Munkanélküliség: befolyásolják-e a segélyek?
A nemzetközi statisztikák sem adnak egyértelmű választ arra, hogy a magas vagy alacsony munkanélküli-segély ösztönöz-e inkább álláskeresésre, illetve miként befolyásolják a foglalkoztatottságot a munkaerőköltségek - cikkezik a Népszabadság.
A munkanélküliségi csapda azt mutatja, hogy mennyit "nyerhet" egy munkanélküli azzal, ha elvállal egy rosszul fizető munkát. Nálunk 2004-ben 34 százalékkal több pénzt vihetett haza az, aki hozzájutott egy minimálbéres álláshoz - ez az arány 2001-ben még 25 százalékot tett ki -, mint az, aki munkanélküli-segélyt kapott. A segély-bér aránya - ez a munkanélküliségi csapda mérőszáma - tehát a 75 százalékról 66 százalékra csökkent.
Nehéz ugyanakkor egyértelmű összefüggést felfedezni a munkanélküli-segély szintje és a munkanélküliség között. Szlovákiában ugyan az elmúlt években mérséklődött a munkanélküliség, Lengyelország után azonban az EU országai között még mindig a második legmagasabb, több mint 13 százalék. A munkanélküli-segéllyel nagyvonalúan bánó Dániában vagy Hollandiában ugyanakkor igencsak magas a foglalkoztatottság szintje és alig négy százalék a regisztráltan állást keresők aránya.
Az adócsapda mélységéből nehéz messzemenő következtetéseket levonni. Magyarország a kisebb adócsapdájú országok közé tartozik. 2004-ben a kétgyerekes, egy keresővel rendelkező családosoknál a többletjövedelem nyolctizedét kapta kézhez a háztartásfő, míg az egyedülálló gyerekteleneknél kétharmadát. A régi EU-tagállamok átlagában az egyedülálló gyerekteleneknél a jövedelemnövekedés 54 százaléka, míg a később csatlakozott tizeknél csupán 34 százaléka "vész el" a progreszszív adózás következtében.
A keresetek 2000 és 2005 között az Európai Unió egészében Magyarországon nőttek a leggyorsabban, öt év alatt majd 90 százalékkal, míg az infláció ez idő alatt 25 százalékos volt. A hasonló pénzromlást regisztráló Szlovákiában és Szlovéniában a munkajövedelmek 78, illetve 47 százalékkal emelkedtek ugyanebben az időszakban. Az unió tagországaiban az elmúlt fél évtized alatt mintegy 13 százalékkal emelkedett a keresetek vásárlóértéke: a 25 tagállam átlagában az árak tíz százalékkal nőttek 2000 és 2005 között, miközben a munkajövedelmek 23,3 százalékkal gyarapodtak- írja a Népszabadság.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája és annak változása vármegyénként - grafikon 2 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 2 hete
- Egyre kevesebb munkaórát teljesítenek az európai dolgozók 2 hete
- A 15–64 évesek foglalkoztatási rátájának negyedévenkénti alakulása nemek és korcsoportok szerint 2 hete
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 4 hete
- A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedésének elősegítése indul mentorálási program 1 hónapja
- Czomba Sándor: évente 30-40 ezer ember fog hiányozni a magyar munkaerőpiacról 1 hónapja
- A foglalkoztatottak számának alakulása hazánkban 1 hónapja
- Dupla Win-Win: Papírmentes diákmunka a Diákok és a Vállalatok Körében! 2 hónapja
- Czomba Sándor: a regisztrált álláskeresők jelentős része komplex hátránnyal küzd 2 hónapja
- Kiszámolták, milyen hatással voltak a hazai gazdaságra az uniós pénzek 2 hónapja