Megalakult az első szakszervezet az Amazonnál
Először sikerült érdekvédelmi szövetségbe tömörülnie a dolgozóknak a szakszervezetek letöréséről is hírhedt gigacégnél.
Az amerikai munkásmozgalom modern kori történetének egyik legfontosabb győzelme született meg a napokban a New York City-hez tartozó szigeten, Staten Islanden - írja a The New York Times. A világ egyik legnagyobb vállalatának számító Amazon ott található telephelyének dolgozói ugyanis úgy döntöttek, hogy megelégelve a hírhedten rossz munkakörülményeket és az alacsony béreket, Amazon Labon Union néven szakszervezetbe tömörülnek.
Ez a lépés már csak azért is számít komoly fejleménynek, mert a többek között digitális kereskedelemmel és tartalomgyártással, internetes szerverszolgáltatással, valamint élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó, seattle-i központú nagyvállalat – amely világszerte több mint másfél millió embert foglalkoztat – híres arról, hogy minden rendelkezésére álló eszközével igyekszik meggátolni dolgozói önszerveződését.
Az Egyesült Államokban évi több száz millió dolláros forgalmat lebonyolító iparág épül azokra a tanácsadó cégekre, amelyek a dolgozói önszerveződés letörésében segítik a nagyvállalatokat. Az amerikai Munkaügyi Minisztérium (Department of Labor) információ szerint az Amazon 2021-ben körülbelül 3,4 millió dollárt költött ilyen tanácsadó cégek szolgáltatásaira.
Voltak olyan „szakszervezet letörési szakértők”, akiknek a vállalat naponta 3200 dollárt (körülbelül másfél millió forintot) fizetett - írja a szakszervezetek.hu.
A Staten Island-i telephely dolgozóinak többsége azonban ezúttal támogatta az érdekvédelmi képviselet létrehozását (2654-en tettek így a 2131 ellenében).
A menedzsment csalódottságát fejezte ki, és utaltak arra, hogy készek megtámadni a szavazás végeredményét.
Fotó: unsplash.com