Táppénz mértéke 2021
Bár a köztudatban gyakran keveredik, a betegszabadság és a táppénz nem ugyanaz. Mi a különbség a kettő között? A táppénz mértéke a minimálbér és a garantált bérminimum emelésével együtt növekedett. Mennyi táppénz jár 2021-ben?
Betegszabadság vs. táppénz
Betegszabadságra mehet keresőképtelenségének első 15 napjára a munkavállaló. (A 15 nap a kivehető éves betegszabadság maximuma.) A betegszabadságot a munkáltató fizeti, amelynek idejére a távolléti díj 70%-a jár az alkalmazottnak. Ez után azonban adót és járulékot egyaránt kell fizetni. A keresőképtelenséget orvos vagy kórház igazolja.
- Nem jogosult viszont betegszabadságra az egyéni vállalkozó vagy társas vállalkozás tagja, illetve aki megbízási szerződéssel dolgozik.
- Nem jár betegszabadság üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség okán, valamint a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára sem. Ezekben az esetekben az első naptól táppénz jár.
Táppénz maximuma
A táppénz egészségbiztosítási ellátás, amely annak jár, akinek van biztosítási jogviszonya, fizet egészségbiztosítási járulékot és keresőképtelen.
Táppénzt az ellátott a keresőképtelenség idejére kapja, amely időszak azonban maximum egy évig tarthat. Ha valaki az előző egy évben is volt táppénzen, akkor ennek az időtartamával csökken a táppénzes időszak hossza. Az is feltétele a táppénznek, hogy az ellátott legalább egy évig folyamatosan biztosított legyen.
A táppénz minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is.
Táppénz mértéke
A táppénz a napi átlagkereset 50 vagy 60%-a, a biztosítási jogviszonyban eltöltött idő vagy a kórházi ápolás függvényében. Illetve attól is függ a mértéke és időtartama, hogy a táppénzt a biztosított saját keresőképtelensége (betegsége) vagy gyermeke betegsége okán kapja az ellátást.
A táppénz alapját a biztosított jövedelmének naptári napi átlaga képezi. Táppénz után csak 15% személyi jövedelemadót kell megfizetni.
A táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét. Saját betegség esetén - a 60%-os táppénz - a minimálbérrel számolva és 15%-os szja-val, 85.374 forint.
A garantált bérminimummal számolva pedig 112.710 forint marad meg egy táppénzes hónapban.
Hogy a koronavírus-járvány a táppénz, arról itt olvashat részletesen.
Számolja ki táppénz kalkulátorunkkal, hogy mekkora összeg jár Önnek!
További részletes információt a táppénz számításáról és a jogosultság feltételeiről itt talál.