Sokba kerül a rossz HR stratégia
Az európai vállalatok milliárdokat veszítenek a rossz ügyletmenedzsment miatt. Az európai cégek 83 százaléka nem valósítja meg tranzakciós céljait, amelynek hátterében gyakran a humán tőkével kapcsolatos problémák húzódnak meg - derül ki a Hewitt Associates összeolvadásokról és felvásárlásokról készült tanulmányából.
Az eredmények szerint az európai vállalatok 83 százaléka nem éri el a kitűzött tranzakciós célokat. A válaszadók majd mindegyike a humán tőkével kapcsolatos problémákat (pl. vállalati kultúrák összehangolása, vezetők kiválasztása) említette a sikertelenség fő okaiként.
A Hewitt számításai szerint a helytelen humánerőforrás menedzsment 6,5-12,8 százalékkal csökkentheti az ügylet teljes értékét, elsősorban a kulcs munkatársak elvesztése és a hosszúra nyúló integrációs folyamat által. Ez alapján az elmúlt két évben a felmérésben résztvevő európai cégek közel 12,5 milliárd eurót veszítettek a nem megfelelő HR menedzsmenttel a tranzakció során, illetve után.
Az adatok arra ösztönözték a Hewitt-ot, hogy felhívja az európai cégek figyelmét az ügyletekkel járó személyzeti kérdések elégtelen tervezésének következményeire.
"A vállalatok nem engedhetik meg maguknak, hogy figyelmen kívül hagyják az ügyletek emberi vonatkozásait. Ez közismert tény, a cégek ennek ellenére sem változtatnak gyakorlatukon, ezzel milliós veszteségeket okoznak saját maguknak, és már az ügylet tényleges lezárása előtt veszélyeztetik annak sikerét" - mondta Stephan Vamos, a Hewitt szervezeti változások és átalakítások üzletágának vezetője. Hozzátette: "Az előzetes átvilágítás és az integráció különböző vetületeinek tökéletesítése kiemelten fontos a szervezetek számára, hiszen ezek az ügylet értékének leginkább meghatározó elemei. Ez a legalkalmasabb időszak, hogy a vállalatok felülvizsgálják a témához való hozzáállásukat, mivel a több hónapnyi passzivitás után most jelennek meg újra az egyesülési, felvásárlási lehetőségek. A tétlenség megingathatja a cég hosszú távú pénzügyi stabilitását."
A Hewitt felmérése egyebek mellett azt is feltárta, hogy világviszonylatban az európai vállalatok jelentősen elmaradnak a HR adatok felhasználását illetően az átvilágítási folyamatban és integrációban. Az európai cégek mindössze 7 százaléka vonja be a HR részleget a célvállalat kiválasztásába; ez az arány világszinten 36 százalék. A felvásárlási, vagy összeolvadási szerződés alkalmazottakra vonatkozó részének kialakításánál csak az európai vállalatok 24 százaléka konzultál a HR osztállyal - szemben a 43 százalékos globális átlaggal. Világszinten a cégek 73 százaléka, míg Európában csak 45 százalékuk működik szorosan együtt a vállalati HR-rel az integráció megtervezésének szakaszában.
"A humán tőke kérdése általában csak lazán kapcsolódik az ügylethez a tárgyalási és átvilágítási szakaszban, a cégek többsége nem vonja be érdemben a HR-t. Az érintetteknek többnyire csak utólag jut eszébe a személyügyi részleg bevonása, ez pedig már késő a súlyos személyzeti problémák felmerülésének megakadályozásához. Az ügylet sikerességének érdekében már a tárgyalások korai szakaszában kiemelt figyelmet kell szentelni az emberi erőforrással kapcsolatos kérdéseknek" - nyomatékosítja Stephan Vamos.
A kulcs munkatársak megtartása nagy kihívás a felvásárlások és összeolvadások során, a Hewitt szerint ez a tényező adott esetben jelentősen ronthatja az ügylet értékét. A tanulmány feltárta, hogy az európai cégek 34 százaléka tapasztalt növekvő lemorzsolódást a tranzakció létrejötte után. Sőt, a vállalatok negyede szerint nem megfelelő menedzselés esetén a tehetségek a többi dolgozónál hamarabb hagyják el a vállalatot az átalakulást követően.
"Az átalakulással járó kemény diónak látszó HR feladatoknak - mint például a tehetségek megtartásának és elkötelezettségük fenntartásának - megoldása valójában egyszerűbb, mint sikeresen integrálni és együttműködésre bírni különböző munkatársi csoportokat. Azonban éppen ebben rejlik a siker titka" - fogalmazott Stephan Vamos.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
“Szívügyem, hogy a csapaton belül mindenki ki tudjon teljesedni a szakmájában” - mondja Gyarmati Katalin, a kecskeméti Nissin Foods Kft. HR... Teljes cikk
A KSH adatai szerint tavaly 41 300 magyar vándorolt külföldre, és 2020 óta folyamatos a növekedés. Sokakat vonz a magyarországinál magasabb fizetés... Teljes cikk
Hatalmas lehetőségeket látnak a HR vezetők abban, hogy a készségeknek nagyobb szerep jusson a HR-ben. Az átfogó készségalapú stratégia... Teljes cikk
- Több száz embert küldhet el a Magyar Bankholding 2 éve
- Újabb megoldási javaslat érkezett az égető munkaerőhiányra 2 éve
- Hatékony készletkezelési rendszer 2 éve
- Ez az 5 dolog jelent kihívást a vezetőknek 2 éve
- Megszületett az állami óriásbank 500 fiókkal, 9 ezer munkavállalóval 2 éve
- Három bank szervezeti összeolvadásáért és 10 000 munkavállalóért felel - Dobi Kitti, a Magyar Bankholding HR igazgatója 3 éve
- El kell fogadni a lemorzsolódást is - cégfúzió HR vezetői szemmel 5 éve
- Összeolvad a SternCom és a Bindermann The Employer Branding Company 5 éve
- Gigantikus agrároktatási intézmény jön létre a Szent István Egyetem égisze alatt 5 éve
- Extreme Digital és eMAG: két csapat, egy HR-vezető 5 éve
- A közös munka összehoz és növeli az érzelmi intelligenciát 5 éve