Vannak még, akik tovább éltetik a népi mesterségeket (+videó)
A hagyományos népi kézműves szakmák egyre kevésbé vonzóak a fiatalok számára, egyre kevesebb helyen lehet találkozni a hagyományos népi mesterségekkel, mesteremberekkel. Az immár huszonhetedik alkalommal megrendezett Mesterségek Ünnepén azonban számos kézműves iskola mutatta be tudását, tevékenységét, illetve itt vette át öt kiemelkedő tárgyalkotó a Népművészet Mestere díjakat. A rendezvényen idén a gyapjú és a gyapjúhoz köthető mesterségek kaptak főszerepet.
A Mesterségek Ünnepén osztották ki a Népművészet Mestere díjakat, melyeket idén Bagdi Lajosné Matkó Mária (hímző népi iparművész, Debrecen), Dobiné Vass Júlia (fazekas népi iparművész, Nádudvar), Hajda György Zsigmond (faműves-restaurátor népi iparművész, Cserkút), Haris Mária (szövő népi iparművész, Budapest) és Kovács Szabolcs (festettbútor-készítő népi iparművész, Mezőkövesd) kapott. Ezzel az eseménnyel párhuzamosan osztották ki a Népművészet Ifjú Mestere díjat is a Szépművészeti Múzeumban.
2013-ban készült el - a Vidékfejlesztési Minisztérium felkérésére a Hagyományok Háza, a Muharai Elemér Művészeti Szövetség és a Népművészeti egyesületek Szövetségének közreműködésével - a népi kézművesség stratégiája, melyben többek között megfogalmazták ezen terület továbblépési lehetőségeit is - fejtette ki Igyártó Gabriella.
"Akit érdekel, annak átadom a szakmát."
Mégis honnan lehet manapság elsajátítani a tradicionális népi mesterségeket? A békéscsabai kézműves szakiskolában például a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagjai oktatják a gyapjúszövést és a vászonszövést, valamint a nemezkészítést. Az egyesületnek emellett vannak általános iskola utáni csoportjai is, ahol a fiatalok többek között a gyapjúszövéssel ismerkedhetnek meg, a nemezelés és vászonszövés szakma fortélyait pedig a felnőttek sajátíthatják el - mondta el Debreceni János, népi iparművész, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület tagja, aki úgy nyilatkozott, hogy még nem gondolkodott azon, gyerekei átveszik-e a mesterségét vagy sem, de úgy gondolja, még van ideje betanítani saját családjából is valakit.
"Noé, amikor a negyven napi hajózás után partra terelte az állatokat, a hajó padlóján egy új, eddig soha nem látott anyagra lelt. A lehullott állatszőrök, a nedvesség és a taposás hatására anyaggá álltak össze, és ez lett a nemez" - legalábbis így szól a gyapjú születéséről szóló legenda. Manapság elsősorban a juh szőréből állítják elő a gyapjút, de más állatnak - tevének, lámának - is fel lehet használni a szőrét. A gyapjúnak számtalan felhasználási módja van: hímezhetjük, festhetjük, batikolhatjuk. A Kárpát-medencében a racka, a cigája, a cikta és merinó fajtájú birka gyapja alkalmas nemezkészítésre, fonásra, szövésre, kötésre és hímzésre. A feldolgozási módok közül a nemezkészítés mestersége a legrégebbi. A közép-ázsiai pásztornépek állítottak elő először nemezből készült használati eszközöket - például sátrakat, takarókat. Európába honfoglaló őseink hozták be a mesterséget. Mára nincs olyan földrész, ahol ne lennének nemezkészítő mesteremberek. "Ez egy varázslatos dolog, mert tulajdonképpen az ember kezébe kerül egy csomag szőr, és aztán az ember két keze munkájával varázslatot tud vele előállítani, ami bármi lehet: a viselettől kezdve a nemeztakarókon keresztül bármi. Számtalan felhasználási módja van, hímezhetjük, festhetjük, batikolhatjuk. Annyira gazdag, hogy a benne rejlő mérhetetlen lehetőség fogott meg a nemezkészítésben" - vallja Bors Franciska, nemezkészítő népi iparművész.
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Közel 70 ezer betöltetlen állás van jelenleg a magyar munkaerőpiacon, vagyis a piac továbbra is feszes. 12 ezer új munkahely jött létre egy év alatt,... Teljes cikk
A Magyar Postánál kétezer fővel csökkent egy év alatt a létszám, míg az Aldi kiskereskedelmi multinál 1208-cal nőtt. A Bosch Csoport cégei és a... Teljes cikk
Ma átlagosan 58 napot kell várni szakemberre Magyarországon. Egy éve még 138 nap volt a várakozási idő. Ha tovább csökken a kereslet, félő, hogy... Teljes cikk
- Az egy pedagógusra jutó tanulók száma az EU-tagállamokban 6 hónapja
- Megvan az ország legjobb kamionsofőrje 7 hónapja
- 27 magyar fiatal szakember versenyez a szakmák világbajnokságán 7 hónapja
- Öt ágazat, ahol a legveszélyesebb dolgozni 8 hónapja
- Az EU-ban foglalkoztatott emberek 0,2 százaléka tűzoltó 8 hónapja
- Megtalálták az ellenszert a munkaerőhiányra a nyomdaiparban 10 hónapja
- Nőtt védőnők száma tavaly az egészségügyben 10 hónapja
- Indul a Lufthansa Systems fiatal tehetség programja 11 hónapja
- Szakma Sztár: itt vannak a győztesek 12 hónapja
- Elindult a Veolia Akadémia: szakmai képzést és stabil munkahelyet kínál a Veolia Csoport 12 hónapja
- Csaknem 90 szakma mutatkozik be a ma induló Szakma Sztár Fesztiválon 12 hónapja