Táppénz
Táppénzre jogosult, akinek biztosítási jogviszonya van, és orvos igazolja a keresőképtelenségét. Vannak esetek, amikor betegség esetén azonnal táppénz jár, egyébként pedig a betegszabadság 15 napjának lejárta után kezdődik a táppénz folyósítása, ha még fennáll a keresőképtelenség. A táppénz összegét a jövedelem határozza meg.
A táppénzre saját vagy a gyermeke betegsége nyomán is jogosulttá válhat a biztosított (utóbbi a gyermekápolási táppénz), ha bármelyik okán keresőképtelenné válik. A keresőképtelenséget orvos állapítja meg és igazolja.
A táppézt a betegszabadság lejárta után igényelheti a munkavállaló, ha a betegség - keresőképtelenség - továbbra is fennáll. A táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, de legfeljebb 1 éven át (ha munkaviszonya fennáll, egy éve legalább folyamatosan biztoított, és korábban az egy év folyamán nem kapott táppénzt).
A táppénz mértéke a biztosításban töltött időtől, illetve az esetleges kórházi ápolástól függően a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50%-a. A táppénz kiszámításának részleteiről ITT találnak információt.