Munkahelyi bántalmazás: az abúzus formái, tünetek és megoldások
A munkahely nem mindenki számára jelent kiteljesedést, a siker és a fejlődés helyszínét. A munkahelyi abúzus – legyen az mobbing, pszichoterror, vagy a toxikus vezetés különböző formái – számos ember életét keseríti meg. Ezek a jelenségek nemcsak az egyén mentális és fizikai egészségére, hanem a munkahelyi légkörre és teljesítményre is negatív hatással vannak.
Mobbing: A kollektív zaklatás
A mobbing a munkahelyi abúzus egyik gyakori formája, amikor egy vagy több kolléga szándékosan kirekeszt, zaklat, vagy szabotál valakit. Ez történhet pletykálással, információk visszatartásával, az illető szakmai hitelességének aláásásával, vagy nyílt gúnyolódással. A mobbing célja gyakran az áldozat elűzése a munkahelyről, és hosszú távon súlyos stresszhez, szorongáshoz és depresszióhoz vezethet.
A mobbing különösen veszélyes, mert rendszerint nemcsak egyéni, hanem csoportos cselekvés eredménye, ami tovább nehezíti az áldozat helyzetét. A csoportnyomás és a hierarchikus rendszerek miatt sokan félnek fellépni a jelenség ellen.
Egy korábbi cikkünkben közöltünk egy esettanulmányt a mobbing felismeréséről, a tünetekről és a kezelés lehetséges módjairól.
Áldozat: „Aztán azon kaptam magam, hogy egyre stresszesebb vagyok, hogy az értekezletek arról szólnak, hogy nekem mi mindent kell elvégeznem, mintha a többiek nem is dolgoznának. Emese rendszeresen méltatlan helyzetbe hozott, ordítozott velem, debilizált (pl. nyilvánosan felszólított, hogy figyeljek) és infantilizált. A feladatokat pontatlanul delegálta, olykor hasztalan feladatokat is adott. Előbb elhitette velem, hogy semmit nem tudok önállóan elvégezni, majd amikor részletekbe menően próbáltam vele egyeztetni, kollégáim előtt kioktatott önállótlanságomról. Gyakorlatilag nem volt olyan feladat, amiben ne talált volna hibát. Hatalmas erőfeszítésembe került, de igyekeztem mindvégig kedves maradni, együttműködő és mosolygós.”
Szakértő: „Ebben a történetben egy erősen frusztrált és narcisztikus főnök, és egy súlyosan traumatizált munkatárs alakja rajzolódik ki. Kapcsolatukat játszmák és abszurdnak tűnő fordulatok jellemzik, mely felállásnak nemcsak ők maguk, hanem a környezetük is a vesztese. A vezető alighanem kontraszelektált módon került a pozíciójába, hiszen alapvető vezetői kompetenciák hiányában van. Feltehetően az ottani szervezeti kultúra mindezt megengedte neki, talán el is várta tőle. Érdekes lenne azonban megvizsgálni, mi tartja ezt a két szereplőt „játékban”.”
További részleteket ebben a cikkben olvashat.
Pszichoterror: A mindennapi nyomásgyakorlás
A pszichoterror – vagyis a folyamatos lelki nyomás – a munkahelyi bántalmazás azon formája, amikor egy kolléga vagy vezető rendszeresen megalázó, manipuláló vagy fenyegető magatartást tanúsít valakivel szemben.
Ez lehet:
• Nyilvános megszégyenítés.
• Indokolatlan kritika.
• A teljesítmény szándékos alulértékelése.
• Fenyegető kommunikáció, például munkahely elvesztésével való fenyegetés.
A pszichoterror célja gyakran az áldozat önértékelésének lerombolása és kiszolgáltatott helyzetbe hozása. Az ilyen helyzetek a szakmai önbizalom elvesztését és komoly pszichés problémákat okozhatnak.
Toxikus vezetők: pszichopata és szociopata vezetők a munkahelyen
A pszichopata és szociopata személyiségek különösen veszélyesek lehetnek vezetői pozícióban, mivel természetükből fakadóan képesek kizsákmányolni másokat céljaik elérése érdekében.
Pszichopata vezetők gyakran hideg, manipulatív, és érzelmileg érzéketlen személyek, akik számára a hatalom és a kontroll a legfontosabb.
• Tudatosan manipulálják a beosztottakat.
• Nem éreznek bűntudatot az általuk okozott károk miatt.
• Az érzelmeket eszközként használják a céljaik elérésére.
Szociopata vezetők ezzel szemben impulzívabbak és agresszívabbak lehetnek. A viselkedésük:
• Rendszeresen kiszámíthatatlan.
• Gyakran nyíltan bántó vagy erőszakos.
• A beosztottak életét megfélemlítéssel és érzelmi zsarolással nehezítik.
Az ilyen vezetők irányítása alatt dolgozni hosszú távon érzelmi kimerüléshez, szorongáshoz és kiégéshez vezethet.
Az áldozatok lehetőségei
Az abúzus minden formája súlyos következményekkel járhat az áldozatokra nézve: szorongás, depresszió, önértékelési problémák és testi tünetek, például alvászavarok és krónikus stressz is jelentkezhetnek. Az áldozatok számára fontos, hogy felismerjék a problémát, és megtegyék a megfelelő lépéseket.
Dokumentáció: Írjanak le minden eseményt, ami az abúzusra utalhat, beleértve a dátumokat és a tanúkat.
Kommunikáció: Beszéljenek a problémáról egy bizalmas kollégával, vagy jelezzék a problémát a HR-nek vagy a felettesüknek.
Jogi lépések: Súlyos esetekben érdemes jogi tanácsot kérni, hivatalos panaszt tenni.
Mentális támogatás: Pszichológus vagy tanácsadó segítsége kulcsfontosságú lehet az érzelmi feldolgozásban.
A munkahelyi kultúra felelőssége
A munkahelyi abúzus megelőzése és kezelése nemcsak az egyének, hanem a szervezetek felelőssége is. A megfelelő munkakörnyezet kialakítása érdekében:
• A vezetőknek példát kell mutatniuk a tiszteletteljes kommunikációban.
• Egyértelmű szabályokat kell alkotni a zaklatás és a pszichoterror ellen.
• Rendszeres képzéseket kell tartani a konfliktuskezelésről és a csapatépítésről.
A munkahelyi abúzus elleni küzdelem a munkahelyi jólét és hatékonyság egyik alapfeltétele. A nyitott, támogató és biztonságos környezet minden dolgozó számára lehetővé teszi, hogy képességei legjavát nyújtsa, anélkül, hogy lelki vagy érzelmi bántalmazás áldozatává válna.
- 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása. Részletek Jegyek
- 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése. Részletek Jegyek
- 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BME Részletek Jegyek
- 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. Részletek Jegyek
A huszonévesek 38 százaléka jelenleg "életközepi válságot" él át – írja egy friss tanulmány eredményei nyomán a New York Post. Teljes cikk
A.G. 16 fős nemzetközi csapatot vezet egy multinacionális cég Learning Services terület egyik csapatvezetőjeként. Csapatának tagjai Magyarországon és... Teljes cikk
Reprezentatív országos kutatásban mérte fel a munkahelyi jóllétet a CIB Bank a Pulzus kutatócéggel és a Mélylevegő Projekttel együttműködve. A... Teljes cikk
- Munkahelyi jóllét: Hogyan kerüljük el az irodai betegségeket és baleseteket? 3 hete
- Ezek a legfontosabbak a magyaroknak a jó fizetés mellett a munkahelyen 2 hónapja
- Mit tehetnek a cégek a munkahelyi jóllétért? 2 hónapja
- KÖZÖS ÚTON A MUNKAVÁLLALÓI JÓLLÉTÉRT - interjú Csákics Krisztinával, a VGD Hungary Business Managerével és Drávai Gabriellával, a WTS Klient HR igazgatójával 2 hónapja
- Szörnyű tragédia: munkahelyi balesetben meghalt két ember Debrecenben 2 hónapja
- Hogyan aludjunk el, ha munkahelyi stresszben szenvedünk? 3 hónapja
- Felmérés: van valami, ami a fizetésemelésnél is fontosabb a dolgozóknak 3 hónapja
- Y és Z generáció: A munka az életstílus része 3 hónapja
- Trendforduló? Stabilabbnak érzik állásukat a magyarok 3 hónapja
- Hogyan támogathatjuk a női munkavállalók mentális egészségét és produktivitását? 4 hónapja
- "Férfi kolléga szexuális jellegű üzenetekkel bombázza a lányt - a HR reakciója: a férfiak ilyenek" 4 hónapja