Nagy a baj, tényleg elfogynak a tanárok
Az elmúlt húsz évben soha nem volt olyan alacsony a főállásban foglalkoztatott pedagógusok száma, mint a 2019-2020-as tanévben.
Ekkor összesen 149 362 főállású pedagógus dolgozott a hazai oktatási intézményekben, ami több mint kétezer fős csökkenést jelent a 2018-2019-es nevelési évhez képest, és mintegy ötezerrel kevesebb, mint a 2016-2017-es tanévben - közölte a Népszava.
A lapnak Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke elmondta: 2015-től a fizetéseket elszakították a mindenkori minimálbértől, az illetmények számítási alapja pedig egy azóta is változatlan vetítési alap lett.
Ez azzal járt, hogy a pedagógusbérek fokozatosan elveszítették értéküket, egyre távolabb kerültek a diplomás átlagkeresettől. A munkaterhek viszont nem csökkentek.
Totyik Tamás szerint egy pályakezdő pedagógus pótlékokkal együtt ma bruttó 230 ezer forintra számíthat, míg a diplomás átlagbér bruttó 340 ezer forint.
A szakszervezet szerint az is aggasztó, hogy miközben erősödik a pályaelhagyási tendencia a pedagógusok - elsősorban a fiatalok - körében, az utánpótlással is gondok vannak. Idén például harmadával csökkent a pedagógus szakokon továbbtanulók száma az elmúlt öt év arányaihoz képest.
Ráadásul az idén felvett mintegy 6400 elsőéves pedagógushallgató közül sem helyezkedik el mindenki a diploma megszerzése után az oktatásban. Holott a PSZ számításai szerint a következő öt évben legalább hatezer pedagógus megy nyugdíjba.