Munka és tanulás az Egyesült Államokban
Október 15-ig lehet pályázni a Magyar-Amerikai Vállalkozási Ösztöndíjalap (HAESF) tavaszi programjára. A legjobbak fél-egy évet tölthetnek szakmai gyakorlaton az Egyesült Államokban. A jelentkezőket háromkörös kiválasztáson szűrik. Feltétel többek között a jó angoltudás és négy lezárt év a felsőoktatásban. A programon korábban részt vetteket kérdeztünk tapasztalataikról.
Könnyebb, átláthatóbb előrejutás
A fiatal rezidens beszámolt egy helyi különlegességről a "lunch session"-ről. "Kint a kórházakban minden nap van egy egyórás előadás ebéd közben. Erre nem kötelező beülni, de szokás, és még a főorvosok is részt vesznek rajta. Ilyenkor beszélik meg a betegeket és a fontosabb kérdéseket is. Előfordul olyan is, hogy egy cég jön előadást tartani és bemutatják az új orvosi eszközeiket." István megjegyezte, kint is ugyanannyit - 12 órát - dolgozott mint itthon. "Ami ott jobb, hogy sokkal egyértelműbb a perspektívák vannak az előrejutásban. Tökéletesen lehet látni az utat, már kezdő orvosként is, hogy mikor lehet majd feljebb lépni és ez jó pár évre előre látható. Ennek megfelelően rendezettebbek a viszonyok és a befektetett munka jobban megtérül." Hatalmas különbségnek látja Magyarország és az USA között a szakirodalom elérhetőségét. "Kint, a könyvtárban bármit meg lehet találni" - mesélte Osztheimer.
Az ösztöndíj után könnyebben talált munkát
Kerekes József 2007- 2008-ban volt az USA-ban az ösztöndíjprogrammal, előtte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen végzett. "Több szempontból is előnyömre vált az egyéves amerikai munka az állásinterjúk során. Először is, nem dobtak ki az első körben, mert szinte mindenhol felkapták a fejüket arra, hogy egy évig az USA-ban dolgoztam programozóként, másrészt pedig senki nem kérdőjelezte meg az angoltudásomat. Három hónap aktív keresés után kaptam meg a mostani állásomat" - számolt be tapasztalatairól Kerekes József, aki jelenleg a GE Money csoporthoz tartozó Budapest Banknál dolgozik IT projektmenedzserként.
Azonnal a mélyvízben
Az ösztöndíj alatt Kaliforniában dolgozott a Szilícium-völgyben, amelynek elmondása szerint egészen sajátos hangulata van. "Nagyon sok itt a külföldi és a munkák nagy része a high tech szektorban kínálkozik. Közel 400 ezer high tech állás van, így rengeteg mérnökkel lehet itt találkozni és sok jó kapcsolat alakítható ki." Kerekes József megjegyzi, a munkaadók nem fektetnek túl sok energiát a gyakornokok betanításába, de ez az ösztöndíj nem is erről szól. "Egyből bedobnak a mélyvízbe, de szerintem már otthon is csak olyanokat válogatnak ki, akik ezt meg tudják csinálni. Úgy látja, ezzel a tapasztalattal el tudna helyezkedni külföldön is sokkal magasabb fizetésért, de vállalta, hogy három évig nem megy külföldre és ezt nem is bánja. (Az ösztöndíjban részesülők ugyanis három évi nem dolgozhatnak külföldön, máskülönben vissza kell fizetniük az ösztöndíjukat.)
Új barátokat köszönhet az ösztöndíjnak
Molnár Bálint az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett esztétika-kommunikáció szakon, amerikai gyakorlatát egy hollywoodi produkciós cégnél töltötte. Mivel azóta átnyargalt a vállalati kommunikáció területére, ezért közvetlenül nem hasznosítja a kint megtanultakat, ő inkább mást profitált. "Élettapasztalatként volt fontos, mert komoly kihívás egyetemistakent helytállni egy idegen országban, fél évre otthont teremteni, kapcsolatokat építeni és egy addig ismeretlen közegben dolgozni. A kapcsolatok terén pedig mai napig tartó ismeretségeket, barátokat szereztem Amerikában."
Aki kedvet kapott a HAESF Professional Intership ösztöndíjához és jövő tavasszal menne, annak október 15-ig van ideje pályázni. A feltételek között szerepel, hogy a régi 5 éves egyetemi képzésből, vagy a bolognai rendszerben a 3+2 éves képzésből legalább 4 évet elvégeztek, de nyitva áll az ösztöndíj lehetősége a PhD hallgatóknak és a már egyetemi diplomával rendelkezőknek is.
Az ösztöndíjprogramról
"A Magyar-Amerikai Vállalkozási Alap (MAVA) az amerikai Kongresszussal együtt arra hozta létre öt évvel ezelőtt a HAESF programjait, hogy mind pályakezdő, mind tapasztalt szakemberek tapasztalatot szerezzenek az Egyesült Államokban, majd onnan visszatérve, azt Magyarország gazdasági-társadalami fejlődése érdekében hasznosítsák" - mondta Szalay Katalin programmenedzser. A Professional Internship programon részt vevők az USA-ban tölthetnek el egy 6-tól 12 hónapig terjedő szakmai gyakorlatot egy-egy olyan neves amerikai cégnél vagy non-profit szervezetnél, amelyet a HAESF kutat fel számukra egyéni végzettségük, érdeklődésük és karrierterveik alapján.
Dorofejev Tamara
monster.hu
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Korántsem csak a vakáció alatt van kiemelkedő kereslet a fiatal munkavállalók iránt. A cégek egyre korábban, már október elején megkezdik a... Teljes cikk
Az angol nyelv magas szintű ismeretéhez köti a brit kormány a legális bevándorlást. Az erről szóló törvénytervezetet kedden terjesztette az... Teljes cikk
A diákok munkahelyválasztásánál a társadalmi hasznosság erős motiváció: a diákok 80 százalékát inspirálja, ha munkája pozitív hatással van a... Teljes cikk
- Elindult a Talent Bridge országos HR-esetmegoldó verseny – a jövő HR- szakembereit keressük 2 hónapja
- Rég nem látott leépítési hullámot mértek az Egyesült Államokban 2 hónapja
- Megtorpant a munkaerő-migráció: ötödével kevesebb bevándorló érkezett a gazdag országokba 2 hónapja
- Felmérés: ez a korosztály érezte a legnagyobb lassulást a béremelések terén 2 hónapja
- Egyre kevesebb amerikai tartja üzleti prioritásnak a sokszínűséget 3 hónapja
- Az amerikai dolgozók negyede egyetlen szabadnapot sem vett ki az elmúlt évben 3 hónapja
- Középiskolások és pedagógusok jelentkezését is várják újra a Tiéd a holnap ösztöndíjprogramra 3 hónapja
- Sokéves mélyponton az álláshirdetések száma Amerikában 4 hónapja
- 100-ból 1: nyári mentorprogram könyvelő cégnél fagyispult helyett 5 hónapja
- 300 ezer embert bocsáthat el idén az amerikai kormány 5 hónapja
- Az Egyesült Királyságban 10-ből 4-en hosszú távú betegség vagy fogyatékosság miatt nem dolgoznak 6 hónapja

A tudás törvényei: a megértés kulcsa