kapubanner for mobile

Kérdezz-felelek

A leggyakoribb kérdések és válaszaikhoz kattintson ide!

Érdeklődni szeretnék, hogy a 40 éves korkedvezményes nyugdíjba beleszámít a külföldön végzett munka?

A szakmunkás éveket hogyan számolják? Én pl., nem csak nyáron voltam gyakorlaton hanem év közben is, a képzés fele ideje gyakorlat volt.

2015. április 30-ig van bedolgozva 37 év 290 napom. Szeretnék elmenni a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába. Ha jól számoltam, akkor 2017. szeptember 1-el ezt megtehetem.

Ha valaki rokkantsági ellátást kap és ez év májusban tölti be a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a nyugdíját neki is kérvényeznie kell, vagy hivatalból automatikusan megkapja a nyugdíját?

A munkáltatóm az elmondása szerint bérminimumon alkalmaz ami tavaly 702 forint volt órabérben. Olvastam a remek honlapjukon, hogy a kormány a bérminimumot idén 742 forintra emelte óránként. Januárban is a tavalyi órabérben számoltak el. Érdeklődtem a munkáltatómnál, hogy ez miként van. Azt felelték, hogy ez nem kötelező emelés. Tehát az érdekelne, hogy igazat mondanak-e nekem.

Olyan kérdésem lenne, hogy mint vállalkozó, van-e lehetőségem közmunkásokat munkaerőként kölcsönözni az önkormányzatoktól? Ha igen ennek jogi feltételeit hol találom.

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen összeg jár nekem, ha most passzív jogon vagyok gyeden, és még ez idő alatt vagy a gyes ideje alatt megszületne a 2. babánk. Mindenki mást mond. Tavaly még tgyás alatt járt le a szerződésem. Kérem segítsenek, szeretnénk tervezni a tesót.

Én azt kérdezném hogy hol lehet névtelenül egy munkáltatott feljelenteni? Mert van kb. 30 embere és senki sincsen bejelentve. Igaz már sokan feljelentették emiatt, de nem lett büntetve mert milliárdos és érdekes módon, amikor mennek a munkaellenőrök, ő már előre tudja, hogy mikor mennek oda és az irodába vezeti őket egyenesen és egy kis borítékkal el van rendezve minden. Tehát még a munkaterületen se néznek körbe. Ha netán valaki megsérül munka közben csak azt mondja nekik, ha mennek az orvoshoz akkor mondják azt, hogy otthon sérültek meg és ad a munkásnak egy 5 ezrest és kész. Ha nem egyezik bele éppen a munkás, akkor elzavarja. Ja és akkor még nem is ez az egyetlen, hogy feketén dolgoztat tudtommal a szemetet se szabadna csak úgy tárolni és ebben minden fajta szemét van kb 20-30 tonna. Kérdezném mit lehetne vele kezdeni?

Jogi segítségét szeretném kérni, 1953-ban születtem, 1972-ben álltam munkába, és jelenleg is ugyanitt dolgozom, és folyamatos munkaviszonyon van. Ez év szeptemberében nyugdíjba szeretnék menni, és nem tudom , hogy jár-e nekem felmentési idő, vagy esetleg végkielégítés , és ha jár mennyi, nekem a munkahelyemen azt mondták nem jár semmi, mert hogy nekem kell felmondani.

Feleségem dolgozik egy munkahelyen. Az lenne a kérdésem, mit jelent az a szó, hogy munkaidőkeret? Párom heti 40 órás munkaszerződésben van. Kötelezhetik-e hétvégén dolgozni, úgy hogy nem fizetik ki, hanem majd kiveheti azt a napot pihenő időnek amit ledolgozott szombat, illetve vasárnap. Mikor kell kiadja a ledolgozott munkanapot a munkáltató? Mert már volt olyan, hogy a hónapban 3 x bent volt ingyen. Mennyi idő elteltével kell, hogy kiadják neki azt a ledolgozott hétvégét,mi erre vonatkozólag a jog szabály? Mert én sehol nem találok ilyet. Olyan van, hogy túlóra vagy rendkívüli munkavégzés, de olyan, hogy majd kiveheti a későbbiekben pihenőnapként, a ledolgozott hétvégét olyat nem találok sehol. Még valami: munkaidejük 06-14-ig tart, a portán nem engedik ki őket csak 14 óra 15 perckor ezt meg lehet tenni? Ennél a cégnél olyan dolgok vannak sajnos, hogy terrorban tartják a nőket.

Azért kérdezem, mert van olyan "ügyem", ahol egy szolgáltató évekkel ezelőtt követelt tőlem 30 ezer Forintot, de én ezt nem ismertem el, így ügyemet eladta egy követeléskezelő társaságnak. Ők már 200 ezer forint körül követelnek. Abban bízom, hogy ha sor kerül a bírósági eljárásra, akkor a bíróság nekem ad igazat, hiszen semmivel sem tudják bizonyítani már a 30 ezres alap tartozást sem.

Közalkalmazott vagyok, egészségem megromlott. Komplex vizsgálatra bejelentkeztem, táppénzem márciusban jár le. Mit kell tennem? Mi a jó megoldás számomra? Hogyan kaphatom meg a végkielégítést, vagy az nem jár betegség esetén?

1954-ben születtem. Jelenlegi munkahelyemen 2012. októbere óta dolgozom. 2015-ben súlyosan megbetegedtem, azóta sajnos végig betegállományban vagyok. Várhatóan márciusban ,,D" vagy ,,E" minősítést kapok rokkant ellátásra. Kb. 3,5 évem lesz mire megszűnik majd a munkaviszonyom. A táppénz sem sok, de a rokkant ellátás még kevesebb lesz. Azt kérdezném, hogy ilyen esetben elesek-e a végkielégítéstől a betegállomány miatt? Illetve, hogy a +1 hónap sem jár-e, mert 5 éven belül vagyok a nyugdíjkorhatárhoz? Magyarul, mindentől elesek? Amennyiben mégis járna, hogy járjak el a munkahelyemen, hogy lenne jó a munkaviszonyomat megszüntetni?

Szeretném megkérdezni, hogy mennyi szabadság járna nekem az alábbi paraméterekkel? Munkába állás: 2008.03.13. Munka befejezése: 2012.07.13., 1. gyermek szülés ideje:2012.09.01, 2. gyermek szülési ideje: 2014.07.11. Tervezett munkába való visszatérés: 2016. 09.24. A céges bérszámfejtők által 33 napot kalkuláltak nekem, amit én kevesellek, úgyhogy 2016-os évtől mellékeltem a pótszabadságot kérő papír mellé a hatósági bizonyítvány másolatát a magasabb összegű családi pótlékról tekintve, hogy a nagyobbik fiamat tartósan betegnek nyilvánították. A fenti adatok fényében kérném segítségüket,hogy több mint 4 év után valóban ennyivel kell számoljon vagy sem.

Azt szeretném kérdezni, hogy C2-es minősítéssel igényelhetek-e rehabilitációs kártyát? Milyen tanfolyam lehetőségeim vannak?

Ha kéthavi munkaidőkeretben vagyok foglalkoztatva és a munkaszerződésemben az áll, hogy „A Munkáltató a Munkavállaló munkaidejének – amely kettő havi munkaidőkerettel van megállapítva – mértékét 300 óra/ 2 hónapban állapítja meg”, akkor az azt jelenti, hogy nem kell a munkáltatónak kifizetnie a kötelező heti 40 órához hiányzókat is? (az adott két hónapban összesen 352 óra lenne a kötelező). Mert ahhoz még hiányzik 352-300=52 óra. Vagy akkor most nem vagyok teljes-, csak részmunkaidős? (Az órabérem bőven a 40 órás minimálbér felett van, nem tudom van-e jelentősége: havi 1.500,-Ft/óra).

Szeretném megtudni lisztérzékenységre jár-e pótszabadság?

Kérem szíveskedjen megírni, hogy a 2015-ben kifizetett végkielégítésből milyen összegű levonást kellett eszközölni, egy köztisztviselő/kormánytisztviselő esetében. A végkielégítés összege a 3 millió forintot meghaladta.

Egy nemzetközi cégnél belföldi árufuvarozói munkakörben dolgozom és a bérszámfejtéssel vannak gondjaim. A bérszámfejtő osztály érdemben nem tud segíteni, bármilyen kérdésre a válaszuk: így jó, ha nem tetszik el lehet menni. A bérlapom és a ledolgozott jelenléti ívem soha nem stimmel és mindig kevesebb ledolgozott óra szerepel a bérlapomon (erre a válasz mindig az, hogy a jelenléti ív tájékoztató jellegű - de kérdem én, akkor miért dolgozom és miért íratják alá?). Minden nap 9-12 órát vagyok úton, ebből pihenőidő a jogszabályban előírt 45 perc -a jelenléti ívemen 9-12 óra szerepel munkaidőként és munkaszünet gyanánt levonnak 1 órát? Pedig a munkaszerződésemben az szerepel: a gépjármű a cég tulajdonát képezi és arra, valamint a teljes árura anyagi felelősséggel tartozom a teljes munkaidőmben. Tehát, ha munkaszüneti időn vagyok, akkor és ingyen és bérmentve is köteles vagyok vigyázni, azt el nem hagyhatom, de a napi 1 órát (45 perc helyett) levonja a munkaidőmből. A következő problémám, hogy az adminisztrációs beléptető rendszer szerinti bejelentkezési időpont és kijelentkezési időpont: munkaidő - soha nem stimmel a bérszámfejtés által kinyomtatott jelenléti ívvel, van, hogy több tíz óra a különbség!!, holott beosztás szerint kell felvenni a munkát és bemenni a központba - ha nem tudnak munkát adni, akkor is kötelező benn ülni, a telephelyet a beosztás szerinti időpontban lehet csak elhagyni!! Kértem, hogy nyomtassák ki az adminisztrátorok a rögzített jelenléti ívemet, melyet a kártyámmal húzok le, de a válasz, hogy a vezetőség ezt nem engedélyezi....így a bérszámfejtés által kiadott jelenléti íven szereplő adatokat nem lehet ellenőrizni, kizárólag az otthoni nyilvántartásom alapján, ami viszont senkit nem érdekel.....akkor hogyan tudok reklamálni, ha pedig látják, hogy gond van, akkor azt mondják, hogy külsős cég végzi a bérszámfejtést, ez van. Megtehetik ezeket jogszabály szerint, mert sajnos ők nem tudnak választ adni!? Hová tudok fordulni ezekkel a problémákkal?

kerdezz_felelek.html