Romlottak a munkapiaci mutatók az Alföldön
A régiók közti gazdasági fejlettségbeli különbségeket tükrözik a gazdasági aktivitás adatai: idén a második negyedévben a munkanélküliségi ráta az Észak-Alföldön 11,4 százalékra nőtt, ez 1,1 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábbit, míg a Dél-Alföld 8,4-es mutatója 0,7 százalékponttal rosszabb a tavalyinál.
Az alacsony aktivitás ellenére a két régió tobzódik a munkaerő-kínálatban: az ÁFSZ adatai szerint ugyanis 2008 júniusában az Észak-Alföldön 104 ezren (ezen belül Szabolcsban 49 ezren), míg a Dél-Alföldön 64 ezren (ebből Bács-Kiskunban 25 ezren) kerestek állást - mindkét adat négy-öt százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ezzel az észak-alföldi három megyében a legnagyobb a munkaerő-kínálat, míg a dél-alföldi régió a harmadik a sorban (Észak-Magyarország ékelődik be közéjük).
Elhelyezkedési szempontból azonban meglehetősen kedvezőtlen az álláskeresők végzettség szerinti megoszlása: az országos átlaghoz képest alacsony a közép- és felsőfokú iskolai végzettségű állástalanok aránya, a gyakorlatban minden második munkát kereső legfeljebb nyolc általánost végzett. A rosszabb munkaerő-piaci helyzetű régiókban hagyományosan több a nyilvántartott pályakezdő álláskereső: az Észak-Alföldön idén júniusban 11 ezren, míg a Dél-Alföldön hatezren voltak, ezzel az összes állástalan csaknem tizedét adták.
Az utóbbi két évben sem mérséklődtek a keresetek területi különbségei: az alacsonyabb keresetű régiókban a bérek többnyire szerényebb mértékben növekedtek. Az Alföldön hagyományosan az átlagtól jócskán elmaradnak a bruttó bérek: 2007-ben a két régióban az országos átlag 80 százalékát tették ki, míg a nettók annak 85 százalékán álltak.
Napi Gazdaság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A magyar cégek összességében kismértékű létszámnövekedést terveznek 2025 harmadik negyedévére: ebben az időszakban a hazai munkáltatók 28... Teljes cikk
Izland forradalmi lépést tett: a négynapos munkahét nemcsak megvalósult, hanem társadalmi és gazdasági sikertörténetté vált. A 36 órás hét ma... Teljes cikk
A vállalati juttatások világában egyre nagyobb teret nyernek azok a megoldások, amelyek egyszerre támogatják a munkavállalók jólétét és segítik a... Teljes cikk
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 2 hete
- A fontosabb hazai munkaerőpiaci jelzőszámok - infografika 2 hete
- Itt vannak a KSH friss adatai, ennyivel emelkedett a reálkereset 2 hete
- Az álláskeresők szerint képzési hiány van, nem pedig készséghiány 4 hete
- Ennyit költött a Rossmann egy dolgozójára 2024-ben 4 hete
- Havi nettó átlagkereset a magyar vármegyékben - grafikon 4 hete
- Felmérés: kevés cég tartja hatékonynak a készségek értékelését 4 hete
- Ezek a legjobban fizetett szakmák Magyarországon – Van, ahol a 3 milliós fizetés is elérhető 1 hónapja
- 1 millió forintos fizetés a mezőgazdaságban? Itt lehetséges 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Felmérés: Egyre kevesebb munkahelyen elvárás a diploma 1 hónapja