Megosztják Izraelt a külföldi munkások
Az izraeli kormány bevándorláspolitikájában sok az ellentmondás: bátorítja az külföldiek időleges foglalkoztatását, ugyanakkor igyekszik szigorú vízumkiadási és munkavállalási korlátozást bevezetni, ami kiszolgáltatottá teszi a külföldi munkavállalókat.
Az 1990-es évek elején lezajlott első intifáda, általános palesztin felkelés óta több mint egymillió bevándorló érkezett a fejlődő országokból Izraelbe, hogy felváltsa az ország hagyományos olcsó munkaerejét, a palesztinokat. Az izraeli kormány adata szerint jelenleg legalább 250 ezer külföldi munkás tartózkodik az országban, és mintegy a felük illegálisan. Kínai építőmunkások, Fülöp-szigeteki háztartási alkalmazottak, thaiföldi mezőgazdasági munkások, más ázsiai, afrikai és kelet-európai országokból érkezett szobalányok, szakácsok, dadák alkotják ezt a tömeget.
"Az izraeliek nem hajlandóak elvégezni ezeket a munkákat" - mondja Vang Jing-csung (Wang Jingzhong), aki 2006-ban érkezett Csiangszu (Jiangsu) tartományból.
A The New York Times riportja szerint bármennyire nélkülözhetetlenek is azonban a külföldi munkások, jelenlétük egyre súlyosabb ellentétbe kerül az ország cionista ideológiájával. A kormány külföldi munkásokkal kapcsolatos politikájában sok az ellentmondás: bátorítja az idegenek időleges foglalkoztatását, ugyanakkor igyekszik szigorú vízumkiadási és munkavállalási korlátozást bevezetni, ami kiszolgáltatottá teszi a külföldi munkavállalókat. Azoknak, akik vízumuk érvényességi idejének lejárta után is Izraelben maradnak, megvan az okuk rá, hogy féljenek az Oz egységtől, a bevándorlási rendőrség nemrég létrehozott részlegétől, amely az illegálisan Izraelben tartózkodók kézre kerítésével és deportálásuk elősegítésével foglalkozik.
A kínaiak az első számú célpont
Az izraeli kormány változatlanul azt a célt hirdeti, hogy a szakképzettséget nem igénylő munkákat munkanélküli izraeli állampolgárok, elsősorban arabok és ultraortodox zsidók kapják meg, de bírálói képmutatással és rasszizmussal vádolják, mondván, úgy bánik a külföldi munkásokkal, mintha azokat nem illetné meg a jogi védelem. "Túlságosan is gyakran kell erőfeszítéseket tennünk annak érdekében, hogy ráébresszük az izraelieket: a külföldi munkások is emberi lények" - fogalmazott Dana Shaked, a Kav LaOved nevű, a munkások jogaiért küzdő szervezet kínaiakkal foglalkozó koordinátora.
Bár a kormány rekordmennyiségű, 120 ezer munkavállalási engedélyt adott ki 2009-ben külföldieknek, az ország politikai vezetői azt mondják, hogy fokozatosan fel akarják számolni a külföldiek munkavállalását. "Zsidó, demokratikus nemzetet hoztunk létre, és nem engedhetjük, hogy külföldi munkások nemzetévé változzon" - jelentette ki Benjamin Netanjahu miniszterelnök januárban a munkáltatók szövetségének tanácskozásán.
Első számú célpontnak a kínaiak számítanak, akik az utóbbi években az építőipari munkavállalási engedélyek túlnyomó többségét kapták. A 2003 és 2008 között az országból kiutasítottak egynegyede kínai volt, és az arány valószínűleg tovább fog emelkedni, mert nemrégiben újabb 3000 kínainak járt le a munkavállalási engedélye.
A kínaiak egyben a legelkeseredettebbek is, mert olyan közvetítőkön keresztül jutnak álláshoz, akiknek a tevékenységét leginkább az emberkereskedőkéhez lehet hasonlítani. Az összes külföldi munkavállaló közül ők fizetik a legmagasabb közvetítői díjat: személyenként 31 ezer dollárt, amelynek egy része mindkét ország kormányzati intézményeinél köt ki.
Két év kemény munkára van szükség ahhoz, hogy egy kínai visszafizesse a kölcsönt, amelyet a munkába állás érdekében felvesz, és csak ezután tud magára keresni. Mivel nem tudnak héberül vagy angolul, rendkívül kiszolgáltatottak, nem képesek megvédeni magukat.
A jogaikért síkra szállók szerint a kínai nagykövetség közömbösen vagy kifejezetten ellenségesen viszonyul az Izraelben munkát vállaló kínaiakhoz. Amikor 2001-ben 170 építőmunkás sztrájkba lépett, mert nem fizették ki a bérét, a követség alkalmazottai figyelmeztették őket, hogy szerződésszegés és a kínai munkajogi törvények megsértése miatt hazatérésük után börtön vár rájuk.
Az izraeli kormány hozzálátott ahhoz, hogy a kínaiakat más külföldiekkel váltsa fel, és az idén már 15 ezer munkavállalási engedélyt adott ki pakisztáni építőmunkásoknak. Eközben azonban felerősödött az a jobboldali politikusok által hangoztatott vád, miszerint a külföldi munkavállalók elveszik az izraeliek elől a munkát, és veszélyeztetik az ország zsidó voltát.
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
Váratlan kiadás, és a következő fizetésig még várni kell? A fizetési előleg ebben az esetben megoldás lehet. De mit is jelent pontosan a fizetési... Teljes cikk
A magyar gazdaságfejlesztési stratégia egyik központi eleme a magyar ipar fejlesztése, amihez elengedhetetlenül fontos a versenyképes, azaz termelékeny... Teljes cikk
A Global Gender Gap Report, vagyis a globális nemek közötti különbségekről szóló jelentés, melyet idén is kiadott a Világgazdasági Fórum, a... Teljes cikk
- Nagy Márton: cél a magyar-kínai gazdasági együttműködés további erősítése 5 hónapja
- Egyre több az önvezető taxi Kínában, a sofőrök féltik a munkájukat 6 hónapja
- Emelkedett a munkanélküliség Kínában 6 hónapja
- Kínában stagnált a munkanélküliség júniusban 7 hónapja
- Nőtt az EU népessége a bevándorlás miatt - Magyarország kivétel 7 hónapja
- Stagnált a munkanélküliség Kínában 8 hónapja
- Megkéseltek több amerikai vendégoktatót Kínában 8 hónapja
- Bocsánatot kért a Baidu PR-vezetője a túlhajszoltság dicsőítéséért 9 hónapja
- 25 ezer új munkahely jön létre itthon a most zajló kínai vállalati beruházások nyomán 10 hónapja
- Németország kinyitotta álláspiacát a szakképzettek előtt 10 hónapja
- Tippek HR-eseknek: mikor forduljunk bevándorlási ügyvédhez? 11 hónapja