Szabolcsban csökkentek legnagyobb mértékben a bérek
A reálbérek csökkenésének tavalyi tendenciája nem azonos mértékben érintette az ország megyéit. A közép-magyarországi régióban egy százalék alatt maradt a veszteség, míg a szabolcsban dolgozók bére átlagosan 10 százalékkal ér kevesebbet. A statisztikát a rosszul fizetett közmunka is ronthatja a Napi Gazdaság szerint.
A foglalkoztatási szempontból legfejlettebb terület, a közép-magyarországi régió ad munkát a magyar dolgozók 40 százalékának. Az ő átlagkeresetük bruttó közel 267 700 forintos, 5,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez a növekedés meghaladja ugyan az országos átlagbér 4,6 százalékos emelkedését, ám elmarad az 5,7 százalékos inflációtól.
Budapesten a vállalkozásoknál dolgozók 297 700, míg a közszférában alkalmazottak 253 600 forintot kerestek. Az előbbiek bruttó keresete átlagosan 6, utóbbiaké 1,7 százalékkal nőtt az előző évhez képest, azaz a közszférában reálértéken nagymértékben csökkent a fizetés.
Tavaly országosan csökkentek a nettó keresetek, de a legrosszabbul a szabolcsiak jártak, az inflációt is figyelembe véve közel 10 százalék a mínusz 2011-hez képest, míg országos átlagban 5,5 százalékkal lett kisebb a nettó reálkereset. A nettó és a bruttó közötti rés átlagosan bő 35 százalék.
A KSH tavalyi elemzése szerint nemcsak a gyermektelenek, hanem az egy gyermeket nevelők is rosszul jártak a családi adózás bevezetése, az adójóváírás részbeni kivezetése, valamint a levonások emelkedése miatt. Mindemellett kérdés, hogy az átlagkeresetek alakulásában mekkora lehet a rosszul fizetett közmunka térnyerésének szerepe.
A magyar bérek Románia kivételével a régiós országokénál is gyengébbek. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO által nemrégiben idézett 2010-es statisztika szerint a legközelebb a lengyel bérszínvonal áll a magyarországihoz, miközben a szlovák dolgozók 27, a cseh munkások 44 százalékkal kaptak többet honfitársainkhoz képest. A brit alkalmazott több mint négyszer, a német pedig bő ötször annyit keres, mint a magyar.
Napi Gazdaság
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Hiába a gazdasági bizonytalanság, a bérek emelkedése töretlen: már három magyarországi ágazatban is egymillió forint felett van a bruttó... Teljes cikk
A kkv-k egyik legkritikusabb területe a pénzügyi-számviteli nyilvántartás – és mégis, a cégek többsége egyre nagyobb nehézségekbe ütközik, ha... Teljes cikk
A munkabér kifizetésének szabályait a Munka Törvénykönyve (Mt.) és kapcsolódó jogszabályok pontosan meghatározzák, mégis gyakran merülnek fel... Teljes cikk
- A foglalkoztatási ráta a magyar vármegyékben - grafikon 1 hónapja
- A munkanélküliségi ráta alakulása hazánkban nemek szerint - grafikon 1 hónapja
- Az öregségi nyugdíjban részesülők teljes ellátásának átlag- és mediánösszege - grafikon 1 hónapja
- A teljes munkaidőben dolgozók keresete és annak változása néhány kiemelt csoportban 2 hónapja
- A bruttó átlag-, valamint a reálkeresetek alakulása Magyarországon 2 hónapja
- Felülvizsgálta a keresetstatisztikát a KSH 2 hónapja
- A 3-22 éves népességből iskolarendszerű képzésben részt vevők aránya - grafikon 2 hónapja
- A bértranszparencia nem várt következményekkel járhat 2 hónapja
- A nyugdíjban és egyéb ellátásban részesülők száma az ellátás típusa szerint - grafikon 3 hónapja
- 5 helyett 10 évig is engednék, hogy valaki közmunkás legyen 3 hónapja
- Töretlenül bővül a takarítócég, az iparban csökken a létszám 3 hónapja