Megjelent: 18 éve

A pályázat leíró részei

A pályázati dokumentációnak az alábbi elemeket kell tartalmaznia:

  • I. Kísérőlevél
  • II. A pályázat címlapja és rövid összefoglalása
  • III. A pályázat leíró részei
  • III/1. A pályázat bemutatása
  • III/2. A szükséglet, illetve megoldandó probléma ismertetése
  • III/3. A program céljai

  • III/4. Módszerek
  • III/5. Értékelés
  • III/6. Jövőbeni folytatás lehetőségei és kiegészítő források
  • IV. Költségvetés
  • +Mellékletek

    1. A pályázó bemutatása

    Bármilyen kapcsolatfelvétel esetén az első dolog a bemutatkozás. A leíró részt is ezzel kezdjük: a csoport bemutatása az eszköz, amely megismerteti a támogató szervezetet a pályázó tevékenységeivel, képességeivel, megalapozza a hitelét.

    (Nem szabad elhanyagolni abban az esetben sem, ha egy szervezet már sokadszorra pályázik ugyanahhoz a támogató szervezethez: minden pályázatot külön-külön regisztrálnak, külön azonosítási számot kap, azaz minden pályázat egy "kis külön világ". Nem lehet tehát elintézni a dolgot annyival, hogy "már úgyis ismernek minket" - régi és régen látott ismerőseink memóriáját is fel kell frissíteni néha.) A bemutatás részei: (nem kötelező mindent belevenni, de ha lehet, érdemes!)

    Szervezet teljes neve (Már egy jól megválasztott név is keltheti az eredetiség és hitelesség képzetét. Általában persze már megvan a pályázó neve - ilyenkor érdemes szépen kivitelezett, de nem túl csicsás fejléces papírt használni.)
    A szervezet céljainak, filozófiájának bemutatása
    A szervezet eddigi munkájának legjelentősebb eseményei
    Alap- és az azon belül a jelenleg futó - tevékenységek
    A szervezet felépítése, tagjainak, aktivistáinak száma, emberi erőforrásai más szervezetekkel való együttműködés
    Anyagi erőforrások és azok származási helye, ha lehet referenciaanyagokkal az egyéb támogatóktól
    A szervezet eddigi munkájának külső vagy belső értékelése
    Támogatólevelekből kiemelt idézetek
    Kiadványok megemlítése És bármi más, ami a teljes és frappáns bemutatkozást elősegíti!

    Az információk az összegyűjtés csoportban végezhető el a legjobban. Egyszerűen meg kell kérni a társaságot, a szervezetet, ismerőket, hogy írják össze gondolataikat. A különbözően megfogalmazott álláspontokból már könnyebben összeállítható egy jó bemutatkozás.
    Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a bemutatkozás formailag legyen összeszedett, tömör. Gondolatainkat rendezzük logikai sorrendbe, az egyes bekezdések következzenek egymásból.

    2. A szükséglet, illetve megoldandó probléma ismertetése

    Ez az egész pályázati terv legkritikusabb pontja - ez mutatja be a pályázat mögött meghúzódó okokat.
    Amennyiben szükséglet-kielégítés jellegű a pályázat, akkor ez a rész a célcsoport azon általános körülményeire, hiányaira koncentrál, amelyeket meg kívánunk változtatni. Ha pedig probléma-megoldás szerepel majd a pályázatban, akkor konkrét helyzetet ismertetünk. Ez a két kategória sem választható el élesen egymástól, hiszen bizonyos elemei mindenképp azonosak.

    3. Módszerek

    Amikor a szükségleteket, illetve a megoldandó problémákat feltüntettük, leírtuk az ezekkel kapcsolatos célokat, a következő lépés azoknak a módszereknek a részletezése, amelyeket fel kívánunk használni a megoldás során.
    A "módszer"-résznek két alapkövetelménye van - érthetőség és igazolhatóság. Rövidebben: miért gondoljuk azt, hogy így működni fog a dolog?

    Mire érdemes odafigyelni? A módszerek leírásának hosszúsága: a pályázatírók nem egyszer hosszasan részletezik a "forradalmi" megközelítéseket, miközben kimarad a megfelelő probléma- és célleírás. Pedig ha ez megvan, a módszer-rész különösebb magyarázkodás nélkül lehet akár rövid is.

    4. Értékelés

    Gondolom jó páran már ugranátok a költségvetéshez, hiszen úgy tűnhet, már minden leírás benne van a pályázatban, ami benne lehet. Nos, azért még fér bele: ha előre gondolkodik a pályázatért felelős személy, tudhatja, hogy a pályázattal majd el is kell számolnia a támogató szervezet felé. Sokkal jobb, ha már a pályázatban értékeljük a várható eredményeket, már csak azért is, mert így mi "adjuk" az értékelési módszert is, és nem a támogató!

    Érdemes tehát már előre értékelni a programot, így aztán csak össze kell majd hasonlítani a tényleges, programvégi értékelést az előzetessel, illetve még van lehetőségünk arra, hogy alakítsunk a programon és pályázaton. Ha a program célját pontosan meghatároztuk, a siker objektíven mérhető, az értékelő kérdések pedig "adják magukat".
    További információ: http://www.c3.hu/~albasziti/compshelp.htm címen érhető el.

    5. Mellékletek

    A mellékletek két csoportra oszthatók:

    1. Amit a pályázat kiírója megkövetel - mint például:

    alapszabály másolata
    bejegyzési végzés másolata
    banki vagy egyéb támogatók jótállása
    ajánlólevelek
    éves jelentés stb.

    2. Amit nem kértek, de a pályázó kiegészítő adatként csatolni akar, például:

    újságcikkek
    térképek, tervrajzok
    fényképek
    egyéb dokumentáció.

    A mellékletekkel kapcsolatban az az egyetlen szabály, hogy a támogató szervezet által nem kért kiegészítések mennyisége semmiképp ne legyen több, mint a pályázat negyede-harmada. Egy ötoldalas pályázat mellé csatolt 15 oldalnyi cikk, térkép és fotó szabályosan elnyomná a pályázatot magát.
    • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Ősztől kkv-knak szóló munkavédelmi pályázat indul – 20 millió forint is elnyerhető

    Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését, 4,5 milliárd forint jut a hazai kkv-k támogatására - közölte a Nemzetgazdasági... Teljes cikk

    Elindult Az Év Szakembere 2025 – példaképeket keres a magyar építőipar

    Elindult a nevezés Az Év Szakembere 2025 díjra. A Mapei által alapított szakmai elismerés célja, hogy reflektorfénybe kerüljenek a kiemelkedő munkát... Teljes cikk

    Péntektől lehet pályázni munkahelyi bölcsődék létrehozására

    Péntektől lehet pályázni vidéki településeken működő munkahelyi bölcsődék létrehozására - közölte a Kulturális és Innovációs... Teljes cikk