Megjelent: 15 éve

Banki bónuszok: Európában lesz a legszigorúbb szabályozás

Az Európai Parlament döntése után Európában lesz a világon a legszigorúbb a banki bónuszok szabályozása. Az új szabály annak az intézkedéssorozatnak a része, mellyel az unió az adófizetők pénzét kezelő szektorban rejlő kockázatokat igyekszik minimalizálni.

Az Unió pénzügyminiszterei várhatóan jövő kedden hagyják majd jóvá az Európai Parlament döntését, amely szerint a jövő év elejétől a banki prémiumok csak 30 százalékát lehet azonnal kifizetni, a fennmaradó részeket pedig egy legfeljebb öt éves időszak alatt részletekben kell juttatni.

A blokk pénzügyi szolgáltatásokért felelős vezetője, aki egyben a jogszabály megfogalmazója is határozott politikai üzenetet küldött a bankoknak: "Nem térünk vissza az eddig szokásos gyakorlathoz. Az Európai Unió vezető szerepet tölt be a folyamatban, amely véget vet a bankokban zajló tisztességtelen jutalmazások gyakorlatának" - mondta Michel Barnier, belső piaci biztos egy korábbi állásfoglalásában.

"A bankoknak radikális változtatásokat kell eszközölniük eljárásaikban, amely sok esetben túlzott kockázatvállaláshoz vezetett és hozzájárult a pénzügyi válsághoz" - mondta.

Az EU közgyűlése 625 támogató szavazattal hagyta jóvá az új szabályt. Csupán 28 képviselő ellenezése és 37 tartózkodás mellett. A jövőben a bankok kénytelenek lesznek több tőkét félretenni az könyveiken tartott újracsomagolt kötvényekkel szemben.

A cél az, hogy tanuljunk a gazdasági válságból, ahol a késedelembe esett jelzáloghitelekhez kötött kötvényeinek értéke drasztikusan leesett, arra kényszerítve ezzel a kormányokat, hogy jelentős mentőcsomagokkal támasszák alá a bankokat.

- Ez jó hír. Január elsejétől a bankárok prémiumait megrövidítik – mondta Pascal Canfin, a Zöldek EP-frakciójának francia tagja.

"Biztosítani akarjuk, hogy a bónuszok kifizetése nem a kockázatvállalást, hanem éppen annak csökkentését szolgálja majd" - fogalmazott az osztrák jobbközép képviselő, Othmar Karas.

A jogszabály parlamenti jelentéstevője, Arlene McCarthy szerint a kormányok, és ezáltal az adófizetők 3,9 trillió euróval segítették ki a bankokat, de nem hozták meg a megfelelő intézkedéseket. - A bankok ugyan azt állítják, tanultak a hibáikból, a jövedelem százalékában mégis megnövelték a fizetéseket és a bónuszokat - mondta a brit Munkáspárt EP-képviselője.

2011 végétől keményebb szabályok vonatkoznak majd a kereskedési könyvek tőkéjére is. Barnier szerint ezek az intézkedések lehetővé teszik, hogy Európa ellenállóbb legyen egy esetleges jövőbeni válsággal szemben.

- A bankok kereskedelmi könyveire és az újrapapírosítási beruházásaikra előírt keményebb tőkekövetelmények - ezek nagyon komplex termékek, melyek jelentős veszteségeket okoztak a bankoknak - biztosítják majd, hogy a bankok jóval több tőkét tartanak majd kéznél a kockázataik fedezésére - mondta Barnier.

Forrás: euractiv.hu
  • 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
13 órás munkanap a láthatáron - őrültség vagy gazdasági kényszer?

Görögországban heves vitákat váltott ki a munkaügyi minisztérium új törvényjavaslata, amely lehetővé tenné, hogy ugyanazon munkáltatónál napi... Teljes cikk

Lassult az éves infláció májusban az OECD-ben

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4 százalékra, 2021 júliusa... Teljes cikk

Csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre júniusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi... Teljes cikk