Még mindig nagyon drága a foglalkoztatás Magyarországon
A legfrissebb OECD-adatok szerint a bejelentett munkát terhelő állami elvonások Magyarországon még mindig nagyon magasak, a járulékcsökkentés után is - írja az Index.
Az OECD tagországok közül magasan Belgium vezet az elvonások tekintetében, a legkevesebbet pedig Chilében szedi be az állam. A skála két pontja között 47 százalékos eltérés van.
Az Index szerint hazánk összesítésben a harmadik helyet foglalja el az állami elvonások rangsorában, ezzel a régió országai közt Magyarországon messze a legdrágább a foglalkoztatás. A 0,8 százalékpontos javulás ellenére a többi országgal összevetett helyezésünk még romlott is 2015-höz képest, amikor Ausztria még megelőzött minket ezen a téren. Míg Lengyelországban 35,8, Szlovákiában 41,5, Csehországban pedig vándorol az államhoz, itthon a német szinttől épphogy lemaradva 48,2 százalékot visznek el a terhek.
A magas terhek miatt a multik máshová viszik beruházásaikat, fejlesztéseiket, illetve a bérek is nehezebben emelkednek. A kormány 2017-től 22 százalékosra csökkentette a munkaadók által fizetendő szociális hozzájárulás mértékét, 2018-tól pedig jön a 20 százalékos szint, de ezzel még nem fogunk felzárkózni.
Index