Miért kellenek a külföldi vendégmunkások?
Miért jönnek? Miért pont Ázsiából? Letörik a magyar béreket? Meddig maradnak? A harmadik országból érkezők munkavállalásáról rendszeresen cikkezünk. Most az olvasóink körében felbukkanó kérdéseket tettük fel Küzmös Lászlónak, a harmadik országból is toborzó Get Work Trend tulajdonosának.

Miért kell harmadik országból vendégmunkásokat hozni Magyarországra?
A magyar munkaerőpiacon nincs megfelelő számú és képzettségű munkaerő. Az EU keleti tagországai vonzó célpontjai az ipari befektetőknek, Ázsiából és Európa nyugati feléről is jönnek gyártó kapacitások. Folyamatosan érkeznek a beruházások Magyarországra a gépgyártásban, az autóiparban, a könnyűiparban, a feldolgozóiparban és az építőiparban. Csak idén több 10 000 új munkahelyet jelentettek be a vállalatok. Ezen kívül a vendégmunkások a hazai munkahelyek megőrzéséhez is hozzájárulnak. Ha nincs meg a létszám, akkor tovább is állhat egy gyár az országból.
A KSH legutóbbi adatai szerint 2022. októberben 176 000 embernek nem volt munkája Magyarországon. Ebből nem lehet feltölteni a létszámot?
Természetesen nyitva állnak a pozíciók minden magyar munkavállalónak és munkanélkülinek. Azt tapasztaljuk azonban, hogy a gyári, betanított, többműszakos munka nem vonzó számukra vagy nem alkalmasak rá vagy nem hajlandóak ezért áldozatot hozni, például elköltözni lakóhelyüktől.
A munkaadók zöme végigjárta az utat: első körben helyben keresett munkavállalót, mert az a legolcsóbb. Második lépésben a telephely körüli 50-100 kilométeres körben toborzott és buszoztat máig. Ha nincs innen sem elegendő munkaerő, akkor még távolabbról kell hozni , akiket már szállásoltatni szükséges, ami a legdrágább megoldás. Ha már szállásoltatással sincs megfelelő számú és képzettségű magyar, akkor jön a külföldi toborzás.
Miért pont Ázsia? A határon túli magyarok körében vagy a Balkánról nem lehetne toborozni?
A határon túli magyar munkaerő-tartalékok elfogytak. Erdélyből - ahogyan a Balkánról is - inkább Nyugat-Európa felé veszi az irányt a munkaerő. Az orosz-ukrán háború előtt Ukrajna fontos forrást jelentett a visegrádi országoknak. Ugyan máig veszünk fel ukrán menekülteket, de kis számban. A több százezer Magyarországra érkezett menekült Nyugat-Európába távozott tőlünk és nem is munkavállalási céllal érkeztek, hanem a háború elől menekültek.
Akkor miért Ázsia? A multi cégeknek vannak tapasztalatai ázsiai dolgozókkal. Számos dél-koreai központú cég épít gyártó bázist vagy bővül Magyarországon. Ezek jól ismerik a mongol, vietnámi, indonéz és fülöp-szigeteki munkavállalók mentalitását, munkabírását. Ezen kívül néhány ország - például a Fülöp-szigetek - munkaerő-exportra rendezkedett be. Állami programokkal segítik az emberek felkészülését a külföldi munkavállalásra. Az ottani gazdaságra, vásárlóerőre jelentős hatással van a vendégmunkások által hazautalt pénz.
Itt maradnak a vendégmunkások vagy a munka végeztével hazatérnek?
Két évre kaphatnak munkavállalási és tartózkodási engedélyt, ami meghosszabbítható. Ha tehát a munkaadó és a munkavállaló is akarja, akkor hosszú távon nálunk maradhatnak. Országfüggő, ki, hogyan viszonyul a külföldi munkához. Azt látjuk, hogy a fülöp-szigetekiek és az indonézek csak munkavállalási célból érkeznek, nincs mögötte letelepedési szándék. A mongolok és a vietnámiak fele maradna, fele visszatérne hazájába.
Milyen pozíciókba jönnek?
Jellemzően betanított, gyári munkára. Jelenleg szakmunkás pozícióknál nehézkes az EU-n kívüli végzettség elismertetése. Akár fél évig is eltarthat a folyamat, ez alatt nem tud a munkavállaló a szakmájában dolgozni. Egy AWI-hegesztő pedig nem vállalja azt, hogy több hónapig gyártósoron dolgozzon. Úgy tudjuk, itt kormányzati szinten zajlanak tárgyalások. A vendéglátásban és a szállodaiparban még ki lehetne aknázni a külföldi forrást.
Drágább a külföldi munkaerő foglalkoztatása, mint a magyaré?
Aki már magyarokat szállásoltat, neki nem sokkal, legfeljebb a repülőjegy árával és a fordítási költségekkel. Ha angol a vállalat egyik munkanyelve, akkor Fülöp-szigeteki vendégmunkások esetén még fordítási költség sincs, ugyanis ők jól beszélnek angolul.
Letörik a magyar fizetéseket? Egyáltalán milyen fizetéseket kínálnak a cégek gyári munkára?
Bruttó 200 000-500 000 forint között lehet keresni. Hogy ebben a sávban mennyi a fizetés, az a földrajzi régiótól, a betanítás nehézségétől, a munka összetettségétől, a technológiai környezettől, a munkaerő pótlásától és a munkaadó pénztárcájától függ. Amikor a külföldiek elkezdenek Magyarországon dolgozni, akkor elképzelhető, hogy az első néhány hónapban kevesebbet keresnek, mint a már ott termelő magyarok. Ám a betanulás után nincs különbség alapbérben. A havi nettó fizetést a túlóra és a műszakpótlékok befolyásolják. Azt látjuk, hogy a külföldi vendégmunkások jobban hajlanak a három műszakra, a túlórára, mint a magyarok. Ők ide pénzkeresesti céllal jöttek, maximalizálni akarják a bért.
Csorbíthatják a magyar munkavállalók jogait?
Inkább azt látjuk, hogy azok a munkaadók, akik külföldieket is felvettek - jobban figyelnek a munkavállalók speciális igényeire. Látunk példát arra, hogy vallásgyakorlásra külön termet hoz létre egy cég és beépíti a napi munkaidőbe az imát. És a rugalmasság a magyarok felé is megjelenik munkaszervezésben, műszakbeosztásban. Szakszervezetet ugyan vendégmunkások nem alapítanak, inkább “Viber-csoportokba” tömörülnek, aminek nagyobb ereje is lehet egy szakszervezetnél: itt őszintén és sokan beszélnek bánásmódról, bérezésről, összehasonlítják a különböző helyen elérhető fizetéseket és konkrét számokkal, tényekkel mennek a munkaadóval tárgyalni.
A nyitóképen Küzmös László
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Magyarország hátulról a 11. az InterNations 53 országot rangsoroló összesített listáján. A 2024-es Expat Insider felmérés a rangsort a hosszú... Teljes cikk
Tavaly októberről novemberre a B+N Referencia Zrt-nél nőtt legnagyobb mértékben az alkalmazotti létszám: 235 fővel lettek többen, már 13 802-en... Teljes cikk
A technológiai fejlődés átalakítja az üzleti utazások trendjeit, ezért az International Workplace Group (IWG) legfrissebb kutatása az üzleti... Teljes cikk
- Vezetőváltás a Grand Tokaj Zrt.-nél 2 hónapja
- Lehet 2024-es számlát benyújtani a 2025-ös Cafeteria keret terhére? 4 hónapja
- Nem kell pánikolni, de érdemes végiggondolni mi lenne, ha valaki elveszítené az állását 4 hónapja
- Ők a reáltárgyak legkiválóbb tanárai itthon 5 hónapja
- Cafeteria kisokos 2025 5 hónapja
- Új ügyvezető igazgató a Coca-Cola HBC Magyarországnál 5 hónapja
- Mit kéne tenni a mérnökhiány csökkentéséhez? 5 hónapja
- Eltérően látják a béremelések éves mértékét a munkaadók és a szakszervezetek 6 hónapja
- Jelentősen átalakult a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara vezetése 6 hónapja
- Távmunka költségtérítés 2025 7 hónapja
- Új vezérigazgató a PwC Magyarországnál 8 hónapja