlóan) tulajdonképpen a rágódáson keresztül fejti ki negatív hatását a mentális és fizikai jóllétre.
A negatív munkahelyi élmények feldolgozása hasznos lehet, de ha túlgondoljuk őket, fokozhatják a rossz érzéseket. Ezzel szemben a pozitív munkahelyi élmények – például egy siker vagy dicséret – felidézése még a szabadidőben is kedvezően hathat a közérzetünkre.
Egy kutatás szerint a munkáról való pozitív gondolkodás jobb hangulatot eredményezhet, mint a teljes mentális elszakadás. Érdemes tehát a nap végén tudatosítani a jó történéseket, a negatívakat pedig kívülről szemlélni, majd időben átváltani pihenésre.
Telex
kép: freepik
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Emelkedik a családi adókedvezmény mértéke, de más jelentős jogszabályi változások is hatályba lépnek július 1-jétől, amik közvetlenül érintik... Teljes cikk
Egy friss felmérés szerint minden tizedik dolgozó titokban dolgozik, amikor szabadságon van, de olyanok is vannak, akik betegséget színlelnek, hogy... Teljes cikk
A XXI. század embere túlterhelt, állandóan teljesíteni próbál, és közben fokozatosan elveszíti a kapcsolatot önmagával. Ez pedig előbb-utóbb... Teljes cikk
- Járványos túlmunka: az Egyesült Királyságban minden tizedik kiégett irodai dolgozó kórházba kerül 3 hete
- Ezek a kiégés legfőbb jelei a pszichoterapeuta szerint 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Miért kerüli a Z generáció a vezetői szerepeket és hogyan változtathat ezen a HR? 2 hónapja
- Felmérés: csökkent az elkötelezettség, különösen a vezetők körében 3 hónapja
- Egy nyaralás nem fogja helyrehozni - Oszlassuk el a kiégés körüli mítoszokat! 3 hónapja
- 5-ből 1 munkavállaló úgy érzi, hogy nem uralja a karrierjét 3 hónapja
- Megelőzhetnék a munkaadók a kiégést, mégsem tesznek érte 4 hónapja
- Sokba kerül munkaadóknak, ha stresszesek a dolgozók 4 hónapja
- Túl stresszesek a fiatal dolgozók, hogy sportoljanak 4 hónapja
- Így vedd fel a kesztyűt a munkahelyi kiégés és a fáradtság ellen 5 hónapja